Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη διαγραφή κελιών σε excel


Kavamarou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους! Μια βοήθεια, βρε παιδιά. Έχω ένα excel με μια στήλη και γύρω στις χίλιες γραμμές. Χίλια κελιά σε μια στήλη δηλαδή, με πολλά δεδομένα (απλές λέξεις και αριθμούς) το καθένα. Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να διαγραφούν αυτόματα όλα τα κελιά που ΔΕΝ έχουν μέσα τους τον αριθμό 52685; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς αυτόματα; Μπορείς να το κάνεις μόνος σου χειροκίνητα με 2 κινήσεις:
 

1. Φίλτρο στη στήλη με επιλογή "Να μην περιέχει 52685"

2. Επιλογή και διαγραφή

Επεξ/σία από archer100
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο με κείμενο όπως είπε ο archer και διαγραφή, το οποίο μπορείς να το καταγάψεις και ε macro για να γίνεται με ένα κουμπί.

Αλλιώς vba με μια for και εντολή (νομίζω instr έχει που ψάχνει συγκεκριμένη ακολουθία μέσα σε μια άλλη) και πάλι κουμπί ή μπορέις να το βάλεις να τρέχει όταν κλείνεις ή ανοιγεις το workbook.

Κι άλλες παρόμοιες λύσεις οι οποίες βασικά αυτοματοποιούν την παραπάνω διαδικασία σε μια σειρά εντολών, τίποτα παραπάνω. Αντί για 3-4 κλικ το κάνεις σε μια αυτόματη.

Τ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, παιδιά. Τα είχα υποτιμήσει τα φίλτρα... Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και με vba, για περισσότερο αυτοματισμό, αν και δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με την τεχνοτροπία αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...