Προς το περιεχόμενο

VDSL100 ΧΩΡΙΣ ΟΠΤΙΚΗ ΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια , έχω VDSL100 και ενώ ημουν καρφωμένος στα 99999 και 9999 από εχθές έχω πάει στα 109999 και 10999, να σας ενημερώσω ότι δεν έχω οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και το ΚΑΦΑΟ μου είναι στα 240 μετρά από την πολυκατοικία μου. Είμαι άπλα τυχερός η έκαναν κανένα λάθος και όταν το δουν θα με πάνε πάλι στα 99999. Ευχαριστώ για οποία πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα πολλες φορες κλειδωνουν στο +10%. Εγω εχω 55down 5.5up vdsl.

Δεν προκειται να σε ριξουν.

Πρακτικα εγω πιστευω το κανουν για να βλεπουμε στο speedtest καθαρο 100 (ή 50 εγω αντιστοιχα) και να μην τους πρηζουμε οτι δεν εχουμε την ταχυτητα που πληρωνουμε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειναι η αυξηση του 10% για να καλυψει το overhead. Εχει ξεκινησει καμποσους μηνες κ θα γινει σε ολους σιγα σιγα. Εγω πχ που εχω 50αρα εδω ξ κανενα μηνα εχει παει 54999/5503

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/05/2020 at 21:08, GiwrgosP- said:

Γενικα πολλες φορες κλειδωνουν στο +10%. Εγω εχω 55down 5.5up vdsl.

Δεν προκειται να σε ριξουν.

Πρακτικα εγω πιστευω το κανουν για να βλεπουμε στο speedtest καθαρο 100 (ή 50 εγω αντιστοιχα) και να μην τους πρηζουμε οτι δεν εχουμε την ταχυτητα που πληρωνουμε :P 

δεν θα αλλαξει. εκει θα σε αφησουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξηγηση ειναι απλη!!!!  Σε μενα περνουσε η οπτικη ινα ακριβως απο κατω απο το σπιτι μου κ συνδεσα την 50αρα πριν χρονια και κλειδωνα στα 49900 περιπου, Οταν εκαναν αναβαθμιση στο δυκτιο και εφεραν την 100αρα ανεβηκα στα 54900 σταθερα.. Σε σενα φιλε ανεβασαν το δυκτιο της περιοχής σου πιο πανω γι αυτο και σκας overhead απο το οριο.. Αυτα!! οχι πολλα λογια και λεπτομεριες. --- Βασικά σας διαφευγει οτι το κλειδωμα οριου VDSL ειναι πια software και οχι hardware limitation.. dld τα routerakia vdsl σηκωνουν πιο πανω απο που ξεκλειδωνεις αναλογα με την τσέπη.

Επεξ/σία από Spyros66
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Spyros66 said:

Εξηγηση ειναι απλη!!!!  Σε μενα περνουσε η οπτικη ινα ακριβως απο κατω απο το σπιτι μου κ συνδεσα την 50αρα πριν χρονια και κλειδωνα στα 49900 περιπου, Οταν εκαναν αναβαθμιση στο δυκτιο και εφεραν την 100αρα ανεβηκα στα 54900 σταθερα.. Σε σενα φιλε ανεβασαν το δυκτιο της περιοχής σου πιο πανω γι αυτο και σκας overhead απο το οριο.. Αυτα!! οχι πολλα λογια και λεπτομεριες. --- Βασικά σας διαφευγει οτι το κλειδωμα οριου VDSL ειναι πια software και οχι hardware limitation.. dld τα routerakia vdsl σηκωνουν πιο πανω απο που ξεκλειδωνεις αναλογα με την τσέπη.

στην ουσια το εδωσαν για να μην γκρινιαζει ο κοσμος οτι βλεπει 45 και 47 στα speedtests.αλλωστε οι 35b καρτες παιζουν μεχρι 300Mbit Μεγιστο οριο που ειναι το 35b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 8:43 ΜΜ, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια , έχω VDSL100 και ενώ ημουν καρφωμένος στα 99999 και 9999 από εχθές έχω πάει στα 109999 και 10999, να σας ενημερώσω ότι δεν έχω οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και το ΚΑΦΑΟ μου είναι στα 240 μετρά από την πολυκατοικία μου. Είμαι άπλα τυχερός η έκαναν κανένα λάθος και όταν το δουν θα με πάνε πάλι στα 99999. Ευχαριστώ για οποία πληροφορία.

Κέρδισες το λόττο χαχα :P  Οχι, δεν εισαι τυχερος, απλώς η καμπινα σου πλέον δίνει 10% για να βλέπεις όπως λεει και ο poulinos την ονομαστική ταχύτητα στα speedtest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2020 στις 8:43 ΜΜ, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Καλησπέρα θα ήθελα να μου λύσετε μια απορια , έχω VDSL100 και ενώ ημουν καρφωμένος στα 99999 και 9999 από εχθές έχω πάει στα 109999 και 10999, να σας ενημερώσω ότι δεν έχω οπτική ίνα μέχρι το σπίτι και το ΚΑΦΑΟ μου είναι στα 240 μετρά από την πολυκατοικία μου. Είμαι άπλα τυχερός η έκαναν κανένα λάθος και όταν το δουν θα με πάνε πάλι στα 99999. Ευχαριστώ για οποία πληροφορία.

κι δικια μου συνδεση  δινει 110 αντι για 100...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...