Προς το περιεχόμενο

τελωνειο και ali express


AlexDon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους !

ηθελα να μαθω αν υπαρχει τροπος να αποφευχθει το τελωνειο για αγορες γυρω στα 30 ευρω με μεταφορικα απο ali express. κι αν δεν γινεται στα ποσα ανερχονται; ειναι 100 % βεβαιο οτι περνανε παντα και δεν τη γλιτωνεις ;;

ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Κάποιοι πωλητές στέλνουν και από Ευρώπη, αν επιλέξεις shipping from Spain για παράδειγμα δεν έχει τελωνείο. Ισχύει βέβαια για την μειοψηφία.

Το τελωνείο για κάτω από 150€ είναι 15€+ 24% της αξίας του προϊόντος. 

Δεν είναι βέβαιο ότι περνάνε τα πάντα, σχεδόν πάντα περνάνε τα ηλεκτρονικά και τα ογκώδη. Με γνώμονα αυτό πολλές φορές έχω ψωνίσει άνω των 22€ που είναι η ατέλεια χωρίς τελωνείο, αλλά ρισκάρεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το χρόνο σου φίλε , αυτό που θέλω είναι μια φιγούρα του leon από resident evil 2  που παει 25 ευρώ και 8.90 τα μεταφορικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Υπολογίζουν και τα μεταφορικά στο τελωνείο; 

Ναι, υπολογίζουν με βάση το CIF (Cost, Insurance (αν υπάρχει), Freight)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πωλητης απο κινα μου λεει οτι κανουν declare low value και δεν εχουν θεμα σχεδον ποτε . Τωρα αν το λεει ετσι ή ισχυει δεν μπορω να γνωριζω . με τελωνειο θα δωσω 8 ευρω συν 15 και παλι συμφερει υποθετω απο 75 ευρω του αμαζον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AlexDon είπε

ο πωλητης απο κινα μου λεει οτι κανουν declare low value και δεν εχουν θεμα σχεδον ποτε . Τωρα αν το λεει ετσι ή ισχυει δεν μπορω να γνωριζω . με τελωνειο θα δωσω 8 ευρω συν 15 και παλι συμφερει υποθετω απο 75 ευρω του αμαζον

Εγω φιλε πριν κανα εξαμηνο ειχα παραγγειλει στα 25 ευρω συνολο μια φιγουρα ΗULΚ για τον μικρο αρκετα μεγαλη {45 εκατοστα} και δε σταματησε τελωνειο. Βασικα οτι σου ειπαν τα παιδια,εγω απο οτι εχω καταλαβει μπορει να σταματησουν κατι ηλεκτρονικο που δειχνει να εχει καποια αξια ανω των 35-40 ευρω. Με φιγουρες κλπ το βλεπω δυσκολο να ασχοληθουν με  εκτελωνισμο εκτος αν ειναι πανω απο μισο μετρο μεγεθος που εδω τα πουλανε 100 ευρω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christosx13 είπε

Εγω φιλε πριν κανα εξαμηνο ειχα παραγγειλει στα 25 ευρω συνολο μια φιγουρα ΗULΚ για τον μικρο αρκετα μεγαλη {45 εκατοστα} και δε σταματησε τελωνειο. Βασικα οτι σου ειπαν τα παιδια,εγω απο οτι εχω καταλαβει μπορει να σταματησουν κατι ηλεκτρονικο που δειχνει να εχει καποια αξια ανω των 35-40 ευρω. Με φιγουρες κλπ το βλεπω δυσκολο να ασχοληθουν με  εκτελωνισμο εκτος αν ειναι πανω απο μισο μετρο μεγεθος που εδω τα πουλανε 100 ευρω..

Συμφωνώ και εγώ με αυτό. Εφόσον δηλώνει μικρή τιμή ο πωλητής και δεν είναι ογκώδες το δέμα δεν πιστεύω ότι θα έχεις θέμα με το τελωνείο.

Ειδικά εφόσον λες ότι ακόμα και να περάσει σε συμφέρει η αγορά, go for it.

Επεξ/σία από zaccki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δίκιο παιδιά είναι 30 cm φιγούρα δεν το κόβω να σταματαει καν . Μακάρι δηλαδή γιατί κανα 20 ρικο δεν είναι λιγα έξτρα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, AlexDon είπε

Εχετε δίκιο παιδιά είναι 30 cm φιγούρα δεν το κόβω να σταματαει καν . Μακάρι δηλαδή γιατί κανα 20 ρικο δεν είναι λιγα έξτρα λεφτά

Για 30 εκατοστα φιγουρες ειχα επισης παραγγειλει 2 η 3 φορες απο αλιεξπρες σε τριαδες και περασαν αερα αλλα δεν τα ανεφερα πριν επειδη με κατι κουπονια που χρησιμοποιουσα εβγαιναν οι τριαδες περιπου 20 ευρω η μια αλλα παρολα αυτα αν ηταν να ασχολουνται με τετοια  πιστευω θα μου ζητουσαν σε καποια απο αυτες τα παραστατικα και αποδειξη πληρωμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρόμοια φάση σε 6-7 δέματα περιμένω 150 ευρώ πραγματα. Για να σε καθησυχάσω 20/6 έλεγε και μενα σήμερα εκτελωνιστηκε. Άρα θεωρώ σύντομα και το δικό σου επιτέλουςςςς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...