Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου


sakks80

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Μένω εξωτερικό και θέλω να αγοράσω ένα φτηνό αυτοκίνητο να κάνω την δουλειά  μου και αρκετά ταξιδάκια. Είμαι ανάμεσα σε VW Golf 2.0 TDI 2008-9, Honda Civic 2.2 cdi 2007-8,BMW 118d 2008, Toyota Auris 2.0 D4D, 2.2 D4D 2008.

Τι παίζει από θέμα αξιοπιστίας στα παραπάνω μοντέλα και τι πρέπει να τσεκάρω καλά κατά τον έλεγχο? Επίσης από οδηγική συμπεριφορά πιο είναι προτιμότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν έμενα στο εξωτερικό θα έπαιρνα Tesla. Η αγορά ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου επιδοτείται πάρα πολύ καλά σε αρκετές ευρωπαικές χώρες. Ειδικά ολλανδία και γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ πάντως αν έμενα στο εξωτερικό θα έπαιρνα Tesla. Η αγορά ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου επιδοτείται πάρα πολύ καλά σε αρκετές ευρωπαικές χώρες. Ειδικά ολλανδία και γερμανία.

Ένα φτηνό θέλω για 2-3 Χρόνια και όταν φύγω να το παρατήσω εδώ. Απλά να ξέρω τι να τσεκάρω,ποιος κινητήρας είναι πιο αξιόπιστος κτλ έτσι ώστε να μην μου βγάλει καμία μεγάλη ζημιά αυτά τα 2 χρόνια και πληρώσω άλλο ένα αμάξι για να φτιαχτεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sakks80 είπε

Ένα φτηνό θέλω για 2-3 Χρόνια και όταν φύγω να το παρατήσω εδώ. Απλά να ξέρω τι να τσεκάρω,ποιος κινητήρας είναι πιο αξιόπιστος κτλ έτσι ώστε να μην μου βγάλει καμία μεγάλη ζημιά αυτά τα 2 χρόνια και πληρώσω άλλο ένα αμάξι για να φτιαχτεί. 

Εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε vw και Toyota. Τα πιο αξιόπιστα κατά τη γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Εγώ θα ήμουν ανάμεσα σε vw και Toyota. Τα πιο αξιόπιστα κατά τη γνώμη μου.

Τι είναι εφικτό ενας μηχανικος να τσεκάρει σε ενα κινητήρα diesel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vamvakoolas είπε

σε ποια χωρα εισαι; προσεχε για σκουρια και κοιτα προσεκτικα το χαρτι ΚΤΕΟ για ατελειες

Τσεχία είμαι οπότε η πλειοψηφία των αυτοκινήτων είναι από Γερμανία. Εγώ θα τσεκάρω χρώμα με το παχυμετρο και άντε να δω αν υπάρχουν τίποτα καταχωρήσεις στο autodna με το vin number. Από εκεί και πέρα ο μηχανικός θα τσεκάρει για σκουριες που θα το σηκώσει. Τι άλλο είναι απαραίτητο να τσεκαριστει ως προς τα μηχανικά μέρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια δικη μου αποψη:

εκτος απο φαναρτζοδουλειες (ανοιξε καπω και πορτ μπαγκαζ και κοιτα απο μεσα για αστοχιες/μπαλοματα), δες χρηση στα ειδη που ο οδηγος εχει επαφη (καθισμα, λεβιες, χειριστήρια) που ισως υποδηλωνουν πολλα χλμ

Μηχανικα: βαλε μπροστα και πιεσε να ανεβασει θερμοκρασια και δες αν περνει μπροστα το βελντιλαντερ ή ανοιγουν τιποτα ενδειξεις, δες λεβιες και συμπλεκτη αν κουμπωνουν καλα, δες ρελαντι αν παιζει το στροφομετρο ή τρεμει, αν οδηγησεις (δηλαδη τεστ ντραιβ) οταν στριβεις αν ακους τιποτα ειδικα αν περνεις τη στροφη με μικρη ταχυτητα (π.χ παρκαρισμα) και αν ακους τιποτα απο εξατμιση. Δυσκολο αλλα αν μπορεις οταν πρωτοβαλει μπροστα να δεις εξατμιση για καπνο ή γενικα αεριο

επισης αφου βαλεις τελειωσεις με λειτουργια μηχανης ανοιξε την να δεις κινητηρα (προσοχη θα ειναι ζεστος) για τιποτα διαροες λαδι νερο κοκ. Προσεχε για τιποτα κιτρινο/καφε χρωμα γυρω απο ψυγειο (σκουρια)

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...