Προς το περιεχόμενο

Νεο Home Office Pc


dzerv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα νέο υπολογιστή και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Δεν εχω συγκεκριμένο budget...

Η χρήση του θα είναι κυρίως για δουλειες γραφείου , word / excel , chrome με παρα παρα πολλά ανοιχτα παραθυρα και youtube. Καθόλου παιχνίδια.

Θα ήθελα να μην κολλαει σε όλα αυτά χωρις βεβαια να σημαινει οτι θα ηθελα να δωσω 2κ για να παρω οτι πιο τοπ κυκλοφορει.

Επισης θα το ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο.

Τελος να μπορει να σηκωσει ισως καποια 32 οθονη που σκεφτομαι να παρω για να εχω αρκετο διαθεσιμο χωρο εργασιας (και σε αυτο θα ηθελα προτάσεις σας)

Ουσιαστικα ψαχνω καποιες vfm λυσεις για να με βγαλει 2-3 χρονια και μετά βλέπουμε

* ενδιαφέρον εχουν και καποιες λυσεις με μικρα κουτιά τυπου Α300 αλλα δεν ξερω κατα ποσο συμφερουν οικονομικα η απο αποψη επεκτασιμότητας κ.τ.λ

Ευχαριστω

Επεξ/σία από dzerv
edit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dzerv είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να δημιουργήσω ένα νέο υπολογιστή και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Δεν εχω συγκεκριμένο budget...

Η χρήση του θα είναι κυρίως για δουλειες γραφείου , word / excel , chrome με παρα παρα πολλά ανοιχτα παραθυρα και youtube. Καθόλου παιχνίδια.

Θα ήθελα να μην κολλαει σε όλα αυτά χωρις βεβαια να σημαινει οτι θα ηθελα να δωσω 2κ για να παρω οτι πιο τοπ κυκλοφορει.

Επισης θα το ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο.

Τελος να μπορει να σηκωσει ισως καποια 32 οθονη που σκεφτομαι να παρω για να εχω αρκετο διαθεσιμο χωρο εργασιας (και σε αυτο θα ηθελα προτάσεις σας)

Ουσιαστικα ψαχνω καποιες vfm λυσεις για να με βγαλει 2-3 χρονια και μετά βλέπουμε

Ευχαριστω

Καλησπέρα,

η παρακάτω σύνθεση για τη χρήση σε καλύπτει πλήρως. Έβαλα και μια custom ψυκτρα για περισσότερη ησυχία. Από εκεί και πέρα στο μέλλον μπορείς να αναβαθμίσεις σε καλύτερο επεξεργαστη, να προσθέσεις και ξεχωριστή κάρτα γραφικών.

image.png.03e3ddd1053c291432abb58de332096b.png

Για Οθόνη είχε προταθεί σε αντίστοιχο thread η: https://www.skroutz.gr/s/13617560/AOC-Q3279VWF.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά φορά τα πιο απλά συστήματα είναι και τα δυσκολότερα.

Η δυσκολία είναι στο να μην παρασυρθείς και προτείνεις στον αγοραστή ισχυρά parts  πράγματα που δεν του χρειάζονται.

Γενικά αυτά που ζητάς από το pc σου είναι πολύ εύκολο να τα έχεις με λίγα σχετικά χρήματα.

Τιμή 489 ευρώ. Παρόμοιο σύνθεση με του φίλου από πάνω. Απλά έβαλα διπλάσιο ssd, πιο αθόρυβο (και ακριβότερο) κουτί και καθόλου έξτρα ψήκτρα μιας και θεωρώ ότι με την χρήση σου ποτέ ο cpu δεν θα δουλέψει πάνω από 50% ώστε να ζοριστεί η μανίσια ψύξη. 

489.jpg

Επεξ/σία από N1KOSSS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες επιλογές και οι δύο μπορώ να πω... 

Υποθέτω οτι το να παω στον 3600 ειναι υπερβολη ?

Αν πηγαινα σε 32gb RAM ?

Επισης η οθονη που προτάθηκε δεν με ενθουσίασε ... αν υπαρχει καποια άλλη προταση... αλλωστε η οθόνη ειναι βασικό για μια ξεκούραστη εργασία οποτε μπορω να ανέβω σε budget ισως στην περιοχη ~250-400

 

θενκς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dzerv είπε

Ενδιαφέρουσες επιλογές και οι δύο μπορώ να πω... 

Υποθέτω οτι το να παω στον 3600 ειναι υπερβολη ?

Αν πηγαινα σε 32gb RAM ?

Επισης η οθονη που προτάθηκε δεν με ενθουσίασε ... αν υπαρχει καποια άλλη προταση... αλλωστε η οθόνη ειναι βασικό για μια ξεκούραστη εργασία οποτε μπορω να ανέβω σε budget ισως στην περιοχη ~250-400

θενκς 

Με βάση τη χρήση που κάνεις πιθανότατα ναι, από εκεί και πέρα εξαρτάται αν στο μέλλον θελήσεις πιο απαιτητικά πράγματα. Επίσης σε 3600 θα χρειαστείς και κάποια έστω απλή κάρτα γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3600 και 32 σε καμία περίπτωση... αν με ρώταγες για 8gb RAM θα σου έλεγα  οριακά ίσως (για να το καταλάβεις όλα τα laptop 500-600 euro 8ram έχουν).....

Τώρα για οθόνη μια χαρά μου φαίνεται του παιδιού... Αφου δεν παίζεις games... Εκτός αν θες να πας σε 1080p και περισσότερες ίντσες οπότε σεβαστό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, N1KOSSS είπε

3600 και 32 σε καμία περίπτωση... αν με ρώταγες για 8gb RAM θα σου έλεγα  οριακά ίσως (για να το καταλάβεις όλα τα laptop 500-600 euro 8ram έχουν).....

Τώρα για οθόνη μια χαρά μου φαίνεται του παιδιού... Αφου δεν παίζεις games... Εκτός αν θες να πας σε 1080p και περισσότερες ίντσες οπότε σεβαστό

Το ξέρω αλλα το επειδή ξερω οτι το chrome ειναι μνημοβόρο ελεγα μηπως επρεπε να παω σε 32 κατευθειαν....

Λογικα στα πλαισια αυτα που μου ειπατε θα κινηθω... ισως απλα κανω καμια ψιλοαλλαγη οπως να βαλω εναν 250αρι ssd που ειχα παρει πριν κανα 6μηνο και δεν τον χρησιμοποιησα .

Οσο αφορά τις οθόνες ειχα δει την Samsung c32hg70 πριν την καραντίνα σε ενα ιντερνετ καφε και μου φανηκε ενδιαφέρουσα τότε. Βεβαια ξεφευγει σε τιμη αρκετα και παει 450 και νομιζω εχει χαρακτηριστικά για gaming που μαλλον δεν τα χρειάζομαι οποτε ισως βρω κατι οικονομικοτερο αλλα καλυτερο απο την ΑΟC.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απαιτητικά games σπάνια βλέπεις να γεμίζει πάνω από 12~13GB  Ram/ Ποιο chrome μας λες.

Επίσης τι να την κάνεις την 2Κ οθόνη? Πάρε μία 1080p 144hz και θα την ευχαριστηθείς και με το παραπάνω. 

Αυτά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, N1KOSSS είπε

Σε απαιτητικά games σπάνια βλέπεις να γεμίζει πάνω από 12~13GB  Ram/ Ποιο chrome μας λες.

Επίσης τι να την κάνεις την 2Κ οθόνη? Πάρε μία 1080p 144hz και θα την ευχαριστηθείς και με το παραπάνω. 

Αυτά. 

Με όλη τη καλή διάθεση επέτρεψέ μου να διαφωνήσω. 144Hz για χρήση γραφείου είναι άχρηστο. Δεν θα τα δει ποτέ. Από τη στιγμή που ο φίλος θέλει πολλά παράθυρα και multitasking θα πρέπει να πάει σε κάτι με μίνιμουμ ανάλυση 1440p και μέγεθος 27" ή και 32"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, N1KOSSS είπε

Άντε και αφήνεις τα 144hz στην άκρη... 2κ  27'' είναι κοροϊδία.

Ναι ίσως 4κ στα 27 να μην αξίζει.

Από τη στιγμή που ο φίλος αναφέρει μέγιστο ποσό για οθόνη 400 ευρώ, εγω θα κοιτούσα σε 32 κατί από αυτα:

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/358629_853351/toulachiston-4k-3840-x-2160-32.html?price_max=400&price_min=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: 

Η απόλαυση στην επιφάνεια εργασίας

Καλύψαμε το gaming, αλλά συχνά ένας μεγάλος παράγοντας που δεν λαμβάνεται υπόψη σχετικά με τις ταχύτητες των μόνιτορ είναι η επιφάνεια εργασίας. Ναι, η επιφάνεια εργασίας του ίδιου του λειτουργικού σας συστήματος. Όσο ταχύτερη είναι η οθόνη, τόσο πιο ομαλά κινείται ο δρομέας του ποντικιού. Όλα έχουν την αίσθηση της ταχύτητας και της διαισθητικής χρήσης. Παρόλο που δεν είναι το απολύτως απαραίτητο, τα 144 Hz δίνουν τη δική τους χάρη στην απόδοση της επιφάνειας εργασίας. 

 

Καλές αγορές!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, N1KOSSS είπε

edit: 

Η απόλαυση στην επιφάνεια εργασίας

Καλύψαμε το gaming, αλλά συχνά ένας μεγάλος παράγοντας που δεν λαμβάνεται υπόψη σχετικά με τις ταχύτητες των μόνιτορ είναι η επιφάνεια εργασίας. Ναι, η επιφάνεια εργασίας του ίδιου του λειτουργικού σας συστήματος. Όσο ταχύτερη είναι η οθόνη, τόσο πιο ομαλά κινείται ο δρομέας του ποντικιού. Όλα έχουν την αίσθηση της ταχύτητας και της διαισθητικής χρήσης. Παρόλο που δεν είναι το απολύτως απαραίτητο, τα 144 Hz δίνουν τη δική τους χάρη στην απόδοση της επιφάνειας εργασίας. 

Καλές αγορές!!!!

Δεν θέλει gaming pc o ανθρωπος! :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτών απλά εγώ στην δουλειά χρησιμοποιώ μία 144Hz και μου κόλλησε ότι είναι πιο ξεκούραστη από την 60hz που έχω σπίτι.

Καλό βράδυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Can confirm 60hz vs 144hz έχει διαφορά μεγάλη και για non gaming χρήση.

Στην ίδια οθόνη έχω ένα λαπτοπ απο δουλειά που δεν μπορεί να δώσει πάνω απο 60hz και νιώθω την διαφορά πολύ έντονα  σε σχέση με τα 144hz που τρέχει κανονικά απο το desktop pc μου.

144hz πολύ πιο ξεκούραστα για τα μάτια μετά απο πολλές ώρες χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...