Προς το περιεχόμενο

Asus x370 Prime Pro - 2700x - 32GB RAM


kogos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, παίζει κανονικά 3066 και 3133MHz. Η πραγματική διαφορά βέβαια ανάμεσα σε 3000-3200ΜΗz είναι τόσο μικρή που δεν είναι καν αντιληπτή. 

Επομένως, όλα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 12:51 ΜΜ, kogos είπε

Καλημέρες σε όλους. 

έχω Asus x370 Prime Pro με 2700x. Αυτή τη στιγμή είμαι με corsair LPX 16gb, αλλά θέλω να αναβαθμίσω σε 32GB (το χρειάζομαι λόγο δουλειάς). Θα αγοράσω καινούργια 2x16 GB και όχι πρόσθετα dimάκια, καθώς αυτά που έχω τώρα θα πάνε σε άλλο PC. 

Γνωρίζω όμως πως η μητρική είναι λίγο παράξενη με την επιλογή της RAM. Η λίστα της asus στο site της είναι για τα πανυγήρια, καθώς έχει ελάχιστες 32GB μνήμες δοκιμασμένες, και αυτές που έχει είναι κυριολεκτικά οι ακριβότερες που μπορεί να βρει κανείς. 

Ρωτώ λοιπόν αναγκαστηκά από feedback χρηστών που έχουν βάλει 32GB (2x16GB)  ώστε να μην πάρω ασύμβατη μνήμη. Αυτό που θέλω είναι να πάρω 3000MHz ή 3200MHz (2x16GB) και να δουλέψει σε αυτή την ταχύτητα με XMP. Σημειώνω πως έχω το πιο ενημερωμένο επίσημο BIOS που υπάρχει διαθέσιμο από την Asus. 

Ακούω εμπειρίες και προτάσεις, και πολλές ευχαριστίες σε όποιον απαντήσει. 

Καλό μήνα να  έχουμε. 

Υπενθυμίζω ότι στην επιλογή RAM κοιτάμε(θέλουμε δεν θέλουμε) το QVL της μητρικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 12:51 ΜΜ, kogos είπε

Γνωρίζω όμως πως η μητρική είναι λίγο παράξενη με την επιλογή της RAM. Η λίστα της asus στο site της είναι για τα πανυγήρια, καθώς έχει ελάχιστες 32GB μνήμες δοκιμασμένες, και αυτές που έχει είναι κυριολεκτικά οι ακριβότερες που μπορεί να βρει κανείς. 

 

12 λεπτά πριν, Lfc είπε

Υπενθυμίζω ότι στην επιλογή RAM κοιτάμε(θέλουμε δεν θέλουμε) το QVL της μητρικής. 

Υπάρχουν κάποιες μητρικές, ειδικά οι παλαιότερες, με αρκετά outdated QVL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, LambisElef είπε

Υπάρχουν κάποιες μητρικές, ειδικά οι παλαιότερες, με αρκετά outdated QVL.

Γιατί δεν έχουν το χρόνο να δοκιμάζουν όλες τις RAM συνέχεια και για τις παλιές outdated μητρικές. Μπορείς κάλιστα να  αγνοήσεις το QVL αλλά μετά όλα αποκτούν άγρια ομορφιά. Χρειάζεσαι τύχη 🤠🤑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το TS. Μιας και του έπαιξαν οι Ripjaws λέω να πάω και εγώ και ας μην τρέξουν πότε στα 3200. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, cons1985 είπε

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το TS. Μιας και του έπαιξαν οι Ripjaws λέω να πάω και εγώ και ας μην τρέξουν πότε στα 3200. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. 

Επειδή έπαιξαν στον TS δε σημαίνει ότι θα παίξουν και σε εσένα.

Όπως και να έχει όμως, μπορείς μα ελάχιστα € να κάνεις καλύτερη επιλογή.

Για 32GB και X370 καλύτερα 2 x τέτοια κιτ: https://www.skroutz.gr/s/22162116/Crucial-Ballistix-16GB-DDR4-3200MHz-BL2K8G32C16U4B.html

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, cons1985 είπε

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση με το TS. Μιας και του έπαιξαν οι Ripjaws λέω να πάω και εγώ και ας μην τρέξουν πότε στα 3200. Έχω το σύστημα της υπογραφής μου. 

bdies δεν έχεις? ffs, downgrade θα κάνεις.😁 Έτσι και αλλιώς η x370 pro που έχεις T-topology είναι νομίζω πάρε άλλο ένα σετάκι 2x8 flareX και θα παίξουν χαλαρά πιστεύω 3466c14 ακόμα και με τον 1600 σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

bdies δεν έχεις? ffs, downgrade θα κάνεις.😁 Έτσι και αλλιώς η x370 pro που έχεις T-topology είναι νομίζω πάρε άλλο ένα σετάκι 2x8 flareX και θα παίξουν χαλαρά πιστεύω 3466c14 ακόμα και με τον 1600 σου.

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά με το ζόρι κατάφερα να τις κάνω να τρέχουν στα 3200. Μπορεί να κανω εγώ κατι λάθος βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, cons1985 είπε

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά με το ζόρι κατάφερα να τις κάνω να τρέχουν στα 3200. Μπορεί να κανω εγώ κατι λάθος βέβαια. 

Η μητρική αυτή δουλεύει καλύτερα με 4 DIMMS. Πιστεύω θα μπορέσεις 3466 ή στη χειρότερη 3400, εγώ είχα καταφέρει 3533 αλλά σε 2700X

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ilos είπε

Έτσι και αλλιώς η x370 pro που έχεις T-topology είναι νομίζω πάρε άλλο ένα σετάκι 2x8 flareX και θα παίξουν χαλαρά πιστεύω 3466c14 ακόμα και με τον 1600 σου.

Με X370 (πλην CH VI) και 1600 δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα χαλαρό, ότι μνήμη και να μπει. 😉

Και δεδομένου ότι τα B-Die είναι λίγο πιο δύσκολα από τα Rev E. θα έλεγα 3400C14 και με το ζόρι...

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Με X370 (πλην CH VI) και 1600 δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα χαλαρό, ότι μνήμη και να μπει. 😉

Και δεδομένου ότι τα B-Die είναι λίγο πιο δύσκολα από τα Rev E. θα έλεγα 3400C14 και με το ζόρι...

Well δεν έχεις άδικο (καμμένος με 1600, x370 και AFR). Αλλά λέω από τότε θα έχουν βελτιωθεί κάπως τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...