Προς το περιεχόμενο

Το Υπουργείο Δικαιοσύνης στις ΗΠΑ διερευνά την κυριαρχία της Google στην «αναζήτηση»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Προσωπικα εχω Opera κ ψαχνομαι με Vivaldi κ Βrave. Aπο search engine το DDG για δευτερο (εχω κ γοογλε κ τα ανοιγω παρεα να συγκρινω τις περισσοτερες φορες).

Φίλε κάτι που διάβασα για τον Brave σήμερα. Το δοκίμασα κιόλας κι όντως ισχύει.

The Brave web browser is hijacking links, and inserting affiliate codes

https://davidgerard.co.uk/blockchain/2020/06/06/the-brave-web-browser-is-hijacking-links-and-inserting-affiliate-codes/

Περαστικά μας.

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανό να βγάλουν κάποια δις πάλι από κάποιο πρόστιμο.

Οσον αφορά την Google δεν έφτασε εκεί που έφτασε σε μια μερα. Αντικειμενικά οι περισσοτερες υπηρεσίες τις είναι  πολύ χρησιμες και καλύτερες από τους υπόλοιπους, επίσης μην ξεχνάμε πως είναι προσβάσιμες από όλους και δωρεαν. Μηχανή αναζήτησης, android, Google maps / Earth, μετάφραση και πολλά ακόμα. Όταν λοιπόν σε αυτές σου έχει προεγκατεστημένες η ως προεπιλογή τα δικά της έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, όποιος δεν τα θέλει απλά χρησιμοποιει αυτό που πιστεύει πως τον καλύπτει περισσότερο 

Αν εγώ προσφέρω μια υπηρεσία που παρόμοια της μπορείς να βρεις και αλλου αλλά οι 8 στους 10 πανε στην δική μου, αυτό δεν θεωρώ πως είναι μονοπώλιο. Απλά αυτό που προσφέρω είναι καλύτερο.

Στη σημερινή εποχή η διάδοσή των εξελίξεων γίνεται σε απιστευτα γρήγορα ρυθμο. Σύμφωνα με το άρθρο η Google κατεχει το 93% στην αγορά αναζήτησης. Ας μην αναφερθώ στο Bing η κάποιες άλλες μηχανές αναζήτησης που λίγο πολύ έχουν ήδη κάποιο κοινό, αν αύριο μπει ένας νέος παίχτης στον χώρο τον οποίο δεν γνωρίζει κανείς αλλά θα προσφέρει πολύ καλύτερα αποτελεσματα, επιλογές, κάποια νέα στοιχεία και γενικά είναι καλύτερος της Google ως ένα βαθμό, πόσο γρήγορα πιστεύετε θα γίνει γνωστό και πόσο ποσοστό θα της πάρει? Θα ξεπερναγε μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα άλλες εταιρείες που είναι χρόνια στον χώρο.

ευκαιρίες υπάρχουν  να φτάσει καποιος ψηλά ανάλογα με τις ικανοτητες και τις ιδέες που έχουν. Αυτό που δεν.ειναι αποδεκτό είναι ο αθέμιτος ανταγωνισμός και οι πρακτικές που ακολουθούν κάποιες εταιρειες για να "σαμποτάρουν" άλλες μικρότερες όταν βλέπουν ότι πάνε να κάνουν κατι

 

Επεξ/σία από eskimoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Στην αναζητηση στα αγγλικα το duckduck ειναΙ αρκετα καλο, προσωπικα εχω αντικαταστησει την google. Αντιθετα στα ελληνικα ειναι μονοδρομος η google


 Προσπάθησα να κάνω το ίδιο και μάλιστα πρόσφατα αλλά άντεξα μόλις 2 ημέρες, σπάνια κάνω αναζήτηση στα Ελληνικά, η google με έχει μάθει τόσο καλά που στις περισσότερες αναζητήσεις συμπληρώνει μόνη της τα keywords λες και είναι μέσα στο μυαλό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, aypnia είπε

Φίλε κάτι που διάβασα για τον Brave σήμερα. Το δοκίμασα κιόλας κι όντως ισχύει.

The Brave web browser is hijacking links, and inserting affiliate codes

https://davidgerard.co.uk/blockchain/2020/06/06/the-brave-web-browser-is-hijacking-links-and-inserting-affiliate-codes/

Περαστικά μας.

Μπα. Επειδη καποιοι γραψαν κατι καπου δεν νομιζω να πεταξω ολοκληρο browser στα σκουπιδια. 

Γνωριζω το γεγονος κ με νοιαζει τοσο λιγο (να δω αν σε στελνει σε "δικα του" λινκς οταν σερφαρεις σε θεματα γυρω απο κρυπτο), που ουτε καν το εχω τσεκαρει.

Αυτο που με νοιαζει ομως ειναι το θαρρος (εξ ου κ το ονομα BRAVE) του ιδρυτη του Brendan Eich να δωρισει επανειλλημενα χρηματα σε οργανωσεις που δουλευουν εναντια στο σαπιο κατεστημενο που κυβερνα την Αμερικη.  Κ αυτο στην δικτατορικη Καλιφορνια που αν δεν εισαι "ενας απο μας" σε καινε δημοσια στην πυρα στο κεντρο της πλατειας........

Αυτο εσυ το ηξερες?  https://en.wikipedia.org/wiki/Brendan_Eich

Επειδη λοιπον ειμαι σκεπτομενος καταναλωτης, νοιωθω οτι πρεπει να τον επιβραβευσω για το πολιτικο του θαρρος να πηγαινει κοντρα στην δικτατορια της πολιτικης ορθοτητας κ να παραβλεψω (οταν θα το δοκιμασω κ θα δω οντως οτι με στελνει σε δικα του λινκ) μια μικρη προσπαθεια να βγαλει κ αυτος τα εξοδα του περιηγητη του. Εκανε το λαθος να δειξει τα πιστευω του στη λαθος κοινωνια κ τωρα ακομα κ αν περασει τον δρομο εκτος διαβασης πεζων το reddit θα γραψει κατεβατα....  

Εσυ θα εδινες λεφτα κοντρα στο συστημα αν ησουν διασημος τεχνοκρατης, CEO μεγαλου οργανισμου, ζουσες σε δικτατορια που απαγορευεται να πηγαινεις κοντρα (κ γνωριζεις το συστημα ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ!!!), κ ξερεις εξ αρχης οτι οι ιδιοι οι συναδελφοι σου θα σε εγκαταλειψουν να καεις ζωντανος (οπως κ εγινε)???? 

Φιλε δεν ξερω αν το browser του ειναι το καλυτερο, αλλα ο τυπος ειχε μπαλακια. I give him that. Οποτε θα δοκιμασω το προγραμμα του- ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilverMachine είπε

Μπα. Επειδη καποιοι γραψαν κατι καπου δεν νομιζω να πεταξω ολοκληρο browser στα σκουπιδια. 

Γνωριζω το γεγονος κ με νοιαζει τοσο λιγο (να δω αν σε στελνει σε "δικα του" λινκς οταν σερφαρεις σε θεματα γυρω απο κρυπτο), που ουτε καν το εχω τσεκαρει.

Αυτο που με νοιαζει ομως ειναι το θαρρος (εξ ου κ το ονομα BRAVE) του ιδρυτη του Brendan Eich να δωρισει επανειλλημενα χρηματα σε οργανωσεις που δουλευουν εναντια στο σαπιο κατεστημενο που κυβερνα την Αμερικη.  Κ αυτο στην δικτατορικη Καλιφορνια που αν δεν εισαι "ενας απο μας" σε καινε δημοσια στην πυρα στο κεντρο της πλατειας........

Αυτο εσυ το ηξερες?  https://en.wikipedia.org/wiki/Brendan_Eich

Επειδη λοιπον ειμαι σκεπτομενος καταναλωτης, νοιωθω οτι πρεπει να τον επιβραβευσω για το πολιτικο του θαρρος να πηγαινει κοντρα στην δικτατορια της πολιτικης ορθοτητας κ να παραβλεψω (οταν θα το δοκιμασω κ θα δω οντως οτι με στελνει σε δικα του λινκ) μια μικρη προσπαθεια να βγαλει κ αυτος τα εξοδα του περιηγητη του. Εκανε το λαθος να δειξει τα πιστευω του στη λαθος κοινωνια κ τωρα ακομα κ αν περασει τον δρομο εκτος διαβασης πεζων το reddit θα γραψει κατεβατα....  

Εσυ θα εδινες λεφτα κοντρα στο συστημα αν ησουν διασημος τεχνοκρατης, CEO μεγαλου οργανισμου, ζουσες σε δικτατορια που απαγορευεται να πηγαινεις κοντρα (κ γνωριζεις το συστημα ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ!!!), κ ξερεις εξ αρχης οτι οι ιδιοι οι συναδελφοι σου θα σε εγκαταλειψουν να καεις ζωντανος (οπως κ εγινε)???? 

Φιλε δεν ξερω αν το browser του ειναι το καλυτερο, αλλα ο τυπος ειχε μπαλακια. I give him that. Οποτε θα δοκιμασω το προγραμμα του- ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω.

Δεν είναι κάτι που το είπαν κάποιοι απλά.

Το παραδέχτηκε και ο ίδιος φίλε.

Τους πήραν χαμπάρι και τώρα λέει ότι θα το αφαιρέσει.

Brave CEO and co-founder Brendan Eich has already responded on Twitter, explaining that this is something that’s being resolved as we speak, with all referral codes to be removed in the next update.

“We partner with Binance as an affiliate. That code identifies us, not you,” Eich explained.

https://news.softpedia.com/news/bravo-open-source-browser-caught-adding-referral-codes-to-typed-in-urls-530198.shtml

Ποιος ξέρει πόσους affiliates έχουν. Κάτι σαν kinder έκπληξη.

Δεν πολεμάς το σύστημα όταν γίνεσαι ένα με αυτό με ένα κάρο affiliates.

Στις περιπτώσεις αυτές απλά το παίζεις επαναστάτης.

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, aypnia είπε

Δεν είναι κάτι που το είπαν κάποιοι απλά.

.......................Στις περιπτώσεις αυτές απλά το παίζεις επαναστάτης.

Ναι φιλε συμφωνω. Αλλα ειναι τετοια η αηδια που νοιωθω για αυτα που βλεπω γυρω μου που ακομα κ οταν ενας τεχνοκρατης (με λεφτα το πιο πιθανο) δειχνει την αντιθεση του χαιρομαι.... Νομιζεις αν υπηρχαν ατομα με πραγματικη ηθικη θα εντυπωσιαζομουν απο Μασκ κ το συναφι? Αμα βαζω ομως διπλα διπλα google κ brave, το δευτερο μου φαινεται "οσια παρθενα".

Το να εχεις affiliates  δεν ειναι κακο απο μονο του. Καπου πρεπει να βρει λεφτα κ αυτος. Δεν πολεμας τους γιγαντες με αερα κοπανιστο. Στο κατω-κατω ολοι ξερουμε οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον του. Σιγουρα δεν κερδιζουμε αν οι "μεγαλοι" κερδιζουν ολες τις παρτιδες. Αρα καλο κ αυτο το browser. Aς υπαρχει σε μια γωνια κ ας μην γινει ποτε μεγαθηριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Ναι φιλε συμφωνω. Αλλα ειναι τετοια η αηδια που νοιωθω για αυτα που βλεπω γυρω μου που ακομα κ οταν ενας τεχνοκρατης (με λεφτα το πιο πιθανο) δειχνει την αντιθεση του χαιρομαι.... Νομιζεις αν υπηρχαν ατομα με πραγματικη ηθικη θα εντυπωσιαζομουν απο Μασκ κ το συναφι? Αμα βαζω ομως διπλα διπλα google κ brave, το δευτερο μου φαινεται "οσια παρθενα".

Το να εχεις affiliates  δεν ειναι κακο απο μονο του. Καπου πρεπει να βρει λεφτα κ αυτος. Δεν πολεμας τους γιγαντες με αερα κοπανιστο. Στο κατω-κατω ολοι ξερουμε οτι οι πιθανοτητες ειναι εναντιον του. Σιγουρα δεν κερδιζουμε αν οι "μεγαλοι" κερδιζουν ολες τις παρτιδες. Αρα καλο κ αυτο το browser. Aς υπαρχει σε μια γωνια κ ας μην γινει ποτε μεγαθηριο. 

Δεν διαφωνώ, αλλά οι γίγαντες τον ταΐζουν.

Κυριολεκτικά όμως, με το κωδικά τους ζει και πληρώνεται σαν CEO και παίρνει και το αντίστοιχο τσεκ σαν CEO.

Για αυτό δεν τους πιστεύω όλους αυτούς και τους θεωρώ τζάμπα επαναστάτες, η Brave Software, Inc κανονικότατο μαγαζί είναι.

Όταν το μαγαζί γίνει γωνιακό κάνουν τα ίδια ή του βάζουν πωλητήριο.

Πχ το WaterFox του συνέλληνα που τώρα ανήκει σε διαφημιστική εταιρεία.

Αλλά φίλε μου μη το συνεχίσουμε γιατί είναι μεγάλη συζήτηση και είμαστε και εκτός θέματος🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...