Προς το περιεχόμενο

O Jim Keller παραιτήθηκε από την Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει θεμα εκει στην ΙΝΤΕΛ και δεν ειναι θεμα μηχανικων αλλα θεμα μανατζμεντ 

εχουν μπει σε κυριες θεσεις ΙΝΔΟΚΗΦΗΝΕΣ και αυτοι ηταν η αρχη του κακου σε αυτην την εταιρια

η αρχη εγινε με το σταματημα του ΤΙΚ ΤΟΚ ...

εγιναν σοβαροτατες περικοπες στον τομεα της αναπτυξης για χαρη του ποσοστου κερδους 

και δυστηχος σε αυτες τις κατηγοριες αυτα τα λαθη τα πληρωνεις στο μελλον 

ο ΤΖΙΜΑΡΑς δεν εφυγε τον εδιωξαν οι ΙΝΔΟΚΗΦΗΝΕΣ γιατι τους χαλασε ΣΚΗΝΙΚΟ

ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ ...ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΞΕΡΕΙ 

να ξεκηνισει μια αρχιτεκτονικη απο την αρχη ....λογο χρονου και κοστους ...που στο κατω κατω δεν φταιει αυτος για αυτο ...

νομιζω εχει ερθει η ωρα να γυρισει πισω στην AMD  ....που σιγουρα τον εχει αναγκη ....γιατι τα 5νμ ειναι κοντα και φτασαμε το οριο αυτης της πατεντας 

τον υλικων της και μεγεθους της 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Τωρα με τον 10900k εχει βουηξει ο τοπος και ας μιλαμε για ξεκαθαρα τον γρηγοροτερο single-core επεξεργαστη της αγορας (που μεταφραζεται ως ο γρηγοροτερος σε παιχνιδια, ειτε αυτο αρεσει σε πολλα ατομα ειτε οχι, δεν αλλαζει) το μονο που νοιαζει μερικους ειναι Α) καταναλωση και Β) Θερμοκρασιες.

Καλά σοβαρά τώρα;
Διαφορά που για να την δεις (σε νούμερα - στο μάτι δεν νομίζω να γίνεται) πρέπει να έχεις 2080Ti σε ανάλυση 1920x1080;
 

Επεξ/σία από Heatspreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Καλά σοβαρά τώρα;
Διαφορά που για να την δεις (σε νούμερα - στο μάτι δεν νομίζω να γίνεται) πρέπει να έχεις 2080Ti σε ανάλυση 1920x1080;
 

Διαφορα ΠΑΝΤΟΥ και σε ΟΛΑ τα παιχνιδια. Τωρα μπορει το 2-3-4-5% πχ να μην ειναι πολυ ωστε να δικαιολογει την τιμη του (δεκτον) αλλα ολοι ξερουμε πως η καρτα ειναι που μετραει, οχι ο επεξεργαστης στα παιχνιδια.

Επισης αν αυτο το 5% το ειχε η AMD καποιοι θα ειχαν βγει με φωτοβολιδες στους δρομους (να τα λεμε και αυτα).

ΥΓ: Εγω το εχω ξαναπει, αυτο που με κερδιζε στην Intel ανεκαθεν ειναι οι υλοποιησεις στις μητρικες των διαφορων εταιρειων. Εκει δεν με εχει εντυπωσιασει η AMD (δεκτον πως το λαθος δεν ειναι αποκλειστικα της AMD αλλα σιγουρα μπορει να πιεσει για συγκεκριμενες προδιαγραφες).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

ΥΓ: Εγω το εχω ξαναπει, αυτο που με κερδιζε στην Intel ανεκαθεν ειναι οι υλοποιησεις στις μητρικες των διαφορων εταιρειων. Εκει δεν με εχει εντυπωσιασει η AMD (δεκτον πως το λαθος δεν ειναι αποκλειστικα της AMD αλλα σιγουρα μπορει να πιεσει για συγκεκριμενες προδιαγραφες).

Οι μητρικές για Ryzen πρώτης γενιάς, OK, ενδεχομένως να ήταν πίσω σε σχέση με των αντίστοιχων Intel. Μετά βελτιώθηκαν πολύ, μέχρι που έφτασε η Intel να βγάζει σκουπιδάκια (Z490)



Για να πάρει κάποιος Intel 10900Κ αντί για 3900X πρέπει να είναι πολύ Intelάκιας. Και καλά θα κάνει βεβαίως. Δεν αγοράζουμε πάντα με το τι είναι καλύτερο, αγοράζουμε πολλές φορές αυτό που γουστάρουμε επειδή απλά έτσι θέλουμε.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Οι μητρικές για Ryzen πρώτης γενιάς, OK, ενδεχομένως να ήταν πίσω σε σχέση με των αντίστοιχων Intel. Μετά βελτιώθηκαν πολύ, μέχρι που έφτασε η Intel να βγάζει σκουπιδάκια (Z490)



Για να πάρει κάποιος Intel 10900Κ αντί για 3900X πρέπει να είναι πολύ Intelάκιας. Και καλά θα κάνει βεβαίως. Δεν αγοράζουμε πάντα με το τι είναι καλύτερο, αγοράζουμε πολλές φορές αυτό που γουστάρουμε επειδή απλά έτσι θέλουμε.

Υπαρχουν μητρικες και μητρικες, τελος του μηνα βγαινει η Ζ490 DARK της EVGA, θα μιλησουμε τοτε για ποιοτητα (και γενικα οταν βγει η 2η γενια αφου η πρωτη βγηκε "πιεσμενη"). Το οτι βεβαια στο βιντεο εχει οτι πιο φτηνο στην αγορα ειναι τραγικο, δεν θα δωσει ο αλλος 600ε για επεξεργαστη και 200ε για μητρικη, πρεπει να ειναι πολυ "εκτος" αυτο το ατομο.

Οπως και να εχει παρε οποια σειρα θελεις απο τις καλες (Χ58, Χ68, Χ79, Χ99, Χ299 και Ζ390) και η διαφορα με των AMD ειναι τραγικη, οχι μονο σε θεμα VRM, ΓΕΝΙΚΑ σαν υλοποιησεις.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Heatspreader είπε

Καλά σοβαρά τώρα;
Διαφορά που για να την δεις (σε νούμερα - στο μάτι δεν νομίζω να γίνεται) πρέπει να έχεις 2080Ti σε ανάλυση 1920x1080;
 

avx512...νευρωνικα δικτυα...ψαξε πριν μιλησεις για ματια και νουμερα..εχει λιγοτερο lag λογω του τροπου κατασκευης του τσιπ..ειναι αρκετα διαβασε λιγο για να μπορεσεις να κατανοησεις οτι δε μιλαμε για games..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tsakis11 είπε

παραθετω μερικα σκορ απο το προσωπικο μου geekbench για να εξηγησω τι εννοω παραπανω

AMD 3600

     html5 parse       3820     17.3 MB/sec

      html5 dom       4686    4.25 MElements/sec

 Face Detection     4935

PDF Rendering      4296

intel 9600k

html5 parse        6192        28.1 MB/sec

html5 dom          6712        6.08 MElements/sec

Face Detection    5992

PDF Rendering    6593

 

 

Δηλαδή ο 3700Χ μου είναι αρκετά παραπάνω από δύο φορές πιο γρήγορος από τον 3600 σου.... Η κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή έχεις χαλασμένο PC.... Και σκέψου ότι το test το έτρεξα χωρίς να κλείσω το qbittorent, χωρίς PBO και έκανα και browse όση ώρα έτρεχε.

 

geekbench.png.8c11c5d007110a94c071fba66b5f51eb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Δηλαδή ο 3700Χ μου είναι αρκετά παραπάνω από δύο φορές πιο γρήγορος από τον 3600 σου.... Η κάτι δεν έχω καταλάβει καλά ή έχεις χαλασμένο PC.... Και σκέψου ότι το test το έτρεξα χωρίς να κλείσω το qbittorent, χωρίς PBO και έκανα και browse όση ώρα έτρεχε.

geekbench.png.8c11c5d007110a94c071fba66b5f51eb.png

και σκεψου οτι παραθετεις το multicore kai oxi to singlecore που παρεθεσα εγω...οσο για το χαλασμενο πισι δε θα σχολιασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

και σκεψου οτι παραθετεις το multicore kai oxi to singlecore που παρεθεσα εγω...οσο για το χαλασμενο πισι δε θα σχολιασω..

Αν μπορείς βάλε ένα screenshot. Στο site της Geekbench τα single core νούμερα σε 9600k, 9900k είναι 5 φορές μικρότερα από αυτά που δείχνεις. Στο ίδιο site ο 3600 και ο 9600Κ έχουν πολύ παρόμοια βαθμολογία στο single core καμία σχέση με αυτά που δείχνεις εσύ.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

geekbench 4 einai

o 9600k ειναι στα 5ghz

kai o 3600 sta 4,2 all core..  οχι οτι παει και παραπανω

το ποιντ ειναι οτι πλεον με 6-8 πυρηνες κανεις τα παντα δε θελεις ουτε 20 ουτε 30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

geekbench 4 einai

o 9600k ειναι στα 5ghz

kai o 3600 sta 4,2 all core..  οχι οτι παει και παραπανω

το ποιντ ειναι οτι πλεον με 6-8 πυρηνες κανεις τα παντα δε θελεις ουτε 20 ουτε 30

Δηλαδή έχουμε δύο επεξεργαστές που σύμφωνα με το site της εταιρείας που διάλεξες έχουν τα εξής score:

Single Core -> 9600K (1249 score), 3600 (1239 score)

Multi Core -> 9600K (5601 score), 3600 (6911 score)

Στη συνέχεια αγνοείς την μεγάλη διαφορά στο multicore και επιλέγεις να κοιτάξεις μόνο το single core. Παίρνεις τον 9600Κ και τον πας στα 5ghz ( 8.5% πιο γρήγορο ρολόι) και εμφανίζεις αποτελέσματα που ο 9600Κ είναι 54% πιο γρήγορος στο PDF rendering.

Μάλιστα....

Και το συμπέρασμα σου από τη σύγκριση αυτών των δύο 6 core επεξεργαστών είναι ότι "το ποιντ ειναι οτι πλεον με 6-8 πυρηνες κανεις τα παντα δε θελεις ουτε 20 ουτε 30" το οποίο σαν πρόταση δεν βγάζει κανένα νόημα γιατί υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν software που εκμεταλλεύεται όλους τους πυρήνες.

Sorry συνήθως είμαι πολύ θετικός στα post των άλλων αλλά εδώ γράφεις πράγματα που αδυνατώ να τα καταλάβω όσο και αν προσπαθώ.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε ξανα η εταιρια στον πουλαει γιατι ΠΑΕΙ 5GHz  einai K  τι ακριβως θεωρεις παραλογο ?

στο multicore δεν εχουν διαφορα. επισης οταν ανοιγεις τον φιρεφοξ οπως ελεγα παραπανω δε δουλευουν 40 πυρινες  ενας δουλευει οποτε μη κατσουμε να αναλυσουμε τα αυτονοητα μπορω να σου ποσταρω ολο το τεστ αλλα αμφιβαλλω πως θα παραδεχτεις οτι εχεις λαθος γιατι υπερασπιζεσαι κατι σε μια κουβεντα στην οποια αγνοεις το βασικο επιχειρημα οτι οι απλες καθημερινες μας αναγκες θελουν λιγους πυρηνες

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ghost_Rider είπε

nobody cares

Πίστεψε με αν μπορώ να αλλάξω επεξεργαστή και να κερδίσω 54% επιδόσεις στα ίδια χρήματα εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ και το ίδιο πιστεύω και πολλοί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...