Προς το περιεχόμενο

O Jim Keller παραιτήθηκε από την Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Πίστεψε με αν μπορώ να αλλάξω επεξεργαστή και να κερδίσω 54% επιδόσεις στα ίδια χρήματα εγώ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ και το ίδιο πιστεύω και πολλοί άλλοι.

opinions epinions

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Παμε ξανα η εταιρια στον πουλαει γιατι ΠΑΕΙ 5GHz  einai K  τι ακριβως θεωρεις παραλογο ?

στο multicore δεν εχουν διαφορα. επισης οταν ανοιγεις τον φιρεφοξ οπως ελεγα παραπανω δε δουλευουν 40 πυρινες  ενας δουλευει οποτε μη κατσουμε να αναλυσουμε τα αυτονοητα μπορω να σου ποσταρω ολο το τεστ αλλα αμφιβαλλω πως θα παραδεχτεις οτι εχεις λαθος γιατι υπερασπιζεσαι κατι σε μια κουβεντα στην οποια αγνοεις το βασικο επιχειρημα οτι οι απλες καθημερινες μας αναγκες θελουν λιγους πυρινες

Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, κανείς δεν διαφωνεί ότι δεν χρειάζονται όλοι πολλούς πυρήνες. Θέλω όμως πραγματικά να καταλάβω πως ανεβάζοντας 8.5% το ρολόι του 9600Κ κερδίζεις 54% επιδόσεις......

4 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Οκ είχες μεταφέρει απλά λάθος τα νούμερα, λέω και εγώ τόση διαφορά.... Επίσης 3600 ram o Intel, 3000 o AMD.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, κανείς δεν διαφωνεί ότι δεν χρειάζονται όλοι πολλούς πυρήνες. Θέλω όμως πραγματικά να καταλάβω πως ανεβάζοντας 8.5% το ρολόι του 9600Κ κερδίζεις 54% επιδόσεις......

ακου ειμαστε εκτος θεματος και ζαλιζουμε και τους αλλους.

τα λινκ ειναι πανω μπορεις να τα δεις. δεν ξερω τι προσπαθεις να μου πεις ας πουμε οτι τι οτι εκλεψα ? δικα μου ειναι τα cpu τι λογο εχω να το κανω..ειναι τα cpu και τι μπορουν να κανουν..με ψυκτρα αερα..ουτε αζωτα ουτε βλακειες...ετσι ειναι ο ιντελ ετσι ο αμδ..τι να κανουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, κανείς δεν διαφωνεί ότι δεν χρειάζονται όλοι πολλούς πυρήνες. Θέλω όμως πραγματικά να καταλάβω πως ανεβάζοντας 8.5% το ρολόι του 9600Κ κερδίζεις 54% επιδόσεις......

Οκ είχες μεταφέρει απλά λάθος τα νούμερα, λέω και εγώ τόση διαφορά.... Επίσης 3600 ram o Intel, 3000 o AMD.

Επισης αλλη Cache o AMD και εχει και το Hyperthreading ενεργοποιημενο (για να τα λεμε ολα σωστα;).

Παντως οι RAM σε αυτα τα τεστ θεωρητικα δεν παιζουν ρολο ιδιαιτερα.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές, κανείς δεν διαφωνεί ότι δεν χρειάζονται όλοι πολλούς πυρήνες. Θέλω όμως πραγματικά να καταλάβω πως ανεβάζοντας 8.5% το ρολόι του 9600Κ κερδίζεις 54% επιδόσεις......

Οκ είχες μεταφέρει απλά λάθος τα νούμερα, λέω και εγώ τόση διαφορά.... Επίσης 3600 ram o Intel, 3000 o AMD.

εχω και με τις ιδιες ραμ ακριβως δεν εχει διαφορα πιστεψε με..γραψε στο geek tsakis11 και δες ολα τα bench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakis11 είπε

ακου ειμαστε εκτος θεματος και ζαλιζουμε και τους αλλους.

τα λινκ ειναι πανω μπορεις να τα δεις. δεν ξερω τι προσπαθεις να μου πεις ας πουμε οτι τι οτι εκλεψα ? δικα μου ειναι τα cpu τι λογο εχω να το κανω..ειναι τα cpu και τι μπορουν να κανουν..με ψυκτρα αερα..ουτε αζωτα ουτε βλακειες...ετσι ειναι ο ιντελ ετσι ο αμδ..τι να κανουμε

Όλα καλά φίλε μου, sorry που επέμενα τόσο, δεν υποστηρίζω ότι έκλεψες απλά μου έκαναν φοβερή εντύπωση οι διαφορές που έγραψες στην αρχή, πραγματικά έμεινα άφωνος. Τελικά όπως βλέπεις είχες κάνει κάποια λάθη όπως μετέφερες τα νούμερα. Τα screenshot που έδωσες λένε ακριβώς αυτό που περίμενα να δω για τον 9600Κ@5ghz και τον 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpenor είπε

Όλα καλά φίλε μου, sorry που επέμενα τόσο, δεν υποστηρίζω ότι έκλεψες απλά μου έκαναν φοβερή εντύπωση οι διαφορές που έγραψες στην αρχή, πραγματικά έμεινα άφωνος. Τελικά όπως βλέπεις είχες κάνει κάποια λάθη όπως μετέφερες τα νούμερα. Τα screenshot που έδωσες λένε ακριβώς αυτό που περίμενα να δω για τον 9600Κ@5ghz και τον 3600.

ε ηταν αργα και μπορει να μου εφυγαν μεσα στη νυστα :P xaxa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, tsakis11 said:

...παραθετω μερικα σκορ απο το προσωπικο μου geekbench για να εξηγησω τι εννοω παραπανω ...

   
   

παραθέτω μερικά σκορ από το προσωπικό μου skroutz για να εξηγήσω τι εννοείς παραπάνω:
.
Intel Core i5-9600K Box (BX80684I59600K) €211.31 + 0.69€ (για cooler) = 212€.
AMD Ryzen 5 3600 Box €164.80, η ψύκτρα δώρο.

212€ με 165.80€, που πα ρε Καραμήτρο?

.

.

εναλλακτικά 3600X 192.75€, o 3700X με 279€ ειναι εκτός περιοχής τιμών και δια ταύτα disqualified. Και οι 2 με κούλερ.

αυτούς η ιντελ τους δίνει σκέτους https://www.intel.co.uk/content/www/uk/en/support/articles/000005940/processors.html

Τέλος πάντων για να μην το κάνουμε εδώ Ολυμπιακοί(Πειραιώς)-Παναθηναϊκοί ο καθένας παίρνει ότι τον εξυπηρετεί καλύτερα. Over & out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

παραθέτω μερικά σκορ από το προσωπικό μου skroutz για να εξηγήσω τι εννοείς παραπάνω:
.
Intel Core i5-9600K Box (BX80684I59600K) €211.31 + 0.69€ (για cooler) = 212€.
AMD Ryzen 5 3600 Box €164.80, η ψύκτρα δώρο.

212€ με 165.80€, που πα ρε Καραμήτρο?

.

.

εναλλακτικά 3600X 192.75€, o 3700X με 279€ ειναι εκτός περιοχής τιμών και δια ταύτα disqualified. Και οι 2 με κούλερ.

αυτούς η ιντελ τους δίνει σκέτους https://www.intel.co.uk/content/www/uk/en/support/articles/000005940/processors.html

Τέλος πάντων για να μην το κάνουμε εδώ Ολυμπιακοί(Πειραιώς)-Παναθηναϊκοί ο καθένας παίρνει ότι τον εξυπηρετεί καλύτερα. Over & out.

δεν ξερω που τον βρηκες τοσο εγω παντως τον αγορασα 235 τον αμδ..οταν βγηκε..τωρα αν επεσε η οχι ειναι αλλο

επισης ξερουμε και ειπαμε οτι ειναι πιο ακριβα τα ιντελ ακριβως γιατι ειναι γρηγοροτερα για τις καθημερινες μας αναγκες..γιατι και ο 9600Κ ειχε 255 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tsakis11 said:

δεν ξερω που τον βρηκες τοσο ...

.

8 minutes ago, eyw said:

παραθέτω μερικά σκορ από το προσωπικό μου skroutz ...

έχω την εντύπωση ότι εμείς οι 2 μιλάμε και αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, eyw είπε

.

έχω την εντύπωση ότι εμείς οι 2 μιλάμε και αλλού.

Δε μιλαω καπου αλλου να σου πω την αληθεια :D  ξερω οτι κανει τοσο βρε αλλα εγω τον πηρα ιουνιο

https://www.skroutz.gr/s/19344850/AMD-Ryzen-5-3600-Box.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 hours ago, tsakis11 said:

.οι ιντελ   ειναι καλυτεροι για καθημερινη χρηση οσο και να επιμενεις και μαλιστα με αποδειξεις

Λες από τη μία καθημερινή χρήση υποθέτω για να τονίσεις το όφελος για την απόλυτη πλειοψηφία των χρηστών και μετά συγκρίνεις με overclocked CPU, το οποίο κάνουν μονοψήφια ποσοστά (παγκόσμια αγορά) κάτω του 5% (ίσως να λέω και πολλά). 😛

Δεν έχει σημασία αν τα πιάνουν όλοι οι Intel κι ότι γίνονται "πανεύκολα" οι ρυθμίσεις, το θέμα είναι ότι το 90+% παγκοσμίως δεν ασχολείται...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...