Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τους επεξεργαστές Ryzen 3000XT: Zen 2 με περισσότερα MHz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, patentas11 είπε

Καλά, άμα αντί για 4,7Ghz βλέπουμε πάλι max 4,6 καληνύχτα..

Καληνύχτα θα είναι έτσι κι αλλιώς αν 1 χρόνο μετά η μοναδική βελτίωση θα είναι αυτή.

Καλόμαθε και η amd και αντί να δώσει zen3 εξαντλεί τους 2..

Τους έβγαλε για να χτυπήσει τους 10th-gen Comet Lake σε λίγους μήνες βγάζει και τους zen3

9 λεπτά πριν, jim_p είπε

Η ερωτηση του αδαη.
Αυτη η σειρα ειναι που εχει ενσωματωμενη gpu??

Αυτοί που έχουν G,GE στο τέλος όπως Ryzen 3 2200G και Ryzen 5 2400G,3200GE

 

Επεξ/σία από ryzen9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
5 minutes ago, jim_p said:

Η ερωτηση του αδαη.
Αυτη η σειρα ειναι που εχει ενσωματωμενη gpu??

Όχι.

Η σειρά που λες θα είναι 4000 Series με ένα G στο τέλος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Η εταιρεία δεν ζητάει επιπλέον χρήματα για τις αυξημένες συχνότητες λειτουργίας, και επομένως οι τιμές των νέων μοντέλων είναι ακριβώς όμοιες με των προηγούμενων 

Ενώ η intel μας χρέωνε ένα 20% κάθε χρόνο για 100Mhz

Mπαρδόν? 6700k και 7700k είχανε ακριβώς το ίδιο MSRP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή αύξηση συχνότητας και μόνο στο boost, εκτός αν ισχύει ότι θα είναι αρκετά αυξημένη allcore όπως δείχνει εδώ: https://www.cpu-monkey.com/en/cpu_family-amd_ryzen-32

Έτσι ναι είναι καλή αναβάθμιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, patentas11 είπε

Καληνύχτα θα είναι έτσι κι αλλιώς αν 1 χρόνο μετά η μοναδική βελτίωση θα είναι αυτή.

Καλόμαθε και η amd και αντί να δώσει zen3 εξαντλεί τους 2..

1. Τη βελτίωση θα τη δεις όταν θα βγουν οι Zen3, όπως έχει υποσχεθεί. Γιατί κλαίγεσαι από τώρα, ξέρεις κάνα benchmark που δε ξέρουν οι άλλοι; 

2. Καλόμαθε για ποιο λόγο; κάθεται ολόκληρη εταιρεία, binnαρει καλύτερα κομμάτια για να στα δώσει και να έχεις ένα τσακ καλύτερο cpu, και στη τελική δε στο χρεώνει παραπάνω σαν την άλλη (βλ. Intel) και θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως άρμεγμα; από που και ως που; αν δεις μαγαζιά που να έχουν και τα 2 cpu και το XT να το κοστολογεί παραπάνω, κάνε παράπονα στην AMD. Το μαγαζί θα φταίει, όχι η AMD.

α) δεν είναι προσωπική επίθεση, ήρεμα ρωτάω

β) έχω cpu και από τις δυο εταιρείες

γ) έχω μαγαζί, όποτε βλέπω τα πράγματα και από τις δυο πλευρές

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jim_p said:

... Αυτη η σειρα ειναι που εχει ενσωματωμενη gpu??

Οχι δυστυχώς δεν έχει.
Μακάρι να είχε μια απλή vga ίσα-ίσα να μπορείς να δεις και να ρυθμίσεις BIOS και ως εκεί.
Αν δεν τους χώραγε στη cpu ας την έβαζαν στο chipset.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superuser3 είπε

Η εταιρεία δεν ζητάει επιπλέον χρήματα για τις αυξημένες συχνότητες λειτουργίας, και επομένως οι τιμές των νέων μοντέλων είναι ακριβώς όμοιες με των προηγούμενων 

Ενώ η intel μας χρέωνε ένα 20% κάθε χρόνο για 100Mhz

Βαλε και μια μητρικη ...Κυρστεφανε  βαλε και 1 μνημη στα 2133.

1 ώρα πριν, ryzen9 είπε

Πάνω που χάρηκε η intel με τους 10th-gen Comet Lake έβγαλε τους XT.

Μονο αυτη χαρηκε παντως . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη χαρά για όσους πήραν απλό 3600 προχτές... :)

Πότε είχε ενημερώσει οτι θα κυκλοφορήσει 7 Ιουλίου τους ΧΤ, είπαμε ?

Επεξ/σία από Eloy
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mohic4n είπε

1. Τη βελτίωση θα τη δεις όταν θα βγουν οι Zen3, όπως έχει υποσχεθεί. Γιατί κλαίγεσαι από τώρα, ξέρεις κάνα benchmark που δε ξέρουν οι άλλοι; 

2. Καλόμαθε για ποιο λόγο; κάθεται ολόκληρη εταιρεία, binnαρει καλύτερα κομμάτια για να στα δώσει και να έχεις ένα τσακ καλύτερο cpu, και στη τελική δε στο χρεώνει παραπάνω σαν την άλλη (βλ. Intel) και θα πρέπει να το θεωρήσουμε ως άρμεγμα; από που και ως που; αν δεις μαγαζιά που να έχουν και τα 2 cpu και το XT να το κοστολογεί παραπάνω, κάνε παράπονα στην AMD. Το μαγαζί θα φταίει, όχι η AMD.

α) δεν είναι προσωπική επίθεση, ήρεμα ρωτάω

β) έχω cpu και από τις δυο εταιρείες

γ) έχω μαγαζί, όποτε βλέπω τα πράγματα και από τις δυο πλευρές

Έχω γυρίσει σε Ryzen απο i7 (από Athlon και απο Intel ξανα..) και δεν έχω κολλήματα με τις εταιρίες. Ryzen θα πάρω πάλι. Αλλά αυτές είναι τακτικές Intel ( βλέπε 9900ks), δηλαδή κρατάει στην άκρη τα πιο καλά κομμάτια που μπορεί να σου πέσουν και στο απλό μοντέλο και εκεί που ο 3800Χ π.χ. πήγε στα 310€, για 100-200mhz max τον δίνουν πάλι στα 399€. Και αυτό 1 χρόνο μετά και όχι στους 6-8 μήνες π.χ. Εμείς περιμένουμε τους ZEN3 και επειδή η AMD βλέπει οτι η Intel θα αργήσει, τραβάει τα χρονοδιαγράμματα πίσω. Είδη ακούμε οτι οι zen3 θα παρουσιαστούν μετά τις καινούργιες κονσόλες, ή οτι ακόμα μπορεί και να μην βγουν μέσα στο 2020 για να κάνει κίνηση η Intel πρώτα. Εμένα η πρώτη μου αντίδραση μόλις διάβασα το άρθρο αυτή είναι. 100-200mhz για 80-100€. Αν δεν προκύψουν κι άλλες βελτιώσεις πέρα απο την ταχύτητα, δεν θα αλλάξω γνώμη. Προσωπική άποψη..

Επεξ/σία από patentas11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι θετικό που εξελίσσει έστω και λίγο,ορισμένα πράγματα,ενώ είναι ήδη μπροστά και μάλιστα χωρίς να ανεβάζει τις τιμές.Λογικά παρόλο που είναι ήδη καλές,θα πέσουν και λίγο ακόμη οι τιμές των non-XT.Λογικά με 4.5 και 4.7 θα κτυπάνε και σχετικά άνετα και τα 5+Ghz πιό "εύκολα" τα νέα μοντέλα,για όσους βέβαια ασχολούνται με το άθλημα,χωρίς "extreme" cooling solutions.😏🍉

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...