Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για μπαταρίες green cell


Muhammad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ξέρει κανείς τη συγκεκριμένη μάρκα;

Ήθελα να πάρω μια μπαταρία για laptop hp για το οποίο η γνήσια έχει τιμή απαγορευτική απ ότι είδα (όσο κοστίζει όλο το laptop). Οπότε πάμε σε απομίμηση. 

Σε παλαιότερη απομίμηση που πήρα, την είχα πατήσει διότι η μπαταρία έπεσε πολύ σύντομα. Αλλά και πάλι οι γνήσιες είναι πολύ ακριβές. 

Αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω γνήσια σε νορμαλ τιμές ή γενικά έχει κάποια πρόταση, ακούω.

 

πρόκειται για μπαταρία 4400 mAh που μπαίνει στα HP ProBook 6460b, HP EliteBook 8470p....

 

στο Internet διάβασα ότι μπορεί να μην είναι όσο γραφούν (Green cell) αλλά έχουν αξιοπρεπή απόδοση. Εννοείται δε περιμένω από καμιά απομίμηση να κρατάει όσο η γνήσια 

Επεξ/σία από Muhammad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έχω. Δουλεύει καλά, είναι πολύ οκ για τα λεφτά που έδωσα.

 

Συγκεκριμένα:

Πρόκειται για laptop Lenovo G780 (τα έχει τα χρονακια του αλλά σκυλί μαύρο).

Αντικατέστησα την λιωμένη μαμά (4400mah) με μπαταρία της GreenCell (6600mah).

Αισθητά μεγαλύτερη αυτονομία (+μέγεθος) αλλά δεν έχω κάνει μετρήσεις ακόμα για να σου δώσω νούμερα.

Σίγουρα απο την μαμά-μπαταρία κ απο όσο θυμάμαι (όταν ακόμα ήταν στο peek της απόδοσης της) ... είναι καλύτερη.

Η εταιρία είναι πολωνική αν κ στο housing αναφέρει made in china κλασικά...στο Lenovo Vantage tool, διαβάζει τα κελιά για Panasonic κατασκευής.... ίσως να ισχύει ίσως κ όχι..δεν βάζω χέρι να την ανοίξω επειδή είναι καινούργια.

Την βρήκα στα γνωστά ψαχτηρια- σύγκρισης τιμών, 35€ τελική τιμή απο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.

Ενημερώθηκα απο το κατάστημα ότι έχει 12 μήνες εγγύηση, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό κ εύχομαι να μην χρειαστεί να μάθω...ο χρόνος θα δείξει.

IMG_20200617_124523.jpg

IMG_20200617_125920.jpg

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2020 στις 12:46 ΜΜ, TechnoState είπε

Την έχω. Δουλεύει καλά, είναι πολύ οκ για τα λεφτά που έδωσα.

 

Συγκεκριμένα:

Πρόκειται για laptop Lenovo G780 (τα έχει τα χρονακια του αλλά σκυλί μαύρο).

Αντικατέστησα την λιωμένη μαμά (4400mah) με μπαταρία της GreenCell (6600mah).

Αισθητά μεγαλύτερη αυτονομία (+μέγεθος) αλλά δεν έχω κάνει μετρήσεις ακόμα για να σου δώσω νούμερα.

Σίγουρα απο την μαμά-μπαταρία κ απο όσο θυμάμαι (όταν ακόμα ήταν στο peek της απόδοσης της) ... είναι καλύτερη.

Η εταιρία είναι πολωνική αν κ στο housing αναφέρει made in china κλασικά...στο Lenovo Vantage tool, διαβάζει τα κελιά για Panasonic κατασκευής.... ίσως να ισχύει ίσως κ όχι..δεν βάζω χέρι να την ανοίξω επειδή είναι καινούργια.

Την βρήκα στα γνωστά ψαχτηρια- σύγκρισης τιμών, 35€ τελική τιμή απο κατάστημα της Θεσσαλονίκης.

Ενημερώθηκα απο το κατάστημα ότι έχει 12 μήνες εγγύηση, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό κ εύχομαι να μην χρειαστεί να μάθω...ο χρόνος θα δείξει.

IMG_20200617_124523.jpg

IMG_20200617_125920.jpg

Φίλε είσαι ευχαριστημένος με την μπαταρία ? Σκέφτομαι και εγώ για αγορά μπαταρίας από εκεί. 

Βλέπω η εγγύηση είναι 6 μήνες για ένα dell 7577

Επεξ/σία από ltodd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλησπέρα, τρία χρόνια μετά..το laptopaki αν κ παροπλισμένο επειδή το main μου είναι ένα πιο ισχυρό ASUS tuf πλέον...ζει κ βασιλεύει. Η μπαταριά τα πήγε περίφημα έως τώρα. Η αλήθεια είναι ότι έχω απο τέλος καλοκαιριού (2023) να το πιάσω στα χέρια μου (εργαλείο δουλειάς κατά τις μέρες των καλοκαιρινών διακοπών) ....σίγουρα δεν μετάνιωσα καθόλου για την αγορά που έκανα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/12/2023 at 18:55, ltodd said:

Φίλε είσαι ευχαριστημένος με την μπαταρία ? Σκέφτομαι και εγώ για αγορά μπαταρίας από εκεί. 

Βλέπω η εγγύηση είναι 6 μήνες για ένα dell 7577

έχω αντικαταστήσει μπαταρίες σε 2 λάπτοπ μου με green cell. Πολύ ευχαριστημένος, το ίδιο καλές με τις "μανίσιες" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...