Προς το περιεχόμενο

Αγορά δραπανοκατσάβιδου


KrTikker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά θα σ έλεγα να πάρεις ένα ρευματος.Εχω πάρει κ εγώ μπαταρίας κ 3-4 φορές που το χρειάζομαι ξαφνικά είναι ξεφορτιστο,πρέπει δηλαδή να το χεις μόνιμα στο φορτιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Αν δεν το χρησιμοποιείς συχνά θα σ έλεγα να πάρεις ένα ρευματος.Εχω πάρει κ εγώ μπαταρίας κ 3-4 φορές που το χρειάζομαι ξαφνικά είναι ξεφορτιστο,πρέπει δηλαδή να το χεις μόνιμα στο φορτιστή.

Δεν ισχύει αυτό γιατί πλέον όλα σχεδόν έχουν μπαταρία λιθίου που δεν χάνει την φόρτισή της ακόμα και μετά από πολλούς μήνες στο ράφι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν ισχύει αυτό γιατί πλέον όλα σχεδόν έχουν μπαταρία λιθίου που δεν χάνει την φόρτισή της ακόμα και μετά από πολλούς μήνες στο ράφι

Πάντως μετά από μια δεκαετία το μόνο σίγουρο είναι ότι θα λειτουργεί του ρεύματος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, imr είπε

Το θέμα είναι ότι σε ερασιτεχνική χρήση δεν τελειώνει η πρώτη μπαταρία.

Ποτέ δεν μου έχει τύχει να τελειώσει η μπαταρία

Το εργαλείο του lidl πάντως πολύ καλο

Για ερασιτεχνική χρήση μία μπαταρία αρκεί.Είχα πάρει ένα 18V από leroy σε προσφορά πριν 1 χρόνο στα 39 ευρώ.Ξεχασμένο μήνες και μια χαρά δουλεύει χωρίς φόρτιση. 

Το 20V του lidl σίγουρα θα είναι πιο δυνατό.Εμένα δε με ένοιαζε τόσο η δύναμη γιατί αν χρειαστεί έχω και ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2020 στις 5:30 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Δεν ισχύει αυτό γιατί πλέον όλα σχεδόν έχουν μπαταρία λιθίου που δεν χάνει την φόρτισή της ακόμα και μετά από πολλούς μήνες στο ράφι

Έχω της b&d ένα κ σε 2 χρόνια ξεφορτιζει η μπαταρία του μέσα σε 1 βδομάδα.Μετα έμαθα ότι έπρεπε να του βγάζω την μπαταρία όταν δεν το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω της Dewalt και το αφήνω στο ράφι 6 μήνες με την μπαταρία πάνω και όταν το δουλεύω είναι σαν να μην πέρασε μια μέρα. 8 χρόνια από την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή δεν προβλέπεται να φέρει το Lidl άμεσα, παρήγγειλα το 20Voltο Parkside με την κρούση από άλλο κατάστημα διαδικτυακά (λίγο πιο τσιμπημένο αλλά δεν πειράζει). Το περιμένω και θα σας πω εντυπώσεις όταν το παραλάβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KrTikker είπε

Καλησπέρα παιδιά! Επειδή δεν προβλέπεται να φέρει το Lidl άμεσα, παρήγγειλα το 20Voltο Parkside με την κρούση από άλλο κατάστημα διαδικτυακά (λίγο πιο τσιμπημένο αλλά δεν πειράζει). Το περιμένω και θα σας πω εντυπώσεις όταν το παραλάβω!

την επομενη βδομαδα το βαζει το lidl :S

https://www.lidl-hellas.gr/el/p/ergalia-lidl/parkside-epanafortizomeno-drapanokatsavido-pabs-20-li-d5/p62933

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Δεν περιλαμβάνει φορτιστή και μπαταρία, που αν τα αγοράσεις όλα μαζί πλησιάζει αρκετά την τιμή του ίδιου μηχανήματος πλήρες και με κρούση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ είμαι υπέρ του ρεύματος. Με τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για ένα καλό επαναφορτιζόμενο (με καλή ή και 2η μπαταρία) παίρνει ένα γαμ..το ρεύματος. Το οποίο φυσικά δεν θα τον αφήσει ποτέ. Για να μην αναφέρω το "τσούξιμο" όταν μετά από χ χρόνια θα χρειαστεί αλλαγή η μπαταρία.

Οκ, τα επαναφορτιζόμενα έχουν την ευελιξία τους. Και αν είσαι επαγγελματίας (πότε εδώ και πότε εκεί) ή θέλεις να κάνεις δουλειές στην άλλη άκρη του κτήματος, τότε τα μπαταρίας είναι μονόδρομος για καθαρά πρακτικούς λόγους. Για περιστασιακή όμως χρήση στο σπίτι ή και σε μόνιμα συγκεκριμένο χώρο (πχ γκαράζ, d-i-y εργαστήριο) νομίζω ότι η ανάγκη χρήσης επαναφορτιζόμενου εξασθενεί.

ΥΓ Προφανώς για κάποιους αποτελούν και φετίχ, αν κρίνω από φωτογραφίες εργαστηρίων και κατασκευές από ξύλο ή πλαστικό σωλήνα για την αποθήκευση των 3, 4, 7 ή και...10 παρεμφερών δραπανοκατσάβιδων που έχουν ;)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η σύγκριση με τα ρεύματος είναι άστοχη εκτός άμα μου βρεις ένα που να δουλεύει στο ίδιο εύρος στροφών, με ίδια ροπή, με 2 ταχύτητες, φτιαγμένο για το ένα χέρι και φρένο του τσοκ, γιατί χωρίς αυτά δεν κάνεις βίδωμα αλλά μόνο τρύπες.

Που και πάλι άδικη είναι η σύγκριση γιατί άμα έχεις ένα καλό μπαταρίας και ένα ρεύματος ταυτόχρονα, δεν θα ξαναπιάσεις το ρεύματος λόγω εργονομίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω κατι ρε παιδια;

Ειδα μαστορα τις προαλλες που ειχε παει για κάποια εγκατασταση σε καποιο μαγαζι,και ειχε στην καροτσα το τρυπανι του lidl.

Ειναι τοσο καλο,η απλα ηταν αυτος εβραιος;

Πιστευα οτι τα εργαλεια του λιντλ ηταν καθαρα για ερασιτεχνική, χρήση, παιζει να αντέξουν καθημερινη χρηση και σοβαρές εργασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μεγάλη γκάμα από parkside και σε απαιτητικές ερασιτεχνικές κατασκευές -επισκευές στο σπίτι δεν ειχα ποτέ πρόβλημα  εκτός από ένα 18ν δραπανοκατσαβιδο που το ζόρισα υπερβολικά  και έβγαλε καπνούς .

Αν ειμουν επαγγελματιας μάλλον δεν θα βασιζομουν σε parkside εργαλεία αν και έβγαλε μια σειρά με μαύρα που είναι Πολυ ποιοτικά και με χαρακτηριστικά Πολυ πιο ακριβών (brushless μοτερ και μπαταρίες 4ah).

Μεγάλο πλεονέκτημα που με κάνει να αγοράζω την γκάμα parkside πέραν της τιμή είναι οι κοινές μπαταρίες 20v που εναλλάσσονται σε όλα τα εργαλεία  και το αξιόλογο service .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, talibanakos είπε

Να ρωτήσω και εγω κατι ρε παιδια;

Ειδα μαστορα τις προαλλες που ειχε παει για κάποια εγκατασταση σε καποιο μαγαζι,και ειχε στην καροτσα το τρυπανι του lidl.

Ειναι τοσο καλο,η απλα ηταν αυτος εβραιος;

Πιστευα οτι τα εργαλεια του λιντλ ηταν καθαρα για ερασιτεχνική, χρήση, παιζει να αντέξουν καθημερινη χρηση και σοβαρές εργασίες;

Γενικα πολλοι μαστορες χρησιμοποιούν του Lidl για πολλους λογους. Πρωτα απο όλα επειδη ειναι οικονομικά και δευτερον επειδη δεν ειναι οπως στο εξωτερικο που απαιτείται ακριβεια στην εργασία κτλ. Οταν μπαταρία επωνυμου κανει 80-200 ευρω παίρνεις του lidl πολλες και κανεις τη δουλεια σου. Επισης παιζει πολυ και η σκαλα του lidl το εχω δει σε πολλα συνεργεία.

Στις 27/6/2020 στις 9:16 ΠΜ, haris_216 είπε

Κι εγώ είμαι υπέρ του ρεύματος. Με τα χρήματα που θα δώσει κάποιος για ένα καλό επαναφορτιζόμενο (με καλή ή και 2η μπαταρία) παίρνει ένα γαμ..το ρεύματος. Το οποίο φυσικά δεν θα τον αφήσει ποτέ. Για να μην αναφέρω το "τσούξιμο" όταν μετά από χ χρόνια θα χρειαστεί αλλαγή η μπαταρία.

Οκ, τα επαναφορτιζόμενα έχουν την ευελιξία τους. Και αν είσαι επαγγελματίας (πότε εδώ και πότε εκεί) ή θέλεις να κάνεις δουλειές στην άλλη άκρη του κτήματος, τότε τα μπαταρίας είναι μονόδρομος για καθαρά πρακτικούς λόγους. Για περιστασιακή όμως χρήση στο σπίτι ή και σε μόνιμα συγκεκριμένο χώρο (πχ γκαράζ, d-i-y εργαστήριο) νομίζω ότι η ανάγκη χρήσης επαναφορτιζόμενου εξασθενεί.

ΥΓ Προφανώς για κάποιους αποτελούν και φετίχ, αν κρίνω από φωτογραφίες εργαστηρίων και κατασκευές από ξύλο ή πλαστικό σωλήνα για την αποθήκευση των 3, 4, 7 ή και...10 παρεμφερών δραπανοκατσάβιδων που έχουν ;)

Σε ξυλοκατασκευες θεωρω πολυ δυσχρηστα με καλωδιο. Επισης ολες οι εταιρίες πλεον για βιδωμα(οχι για τρυπημα) βγαζουν μπαταρία κατα 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...