Προς το περιεχόμενο

Τα μονιτορ-οθονες curved ειναι κλαυτερα απο τα απλα?


nikolaos1960

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Έχω φλατ 34’ , προερχόμενος από κερβντ 34’ σχεδόν 4 χρόνια. Μου φάνηκε παράξενη σαν φλατ το πρώτο μισάωρο, πλέον δεν βλέπω διαφορά.

Tελικα ολα ειναι μια ιδεα,θεμα συνηθειας!

Παντως αν ξαναλλαξω,μαλλον θα μεινω στην κυρτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, nikolaos1960 είπε

Tελικα ολα ειναι μια ιδεα,θεμα συνηθειας!

Παντως αν ξαναλλαξω,μαλλον θα μεινω στην κυρτη!

Αν στα ίδια λεφτά, είχα την επιλογή κυρτή η φλατ, θα πήγαινα στην κυρτή μάλλον. Αντιθέτως σε τβ, μάλλον θα πήγαινα σε φλατ. Η διαφορά είναι ότι με την οθόνη υπολογιστή καθεσε πάντα στην μέση και απευθύνεται σε ένα άτομο μόνο, ενώ με την τβ απευθύνεται και σε περισσότερα άτομα ταυτόχρονα, και πολλές φορές δεν κάθεσαι και μόνος να είσαι ακριβώς στην μέση. 

Θεώρησα ότι είναι προτιμότερο να πάρω την Iiyama GB3461WQSU-B1 ( Flat 34" 1440 144HZ 1MS IPS Freesync Pro ) με 500 ευρα, παρα να παρω μια curved 34/35 VA 100 Fps με τα ιδια λεφτα.

Βασικά είχα αγορασει κανένα 15μερο πριν μια Benq 35 VA, αλλα ειχα ακομη 2 βδομαδες χρονο να μπορεσω να την επιστρεψω, και πηρα και την Iiyama. Τις εβαλα διπλα διπλα και η Iiyama ητανε σαφεστατα καλυτερη, οποτε και την κρατησα. Για productivity αμα την θελεις κυριως, στις 34 ιντσες σηκωνεται το φλατ ( ειδικα αμα εχεις γραφειο με ενα βαθος). Σε μεγαλυτερες ομως, δεν θα μπορουσα να φανταστω να μην ειναι φλατ. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2020 στις 11:04 ΜΜ, nikolaos1960 είπε

Καταπληκτικη ιδεα,αν και ανεβαζει την διαφορα τιμης στα +100 περιπου,και αυτο μου ψαλιδιζει τις ελπιδες!

Αυτο εδω το φτηνοτερο,αλλα εχει αντοχη για 7 κιλα,ενω το μονιτορ,χωρις βαση,εχει τα μισα,λες να βοηθησει?

Αληθεια,κατω πως στηριζεται,σε τοσο μικρη βαση?

Τουτο εδω το πιο απλο αξιζει?

https://www.skroutz.gr/s/22084356/Brateck-STB-083.html#specs

Εαν πάντως θέλεις να απελευθερώσεις χώρο απο το γραφείο η να φέρεις την οθόνη πιο ψηλά μπορείς να πάρεις κ μια βαση τοίχου ->

https://www.e-shop.gr/montilieri-f200-fixed-wall-mount-13-37--p-PER.141304

Το link είναι ενδεικτικό, αλλά μπορείς να βρεις αντίστοιχες σε διάφορα καταστήματα στο 5 ευρώ.

(Αρκεί προφανώς η οθόνη σου να έχει Vesa mount)

Στις 20/6/2020 στις 11:04 ΜΜ, nikolaos1960 είπε

 

 

Στις 20/6/2020 στις 11:04 ΜΜ, nikolaos1960 είπε

 

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα.σχετικα βεβαια,κανοντας καποιες μετατροπες,και πετωντας καποια πραγματα,που ηθελα να εχω διπλα μου,αλλα δεν βαριεσαι,το σωστο να γινει.

Ευχαριστω!

Ευχαριστω φιλε,η επίλογη μου στηριχθηκε στην οικονομικη πιεση,οπου τα 150 ηταν υπερβαση,γι'αυτο με την Σαμσουνγκ,νομιζω πετυχα τιμη/αποδοση καλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...