Προς το περιεχόμενο

Παλαίο Καταναλωτικό δάνειο, σε κωτσόβολο που ο πελάτης απεβιώσε


Mikelpcpro_GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, jimmad4 είπε

Το υπόλοιπο των δόσεων το πληρώνει η ασφαλιστική. 

Όλα τα δάνεια - δόσεις είναι ασφαλισμένα. 

Ακόμα, και αν υπάρχουν κληρονόμοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΣΕ αυτό το ΘΕΜΑ υπάρχει ένα ΠΡΟΒΛΗΜΑ με τυχαία ΚΑΠΣΛΟΚ σε ΛΕΞΕΙΣ χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ απολύτως ΛΟΓΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους όρους και στις χρεώσεις των δανείων θα δεις ότι υπάρχει ένα μικρό ποσό που αναφέρει προστασία ή ασφάλεια δανείου. Είναι για τέτοιες περιπτώσεις, ώστε σε περίπτωση θανάτου του δανειολήπτη, να αναλάβει η ασφαλιστική να αποπληρώσει το δάνειο. Γι'αυτό κάποιος συγγενής πρέπει να πάει να δώσει τη ληξιαρχική πράξη θανάτου ώστε να κινηθεί η διαδικασία και να μην καταστεί το δάνειο ληξιπρόθεσμο και αρχίσουν να κυνηγούν και τους συγγενείς.

Υπάρχουν και περιπτώσεις που όταν δίναν κάποιο δάνειο (κυρίως σε συγγενείς ή φίλους), να μην βάζανε αυτήν την κάλυψη (αν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 3% του ποσού) για να μην βγει πιο ακριβά, με αποτέλεσμα αν ο δανειολήπτης απεβίωνε, τα χρέη περνούσαν στους κληρονόμους (που έκαναν δηλαδή αποδοχή κληρονομιάς).

Οπότε καλώς σου ζήτησαν την ληξιαρχική πράξη θανάτου, πήγαινε την για να τελειώσει αυτό το θέμα. 

Εσύ σαν μη κληρονόμος της θανούσας, δεν έχεις κάποιο θέμα για δικό σου δάνειο, είναι εντελώς άσχετο με το θέμα, οπότε αν πληρείς τους όρους θα το πάρεις. Είναι πάντως άσχετο με το θέμα που αναφέρεις.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Πλάκα μας κάνεις;;;

Αφού ο ίδιος λέει ότι ΔΕΝ είναι ούτε κληρονόμος ή εγγυητής.... 

Άρα πως γίνετε να ανησυχείς;;; 

Κοινή λογική... 

Καλο θα είναι κάποιοι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει που του πάνε τα 4 σε άπειρα πράγματα που θα έπρεπε να τα ξέρει λόγω ηλικίας και εμπειρίας. Υπάρχουν απίστευτες φοβίες που μπορεί να έχει κάποιος και κάθεται και ρωτάει διαφορά πράγματα. Παλαιότερα και εγώ ήμουν επικριτικός αλλά βλέποντας πολλά σχετικά θέματα κυρίως με την μητερα μου και όχι μόνο, εχω καταλάβει ότι δεν πρέπει να θεωρώ τίποτα δεδομένο για τον αλλον. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Καλο θα είναι κάποιοι να καταλάβετε ότι υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει που του πάνε τα 4 σε άπειρα πράγματα που θα έπρεπε να τα ξέρει λόγω ηλικίας και εμπειρίας. Υπάρχουν απίστευτες φοβίες που μπορεί να έχει κάποιος και κάθεται και ρωτάει διαφορά πράγματα. Παλαιότερα και εγώ ήμουν επικριτικός αλλά βλέποντας πολλά σχετικά θέματα κυρίως με την μητερα μου και όχι μόνο, εχω καταλάβει ότι δεν πρέπει να θεωρώ τίποτα δεδομένο για τον αλλον. 

Συγνώμη αλλά αυτό που ρωτάει είναι ανάλογο με το να περνάει έξω απο τον Κωτσόβολο και να φοβάται αν θα τον τραβήξουν μέσα για να πληρώσει το δάνειο ενός άγνωστου.

Κάποια πράγματα δεν στέκουν.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Συγνώμη αλλά αυτό που ρωτάει είναι ανάλογο με το να περνάει έξω απο τον Κωτσόβολο και να φοβάται αν θα τον τραβήξουν μέσα για να πληρώσει το δάνειο ενός άγνωστου.

Κάποια πράγματα δεν στέκουν.

Για αυτόν μια χαρά μπορεί να στέκει, που να σου έλεγα τι έχω ακούσει εγώ απο ερωτήσεις άλλων. Οι φοβίες πέραν κάθε λογικής είναι ψυχολογικό πρόβλημα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Για αυτόν μια χαρά μπορεί να στέκει, που να σου έλεγα τι έχω ακούσει εγώ απο ερωτήσεις άλλων. Οι φοβίες πέραν κάθε λογικής είναι ψυχολογικό πρόβλημα. 

Τέλεια διάγνωση... Θα σε πάρω γιατί προσωπικό ψυχίατρο χαχαχα... Πέρα από την πλάκα απλά δεν ξέρω τι παίζει σε τέτοιες καταστάσεις και ήθελα να είμαι εντάξει, δίχως να έχω θέμα αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Πέρα από την πλάκα απλά δεν ξέρω τι παίζει σε τέτοιες καταστάσεις και ήθελα να είμαι εντάξει, δίχως να έχω θέμα αργότερα.

Δήλωση αποποίησης κληρονομιάς για τον "πολύ κοντινό σου συγγενή" μέσα σε 4 μήνες από το θάνατο έκανες?

Αν όχι, τότε οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να στραφούν και προς εσένα για τα χρέη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δήλωση αποποίησης κληρονομιάς για τον "πολύ κοντινό σου συγγενή" μέσα σε 4 μήνες από το θάνατο έκανες?

Αν όχι, τότε οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να στραφούν και προς εσένα για τα χρέη του.

Όχι διότι, το είχα αφήσει για αργότερα....εξάλλου η συγχωρεμένη δεν είχε κληρονομικά στοιχειά πάνω της. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Όχι διότι, το είχα αφήσει για αργότερα....εξάλλου η συγχωρεμένη δεν είχε κληρονομικά στοιχειά πάνω της. 

Εφόσον δεν έκανες μέσα σε 4 μήνες, τότε θεωρείται σαν να έχεις κάνει αποδοχή.

Επίσης δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "κληρονομικά στοιχειά", αλλά κληρονομιά είναι τόσο το ενεργητικό (ακίνητα, μετρητά, κοσμήματα κτλ) όσο και το παθητικό (χρέη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mikelpcpro_GR είπε

Όχι διότι, το είχα αφήσει για αργότερα....εξάλλου η συγχωρεμένη δεν είχε κληρονομικά στοιχειά πάνω της. 

Σε είχα ρωτήσει αν είσαι ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ και μου είχες πει ΟΧΙ !!!!!

ΥΓ. Δεν ξέρεις τι είναι ο κληρονόμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε είχα ρωτήσει αν είσαι ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΣ και μου είχες πει ΟΧΙ !!!!!

ΥΓ. Δεν ξέρεις τι είναι ο κληρονόμος ?

Το ερμήνευσα λάθος... Δεν είμαι κληρονόμος ούτε έκανα αποδοχή κάποιες κληρονομιάς του συγγενή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2020 στις 3:59 ΜΜ, Mikelpcpro_GR είπε

Καλησπέρα σας,

πριν λίγο καιρό απεβίωσε πολύ κοντινός μου συγγενής, και έχω την εξής απορία εκείνη είχε καταναλωτικό δάνειο στον Κωτσόβολο εγώ τώρα θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα από εκεί, με δώσεις... με επηρεάζει αυτό?  σκέφτηκα να πάρω την ληξιαρχική πράξη θανάτου για να είμαι καλυμμένος αλλά δεν ξέρω αν κλείνει αυτή η υπόθεση όμως. 

Τα εύκολα δύσκολα κάνεις!

Πες μας ποια είναι η συγγένειά σου με την γυναίκα που πέθανε. Αδελφή, θεία, σύζυγος, μάνα, γιαγιά, κουνιάδα, συμπεθέρα, κουμπάρα, ξαδέλφη? Παιδιά, αδέλφια, εγγόνια έχει?

Αν υπάρχουν πιο κοντινοί συγγενείς και δεν είσαι ο μοναδικός τότε δεν σε επηρεάζει σε τίποτε ακόμη και αν χρωστούσε σε όλο τον κόσμο!

Μόνο αν είσαι ο πιο κοντινός ή ο μοναδικός συγγενής τότε έρχονται σε σένα και κληρονομιές και χρέη εκτός αν κάνεις αποποίηση μέσα στην προθεσμία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Τα εύκολα δύσκολα κάνεις!

Πες μας ποια είναι η συγγένειά σου με την γυναίκα που πέθανε. Αδελφή, θεία, σύζυγος, μάνα, γιαγιά, κουνιάδα, συμπεθέρα, κουμπάρα, ξαδέλφη? Παιδιά, αδέλφια, εγγόνια έχει?

Αν υπάρχουν πιο κοντινοί συγγενείς και δεν είσαι ο μοναδικός τότε δεν σε επηρεάζει σε τίποτε ακόμη και αν χρωστούσε σε όλο τον κόσμο!

Μόνο αν είσαι ο πιο κοντινός ή ο μοναδικός συγγενής τότε έρχονται σε σένα και κληρονομιές και χρέη εκτός αν κάνεις αποποίηση μέσα στην προθεσμία!

Η συγγένεια μου με αυτήν την γυναίκα, ήταν η μητέρα μου... είμαστε 3 αδέρφια όλοι μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...