Προς το περιεχόμενο

To TikTok έχει πρόσβαση στο clipboard των χρηστών, ανακαλύπτει το iOS 14


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, koufs είπε

δεν είπα πουθενά ότι είναι το ίδιο,

απλά όπου έχω δυνατότητα χρησιμοποιώ open source, είτε λειτουργικό, είτε εφαρμογή, είτε οτιδήποτε

όπου δεν έχω, χρησιμοποιώ ότι υπάρχει

πχ αυτά που κάνει το Sophos XG που έχω, δεν μπόρεσα (λόγω γνώσεων) να τα κάνω με το  OPNSense  και προς το παρόν μένω στο XG,

αλλά αυτά που κάνει το Synology μου, μπορώ να τα κάνω με το FreeNAS και ετοιμάζομαι για αλλαγή ,

τα ίδια ισχύουν και σε Desktop και mobiles

Off topic :

Τα next gen Firewalls έχουν όλα κλειστου κώδικα scan engines οσο αφορά τα application signature, και δυστυχώς θα είναι ο θάνατος τον Open source Firewalls.

(Γυρισα απο Pfsense σε SophosXG)

δυστυχώς το freenas και καθε custom distro NAS χάνει σε ευκολία απο ενα Qnap /Synology όταν θες να κάνεις απλά πράγματα χωρίς ενα σκασμό λεφτά σε ecc ram και δεκάδες ώρες στα forums... πχ snapshot replica σε ενα DR site πάνω απο DSL..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία από τις σημαντικότερες λειτουργίες του Android 10 είναι πως καμία εφαρμογή δε μπορεί να έχει πρόσβαση στο clipboard πέρα από αυτήν που φέρνεις στο προσκήνιο. (αν και αχρηστεύει τους clipboard manager που για εμένα ηταν απο τις χρησιμότερες κατηγοριες προγραμματων, παντα βεβαια σε blacklist στο Firewall)

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βιντεο που συνοδευει την ειδηση το ειδε κανεις ή απλα σχολιαζετε τον τιτλο;

 

Το Tik Tok ισως ειναι το πιο πιασαρικο για τιτλο και το πρωτο που "διορθωσε" αυτη την συμπεριφορα (τουλαχιστον στο iOS), αλλα πρακτικα πολλες δημοφιλεις εφαρομογες κανουν ακριβως το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 2:30 ΜΜ, taslikos είπε

Σκέψου να έχεις κάνει copy τον αριθμό της κάρτας σου από καμία revolut.
NOT COOL...

Ειναι το μόνο που δεν τους καεί αυτό που τους ενδιαφέρει είναι καθημερινές συνήθειες σου τι προτιμάς που πας με ποιον μήλας τι σε ενδιαφέρει κλπ κλπ όσα κάνουν εσένα εσένα ουσιαστικά. Έτσι έχουν ένα live profile σου με το οποίο μπορούν να σε χειραγογηδουν με διαφημίσεις κλπ κλπ να πουλήσουν το profile σου σε προεκλογικές καμπάνιες για μαζικές αναλύσεις η ακόμη και στο κράτος αν χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο μη νομίζετε ότι τέτοια κάνουν μόνο κινεζό apps αμβιβόλου σοβαρής χρησιμότητας.

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...

Και τα LinkedIn και Reddit στη λίστα.

Microsoft-Owned LinkedIn, Reddit Caught Reading iOS Clipboards Because Why Not

More apps quietly reading iOS clipboard data

https://news.softpedia.com/news/microsoft-owned-linkedin-reddit-also-accessing-ios-clipboard-because-why-not-530459.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2020 στις 2:30 ΜΜ, taslikos είπε

Σκέψου να έχεις κάνει copy τον αριθμό της κάρτας σου από καμία revolut.
NOT COOL...

Γι' αυτό, (εφόσον λέμε για Revolut) χρησιμοποιείς τις κάρτες "μίας χρήσης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...