Προς το περιεχόμενο

GENESIS NCS-0856 HELIUM 600 - 60W RMS 2.1 GAMING SURROUND SPEAKERS - 38,90€ E-shop.gr


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο να δώσεις περισσότερα λεφτά για λιγότερα Watt;

ΥΓ. Αν θέλεις δυνατό μπάσο επιλέγεις το subwoofer με τη μεγαλύτερη διάμετρο. Παλαιότερα, πριν αγοράσω τα ηχεία του θέματος, είχα ένα σύστημα iVOOMi με 4 ιντσών subwoofer και 35W λιγότερα. Τεράστια διαφορά.

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για τα λεφτά της προσφοράς είναι σχεδόν σαν να τους κλέβετε τα έχω και εγώ αρκετό καιρό είμαι πολύ ευχαριστημένος τα είχα αγοράσει στα 45ευρω τότε σε αυτη τη τιμή δεν θέλει και πολύ σκέψη. 

Επεξ/σία από badounask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Για ποιο λόγο να δώσεις περισσότερα λεφτά για λιγότερα Watt;

ΥΓ. Αν θέλεις δυνατό μπάσο επιλέγεις το subwoofer με τη μεγαλύτερη διάμετρο. Παλαιότερα, πριν αγοράσω τα ηχεία του θέματος, είχα ένα σύστημα iVOOMi με 4 ιντσών subwoofer και 35W λιγότερα. Τεράστια διαφορά.

Γιατί τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με αυτό του νήματος!

Σημασία δεν έχει τόσο ΠΟΣΑ Watt βγάζει αλλά όσο ΠΩΣ τα βγάζει!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Τα πρώτα ηχεια που εχεις βαλει τα εχω, πολυ ομορφα, καθαρος ηχος αλλα πολυ αδυναμα

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω κάτι αλλά κάποια απο αυτα ειναι 25€+ πιο ακριβά μετα παμε σε αλλη κατηγορια τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Τα πρώτα ηχεια που εχεις βαλει τα εχω, πολυ ομορφα, καθαρος ηχος αλλα πολυ αδυναμα

Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να πω κάτι αλλά κάποια απο αυτα ειναι 25€+ πιο ακριβά μετα παμε σε αλλη κατηγορια τιμης

Τα Gembird SPK-901 τα έχω και γώ σε τηλεόραση, πολύ καθαρός ήχος και καθόλου αδύναμος, δεν είναι σίγουρα ηχεία μπουμ μπουμ κι έτσι (αν εννοείς αυτό) για απλώς ηχορύπανση -και όχι δύναμη- τύπου σαβουρο-Logitech για μόνο πιτσιρικάδες, για τα άλλα είναι σαφώς προτιμότερο να δώσεις λίγα παραπάνω για κάτι κλάσεις καλύτερο...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Τα Gembird SPK-901 τα έχω και γώ σε τηλεόραση, πολύ καθαρός ήχος και καθόλου αδύναμος, δεν είναι σίγουρα ηχεία μπουμ μπουμ (αν εννοείς αυτό) για απλώς ηχορύπανση τύπου σαβουρο-Logitech...

Με την λογική σου τότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ηχεία με δυνατό subwoofer. Για μένα όμως, όπως και πολλούς άλλους, το μπουμ μπουμ είναι ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια σε αγορά ηχείων. Επίσης, τα Helium 600 δεν έχουν κανένα απολύτως μειονέκτημα σε σχέση με αυτά που πρότεινες. Μια χαρά αποδίδουν τον ήχο, αλλά και το μπάσο. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Με την λογική σου τότε δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ηχεία με δυνατό subwoofer. Για μένα όμως, όπως και πολλούς άλλους, το μπουμ μπουμ είναι ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια σε αγορά ηχείων. Επίσης, τα Helium 600 δεν έχουν κανένα απολύτως μειονέκτημα σε σχέση με αυτά που πρότεινες. Μια χαρά αποδίδουν τον ήχο, αλλά και το μπάσο. 

Για πολλούς πιτσιρικάδες ναι, το μπουμ μπουμ είναι ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια σε αγορά ηχείων αλλά δεν είναι ούτε μουσική ούτε ήχος, ούτε ψιλές ούτε μεσαίες -αν έχεις υπ' όψιν σου τι είναι που σχεδόν σίγουρα δεν έχεις- μόνο ηχορύπανση!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zacharis1955 είπε

Να πω την αληθεια, στα z533 ειχα το sub λιγοτερο απο 1/4 ένταση. Δεν ειμαι sub-lover. Αλλα εκεί μου ήταν ευχάριστο το γέμισμα που έκανε. 

Τώρα που ψόφησαν είμαι σε αναζήτηση νέων ηχείων. Μου τράβηξε λιγο το ενδιαφέρον το θέμα του ts αλλά γλυκοκοιτάζω και τα edifier που εβαλες. Ο μονος μου προβληματισμός είναι το 50Hz-20KHz ενώ δεν είναι άμεσα διαθέσιμα. Αν έβαζα μέχρι 90 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο; 

Υ.Γ. Μαλλον βγήκα offtopic 🙄

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Antretng είπε

Να πω την αληθεια, στα z533 ειχα το sub λιγοτερο απο 1/4 ένταση. Δεν ειμαι sub-lover. Αλλα εκεί μου ήταν ευχάριστο το γέμισμα που έκανε. 

Τώρα που ψόφησαν είμαι σε αναζήτηση νέων ηχείων. Μου τράβηξε λιγο το ενδιαφέρον το θέμα του ts αλλά γλυκοκοιτάζω και τα edifier που εβαλες. Ο μονος μου προβληματισμός είναι το 50Hz-20KHz ενώ δεν είναι άμεσα διαθέσιμα. Αν έβαζα μέχρι 90 ευρώ υπάρχει κάτι καλύτερο; 

Υ.Γ. Μαλλον βγήκα offtopic 🙄

Nαι, υπάρχει, για να μην είσαι Off Topic κανε εδώ την ερώτηση: Οδηγός επιλογής ηχείων για τον υπολογιστή μας.

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zacharis1955 είπε

Για πολλούς πιτσιρικάδες ναι, το μπουμ μπουμ είναι ένα από τα σημαντικότερα κριτήρια σε αγορά ηχείων αλλά δεν είναι ούτε μουσική ούτε ήχος, ούτε ψιλές ούτε μεσαίες -αν έχεις υπ' όψιν σου τι είναι που σχεδόν σίγουρα δεν έχεις- μόνο ηχορύπανση!

Ούτε ψιλές, ούτε μεσαίες. Ναι. Είναι χαμηλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zacharis1955 είπε

Και χαμηλοβλεπούσες...

Θα σου πρότεινα να μην ειρωνεύεσαι έτσι τον κόσμο χωρίς να τους γνωρίζεις προσωπικά. :)

Ωραία λοιπόν. Εφόσον θέλεις μεσαίες και ψιλές μπορείς άνετα να πας σε σύστημα 2.0 αφού το subwoofer θα έχει συχνοτική απόκριση μερικών εκατοντάδων Hz (συνήθως μέχρι ~200Hz). Οπότε τι είναι πρακτικά το μπάσο; Είναι ήχος σε χαμηλές συχνότητες, στο κατώτατο όριο που μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί. Επομένως δεν είναι ηχορρύπανση. (βέβαια ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει ανάλογα με το γούστο του)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Θα σου πρότεινα να μην ειρωνεύεσαι έτσι τον κόσμο χωρίς να τους γνωρίζεις προσωπικά. :)

Ωραία λοιπόν. Εφόσον θέλεις μεσαίες και ψιλές μπορείς άνετα να πας σε σύστημα 2.0 αφού το subwoofer θα έχει συχνοτική απόκριση μερικών εκατοντάδων Hz (συνήθως μέχρι ~200Hz). Οπότε τι είναι πρακτικά το μπάσο; Είναι ήχος σε χαμηλές συχνότητες, στο κατώτατο όριο που μπορεί να ακούσει το ανθρώπινο αυτί. Επομένως δεν είναι ηχορρύπανση. (βέβαια ο καθένας το ονομάζει όπως θέλει ανάλογα με το γούστο του)

Τα συγκεκριμένα του νήματος και τα συναφή τύπου σαβουρο-Logitech είναι σχεδιασμένα έτσι για μόνο μπουμ μπουμ, καμία σχέση με συχνοτικές αποκρίσεις, ανθρώπινα αυτιά και λοιπά...μπλιμπλιμπλίκια, τώρα για τα γούστα του καθενός, εντελώς αδιάφορα, απλώς να λέμε τα πράματα όπως έχουν, δύναμη έχουν και οι ντουντούκες στα  Datsun των Ρομά αλλά...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...