Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογής μητρικής (mAtx vs Atx)


Johnmaci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τον τελευταιο καιρο θελω να χτισω ενα build που να φοραει

  • Ryzen 3600
  •  Crucial ballistic 2x8 @ 3200 c16
  • Gtx 1650 super
  • Corsair CV 550+ 80

Και διχαζομαι ως προς το τι τυπου ΜΒ να αγορασω. Δεν με ενδιαφερει το OC , το μονο που θα πειραξω θα ειναι οι συχνοτητες των μνημων και η ταση των βολτς σε xmp profile για την βελτιστη σταθεροτητα του συστηματος. Περα απο αυτο, δεν εχω σκοπο να προσθεσω 2η καρτα γραφικων, ουτε πολλαπλους δισκους. Θελω μονο να λειτουργει οσο το δυνατον καλυτερα. Το Case προφανως θα εξαρτηθει απο την MB αλλα εχω ακουσει οτι αξιζει η επενδυση σε μια aTX για τα καλυτερα heatsinks και το airflow του μεγαλυτερου κουτιου.

Η διαφορα κοστους αναμεσα σε mATX kai ATX μπορει να ειναι μεχρι και 40ευρο, + αλλα τοσα(η και λιγοτερα) για το εκαστοτε κουτι. Η ερωτηση μου ειναι, τι κερδιζω απο μια mATX στην δικη μου περιπτωση?

Ειναι κατι που θα επρεπε να επενδυσω εαν πεσουν οι τιμες η οχι? Γιατι να μην παρω μια mortar max η steel legend αν βρω η να καταφυγω σε tomahawk max?

 

Θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και οντως εχω κολλησει.

Επεξ/σία από Johnmaci
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Johnmaci είπε

Καλησπέρα. Τον τελευταιο καιρο θελω να χτισω ενα build που να φοραει

  • Ryzen 3600
  •  Crucial ballistic 2x8 @ 3200 c16
  • Gtx 1650 super
  • Corsair CV 550+ 80

Και διχαζομαι ως προς το τι τυπου ΜΒ να αγορασω. Δεν με ενδιαφερει το OC , το μονο που θα πειραξω θα ειναι οι συχνοτητες των μνημων και η ταση των βολτς σε xmp profile για την βελτιστη σταθεροτητα του συστηματος. Περα απο αυτο, δεν εχω σκοπο να προσθεσω 2η καρτα γραφικων, ουτε πολλαπλους δισκους. Θελω μονο να λειτουργει οσο το δυνατον καλυτερα. Το Case προφανως θα εξαρτηθει απο την MB αλλα εχω ακουσει οτι αξιζει η επενδυση σε μια aTX για τα καλυτερα heatsinks και το airflow του μεγαλυτερου κουτιου.

Η διαφορα κοστους αναμεσα σε mATX kai ATX μπορει να ειναι μεχρι και 40ευρο, + αλλα τοσα(η και λιγοτερα) για το εκαστοτε κουτι. Η ερωτηση μου ειναι, τι κερδιζω απο μια mATX στην δικη μου περιπτωση?

Ειναι κατι που θα επρεπε να επενδυσω εαν πεσουν οι τιμες η οχι? Γιατι να μην παρω μια mortar max η steel legend αν βρω η να καταφυγω σε tomahawk max?

Θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και οντως εχω κολλησει.

Μια matx μητρική μπαίνει σε atx κουτί δεν υπάρχει καμμία δέσμευση απλά θα φαίνεται λίγο αδειο το case. Πάρε την vdh max αν θες να γλιτώσεις χρήματα, μια mortar max αν θες να έχεις την καλύτερη matx μητρική για την ψυχολογία και εφόσον επιλέξεις matx κουτί, γιατί στα ίδια λεφτά βρίσκεις την msi a pro που είναι αξιόλογη όπως η tomahawk. Όπως και νά έχει στο b450 προτίμησε Msi max

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...