Προς το περιεχόμενο

Αναστολή και δεύτερη εργασια


george_ath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα. Επειδή έχω μιλήσει με λογιστή και έχω κάνει μια αναζήτησή στο Ίντερνετ, χωρίς να βγάλω άκρη, θα ήθελα μια βοήθεια από κάποιον γνώστη. Είμαι σε αναστολή, όμως θα ήθελα να βρω μια εξτρά εργασία, 2-3 μεροκάματα τη βδομάδα, για να μετριάσω τη χασούρα. Ξέρει κανείς αν χάνω το επίδομα της αναστολής; Γιατί για μαύρα δεν παίρνει κανείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 800άρι το πρώτο, όποιος είχε 2η ή 3η δουλειά και δεν είχε βγει έστω και σε μια από αυτές σε αναστολή, δεν πήρε επίδομα.

Μετά επειδή γκρίνιαξε πολύς κόσμος, στην 2η φάση με τα 543 (κάπου εκεί δεν ήταν;), τα πήραν κανονικά έστω και αν ήταν σε αναστολή σε μια από τις 2 ή 3 δουλειές.

Μου φαίνεται το άλλαξαν δηλαδή μετά επειδή σε κάποιες περιπτώσει ήταν όντως άδικο.

Καθηγητής π.χ. που έχει 4-5 ώρες την βδομάδα σε 5 διαφορετικά φροντιστήρια, δεν ήταν λογικό να μην πάρει επίδομα επειδή 1 από όλα αποφάσισε να μείνει ανοικτό.

Από την άλλη είχαμε φαινόμενα όπου άτομα που απλά κάνουν ένα μεροκάματο το Σάββατο και βγήκαν σε αναστολή ενώ παράλληλα δουλεύουν φουλ 8ωρο σε άλλη δουλειά,

πήραν όλο το ποσό κανονικά.

Ψάξτο λίγο γιατί εγώ νομίζω δεν το χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το που συμπληρώνες αίτηση σ έβγαζε popup κ σ έλεγε δουλεύεις και στο τάδε αφμ εργοδότη και δεν προχωράγε καν η αίτηση... 

 

Επεξ/σία από kage
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Baator είπε

Στο 800άρι το πρώτο, όποιος είχε 2η ή 3η δουλειά και δεν είχε βγει έστω και σε μια από αυτές σε αναστολή, δεν πήρε επίδομα.

Μετά επειδή γκρίνιαξε πολύς κόσμος, στην 2η φάση με τα 543 (κάπου εκεί δεν ήταν;), τα πήραν κανονικά έστω και αν ήταν σε αναστολή σε μια από τις 2 ή 3 δουλειές.

Μου φαίνεται το άλλαξαν δηλαδή μετά επειδή σε κάποιες περιπτώσει ήταν όντως άδικο.

Καθηγητής π.χ. που έχει 4-5 ώρες την βδομάδα σε 5 διαφορετικά φροντιστήρια, δεν ήταν λογικό να μην πάρει επίδομα επειδή 1 από όλα αποφάσισε να μείνει ανοικτό.

Από την άλλη είχαμε φαινόμενα όπου άτομα που απλά κάνουν ένα μεροκάματο το Σάββατο και βγήκαν σε αναστολή ενώ παράλληλα δουλεύουν φουλ 8ωρο σε άλλη δουλειά,

πήραν όλο το ποσό κανονικά.

Ψάξτο λίγο γιατί εγώ νομίζω δεν το χάνεις.

Φίλο που ρωτησα που έχει κάνει κάτι ανάλογο, μου είπε πως το χάνεις....

 

2 ώρες πριν, kage είπε

Με το που συμπληρώνες αίτηση σ έβγαζε popup κ σ έλεγε δουλεύεις και στο τάδε αφμ εργοδότη και δεν προχωράγε καν η αίτηση... 

Λιγάκι δύσκολο μου ακούγεται. Δεν σε άφηνε να κανείς καινούργια πρόσληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αιτηση για τον εργαζομενο οχι για εργοδοτη .τεσπα τα στοιχεια τα περνουν απο εργανη οποτε φαινεται απευθειας που δουλευεις νομιμα..

https://supportemployees.services.gov.gr/

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Baator είπε

Από την άλλη είχαμε φαινόμενα όπου άτομα που απλά κάνουν ένα μεροκάματο το Σάββατο και βγήκαν σε αναστολή ενώ παράλληλα δουλεύουν φουλ 8ωρο σε άλλη δουλειά,

Η μιση ελλαδιτσα δουλευε μαυρα,και με τα επιδοματα τσεπωμενα.
Επισης,πολλοι εργοδοτες μειωσαν τα λεφτα που θα εδιναν μαυρα,σε φαση παρε τοσα και παρε το επιδομα,η κατσε σπιτι  και θα το κανει καποιος αλλος.

 

7 ώρες πριν, Baator είπε

Από την άλλη είχαμε φαινόμενα όπου άτομα που απλά κάνουν ένα μεροκάματο το Σάββατο και βγήκαν σε αναστολή ενώ παράλληλα δουλεύουν φουλ 8ωρο σε άλλη δουλειά,

Ετσι ακριβως εκανε ανθρωπος ( ο θεος να τον κανει )  στο μαγαζι που εργαζομαι ,με 2 μεροκαματα το μηνα πηρε το  800ρι και μετα δουλευε αλλου μαυρα,μου γυρισε το μυαλο γιατι ηταν και μεγαλος τεμπελης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Η μιση ελλαδιτσα δουλευε μαυρα,και με τα επιδοματα τσεπωμενα.
Επισης,πολλοι εργοδοτες μειωσαν τα λεφτα που θα εδιναν μαυρα,σε φαση παρε τοσα και παρε το επιδομα,η κατσε σπιτι  και θα το κανει καποιος αλλος.

Ετσι ακριβως εκανε ανθρωπος ( ο θεος να τον κανει )  στο μαγαζι που εργαζομαι ,με 2 μεροκαματα το μηνα πηρε το  800ρι και μετα δουλευε αλλου μαυρα,μου γυρισε το μυαλο γιατι ηταν και μεγαλος τεμπελης.

Θα βρεις πολλούς τεμπέληδες αρχηγέ. Και επειδή δεν είναι αξιοκρατικό το σύστημα, αυτοί θα ευδαιμονουν!! Το θέμα είναι πως άνθρωποι σαν κι εμένα με δυο παιδιά που είχαν ένα εισόδημα των 1.000€ για το σπίτι τους, πλέον έχουν 500€ και πρέπει να τα βγάλουν πέρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άκουσα και το άλλο, εργοδότες έδιναν κουτσουρεμένο δώρο Πάσχα ή επόμενο μισθό, με την αιτιολογία ότι πήρε τα χρήματα της αναστολής...

16 λεπτά πριν, george_ath είπε

Θα βρεις πολλούς τεμπέληδες αρχηγέ. Και επειδή δεν είναι αξιοκρατικό το σύστημα, αυτοί θα ευδαιμονουν!! Το θέμα είναι πως άνθρωποι σαν κι εμένα με δυο παιδιά που είχαν ένα εισόδημα των 1.000€ για το σπίτι τους, πλέον έχουν 500€ και πρέπει να τα βγάλουν πέρα....

Ούτε τα 1000 είναι πολλά, πόσο μάλλον τα 500...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Εγώ άκουσα και το άλλο, εργοδότες έδιναν κουτσουρεμένο δώρο Πάσχα ή επόμενο μισθό, με την αιτιολογία ότι πήρε τα χρήματα της αναστολής...

Ούτε τα 1000 είναι πολλά, πόσο μάλλον τα 500...

Έγινε κι αυτό....οπως και να τους ζητάνε πίσω τα δώρα.

Φυσικά και δεν είναι πολλά αν έχεις οικογένεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...