Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική άδεια


Ola150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η πρώτη φορά που μου γράφει γιατρός αναρρωτική λόγω φλεγμονής και θα είναι για οκτώ ημέρες. Μου είπαν ότι θα περάσω λογικά από επιτροπή στο ΙΚΑ, τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ότι για το πρόβλημα μου δεν γίνεται να πάρω οκτώ ημέρες; Θα καλέσουν πχ τον γιατρό που έγραψε την αναρρωτική για να εξακριβώσουν για ποιο λόγο πήρα την άδεια; Θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή θα με καθοδηγήσουν από την δουλειά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτροπη περνας μονο αν η αδεια εντος του ετους ειναι πανω απο 30 ημερες συνεχομενες ή αθροιστικα .

Αλοιως καταθετεις την γνωματευση με σφραγιδα ελεγκτη ΕΟΠΠΥ και βεβαιωση εργοδοτη για μη εργασια αυτες τις ημερες στο ΙΚΑ που ανηκεις .

Επισης φωτοτυπια το ΙΒΑΝ σου Εθνικης Τραπεζας 

Συνηθως σε πληρωνουν την επομενη εβδομαδα ημερα  Παρασκευη .

Για τις 3 πρωτες ημερες σε πληρωνει μονο ο εργοδοτης 3 μισα ημερομησθια .

Για τις υπολοιπες το ΙΚΑ και συμετοχη του εργοδοτη .Δεν θυμαμαι ποσοστα .

Η κορη μου περυσι απο ατυχημα εκτος εργασιας για 68 ημερες εχασε 3 μισα ημερομησθια .

 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ola150 είπε

Είναι η πρώτη φορά που μου γράφει γιατρός αναρρωτική λόγω φλεγμονής και θα είναι για οκτώ ημέρες. Μου είπαν ότι θα περάσω λογικά από επιτροπή στο ΙΚΑ, τι σημαίνει αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μου πουν ότι για το πρόβλημα μου δεν γίνεται να πάρω οκτώ ημέρες; Θα καλέσουν πχ τον γιατρό που έγραψε την αναρρωτική για να εξακριβώσουν για ποιο λόγο πήρα την άδεια; Θα πρέπει να κάνω κάτι εγώ ή θα με καθοδηγήσουν από την δουλειά μου;

Είμαι στην ίδια φάση με εσένα, έκανα μια επέμβαση πριν 2 εβδομάδες, 3 μέρες νοσηλεία και 7 ημέρες αναρρωτική από νοσοκομείο, συνολικά 10 μέρες. Δεν χρειάζεται επιτροπή, μόνο τα έγγραφα και τα καταθέτεις στο τοπικό ΙΚΑ (απλώς πήγαινε ΝΩΡΙΣ, πήγα σήμερα 7:30, στην Καλλιθέα, γινόταν πανικός και μου είπαν να πάω άλλη μέρα από τις 6:00 γιατί τελείωσαν τα νούμερα...). Τα έγγραφα είναι:

1. Βεβαίωση εργοδότη ότι δεν εργάστηκες αυτές τις μέρες (βρες την εδώ: https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/92678-υπεύθυνη-δήλωση-εργοδότη-περι-διακοπής-εργασίας-για-αδεια-ασθενείας/).

2.φωτοτυπία βιβλιαρίου με IBAN

3. Τα δικαιολογητικά της αναρρωτικής από γιατρό - νοσοκομείο.

4. Φωτοτυπία του βιβλιαρίου ( δεν ξέρω αν χρειάζεται, εγώ την έβγαλα).

5. Έχε και καμιά φωτοτυπία της ταυτότητας μπας και χρειαστεί, αλλού διαβάζω ότι χρειάζεται και αλλού όχι.

 

 

Υ.Γ. Πάρε μάσκα στο ΙΚΑ, σήμερα περίμεναν πόσοι και δεν τους έβαζαν μέσα επειδή δεν φόραγαν μάσκα.

Καλή τύχη!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι ακομα ..Με το που καταθετεις τα χαρτια στο ΙΚΑ τα περνανε στο συστημα και σου εκτυπωνουν ενα χαρτι εις διπολυν που λεει ποσα λεφτα θα παρεις .Το ενα το δινεις στον εργοδοτη 

Αυτα τουλαχιστον στον ΕΟΠΠΥ Ν.Ερυθραιας περυσι  το φθινοπωρο . Ισως ο κλαυτερος υπαλληλος που εχω γνωρισει αυτος που ηταν στην αναλογη θεση . Ουτε καν εξουσιδοτησηδεν μου ζητησε.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ειναι να παρω 10 μερες αδεια με χαρτι γιατρου, και μου ειπαν απο τη δουλεια να παω αυτο το χαρτι στο ΙΚΑ για να ξεκινησει η διαδικασια.

Σε ποιο τμημα ακριβως παω ?

Μου ειπαν δεν χρειαζεται καποιο αλλο χαρτι απο την εργασια μου, οντως ?

Επειδη θα πρεπει να παω αυριο πρωι στο ΙΚΑ, πρεπει να τους πω εγω ποτε ξεκιναει το 10ημερο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, hammerd είπε

Ειναι να παρω 10 μερες αδεια με χαρτι γιατρου, και μου ειπαν απο τη δουλεια να παω αυτο το χαρτι στο ΙΚΑ για να ξεκινησει η διαδικασια.

Σε ποιο τμημα ακριβως παω ?

Μου ειπαν δεν χρειαζεται καποιο αλλο χαρτι απο την εργασια μου, οντως ?

Επειδη θα πρεπει να παω αυριο πρωι στο ΙΚΑ, πρεπει να τους πω εγω ποτε ξεκιναει το 10ημερο ?

Αν δεν κανω λαθος στο Τμημα Παροχων μαζι με χαρτι του εργοδοτη ποτε διεκοψες την εργασια και το χαρτι του γιατρου .

Δεν θα περασεις και επιτροπη.

Για τις 3 πρωτες ημερες θα παρεις 1/2 ημερομησθιο μονο απο τον εργοδοτη και για τις αλλες συμμετεχει και το ΙΚΑ

Να εχεις φωτοτυπια λογαριασμου τραπεζας μαζι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hammerd είπε

Χαρτι εργοδοτη για το ποτε διεκοψα την εργασια δεν μου δινουν, θα την διακοψω την Πεμπτη...

Αφου εισαι σε αναρωτικη πως γινεται ?

Αν δεν ξεκινησε νομιζω αδικα θα πας αυριο 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hammerd είπε

Δεν ειμαι ακομα, εχθες πηγα γιατρο μ εγραψε χαρτι και αυριο παω ικα...

Μακαρι να σε δεχουν αλλα φοβαμαι οτι οχι ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hammerd είπε

εννοεις οτι επρεπε να παω σημερα ?? την επομενη δλδ αμεσως απο την διαγνωση ?

Συνηθως οταν γινεται η διαγνωση η αναρωτικη αρχιζει αμμεσως .Τωρα σε εσενα γιατι εγραψε απο τη Πεμπτη δεν ξερω .

Με καθε επιφυλαξη απο οταν αρχιζει η αναρωτικη και μετα με χαρτι εργοδοτη για διακοπη εργασιας .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...