Προς το περιεχόμενο

Ήχος απο SmartTV σε PC


Manos112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά χρειάζομαι οπωσδήποτε τα φώτα σας! Λοιπόν πήρα μια 4Κ τηλεόραση και θέλω ο ήχος να μεταφέρεται στο pc και απο το pc στα ακουστικά, το πρόβλημα υπάρχει απο τα apps της τηλεόρασης (netflix, youtube), όταν το χρησιμοποιώ καθαρά σαν monitor δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σημειώνω οτι πήρα optical cable και το σύνδεσα tv/pc αλλά δεν υπάρχει ήχος, πείραξα όλες τις ρυθμίσεις αλλα τίποτα, υπάρχει καμιά λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Το να συνδέσεις τα ακουστικά απευθείας στην τηλεόραση ας πούμε δεν πέρασε ποτέ σαν σκέψη?

Δεν υπάρχει θύρα μαν μου αλλιώς προφανώς έτσι θα το έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Bluetooth? Δεν μπορεί να μην έχει μια έξοδο ήχου για ακουστικά. Όλες οι τηλεοράσεις έχουν.

Απορούσα και γώ η αλήθεια είναι γιατί δεν είχε, η q60r ειναι της samsung. Bluetooth εγώ δεν έχω δυστυχώς, είναι με jack τα ακουστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Manos112 είπε

Γεια σας παιδιά χρειάζομαι οπωσδήποτε τα φώτα σας! Λοιπόν πήρα μια 4Κ τηλεόραση και θέλω ο ήχος να μεταφέρεται στο pc και απο το pc στα ακουστικά, το πρόβλημα υπάρχει απο τα apps της τηλεόρασης (netflix, youtube), όταν το χρησιμοποιώ καθαρά σαν monitor δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, σημειώνω οτι πήρα optical cable και το σύνδεσα tv/pc αλλά δεν υπάρχει ήχος, πείραξα όλες τις ρυθμίσεις αλλα τίποτα, υπάρχει καμιά λύση?

Σύνδεσε το πισί με την τηλεόραση και τρέξε από αυτό τα netflix,youtube με επιλογή ο ήχος να πηγαίνει στα ακουστικά.

Ποιό εύκολο είναι έτσι και τουλάχιστον το netflix app στο πισί μπορεί να αναπαράγει πολυκάναλο ήχο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Manos112 είπε

 σημειώνω οτι πήρα optical cable και το σύνδεσα tv/pc αλλά δεν υπάρχει ήχος, πείραξα όλες τις ρυθμίσεις αλλα τίποτα, υπάρχει καμιά λύση?

Διάβαζωντας πάλι το αρχικό μνμ είδα αυτό που έγραψες.

Αν και δεν αναφέρεις ακριβώς πού το έχεις συνδέσει (π.χ. ξεχωριστή κάρτα ήχου) έχω την εντύπωση ότι η οπτική θύρα στο πισί είναι μόνο ΕΞΟΔΟΣ ήχου και δεν μπορεί να λειτουργήσει ανάποδα.
(Μπορεί και να κάνω λάθος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Διάβαζωντας πάλι το αρχικό μνμ είδα αυτό που έγραψες.

Αν και δεν αναφέρεις ακριβώς πού το έχεις συνδέσει (π.χ. ξεχωριστή κάρτα ήχου) έχω την εντύπωση ότι η οπτική θύρα στο πισί είναι μόνο ΕΞΟΔΟΣ ήχου και δεν μπορεί να λειτουργήσει ανάποδα.
(Μπορεί και να κάνω λάθος)

Είσοδο Optical έχουν μόνο τα ηχοσυστήματα. Ο υπολογιστής δεν έχει λόγο να έχει είσοδο οπτικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Manos112 είπε

Λοιπόν πήρα μια 4Κ τηλεόραση και θέλω ο ήχος να μεταφέρεται στα ακουστικά

κάτι τέτοιο https://www.google.com/search?q=3+5+jack+to+bluetooth&oq=3%2C5jack&aqs=chrome.4.69i57j0l7.11006j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8  δεν σου κάνει ? εννοείται με τα ανάλογα ακουστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικώς η λύση είναι RCA (converter) --> https://www.skroutz.gr/s/12062876/RCA-Toslink-female-3-5mm-2x-RCA-female.html το οποίο συνδέεται μέσω οπτικής ίνας με την τηλεόραση και μέσω του converter συνδέω τα ακουστικά μου. Τώρα πληροφοριακά αν θέλω να παίρνω ήχο στα ακουστικά μου μέσω τηλεόρασης αλλα και υπολογιστή ταυτοχρόνως πρέπει να πάρω Mixer οπου ξεπερνάει τα 130 ευρώ, οπότε για τώρα θα παραγγείλω ένα απλό RCA. Το θέμα βέβαια είναι οτι δεν βρίσκω RCA που να μου δίνει τουλάχιστον 5.1 ήχο, το παραπάνω δίνει μέχρι 2.1 το οποίο δεν το λες σίγουρα καλό σε ποιότητα ήχου...

4 ώρες πριν, hp8 είπε

κάτι τέτοιο https://www.google.com/search?q=3+5+jack+to+bluetooth&oq=3%2C5jack&aqs=chrome.4.69i57j0l7.11006j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8  δεν σου κάνει ? εννοείται με τα ανάλογα ακουστικά

Γενικώς θα ήθελα να αποφύγω bluetooth ώστε να μην έχω θέμματα συγχρονισμού μεταξύ ήχου/εικόνας.

Επεξ/σία από Manos112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια σκέψη να χρησιμοποιήσεις ένα κινητό τηλέφωνο αντί για το pc... για το pc μπορείς να πάρεις μια κάρτα ήχου audiophile που να έχει adat in

 

Επεξ/σία από chosen21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...