Προς το περιεχόμενο

1440p vs 1080p


πανηλειακός

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Δεδομένου ότι πάντα ήμουν με με οθόνη 1060p 60 hz και πλεον με καινουριο σύστημα σκέφτομαι για αγορά καλύτερης οθόνης

ήθελα να ρωτήσω η 2k ανάλυση είναι σε όλα τα παιχνίδια καλύτερη απο την 1080? μιλώντας για 144 hz και για τις δυο

η διαφορά είναι μεγάλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ICE-T είπε

για τρολλαρισμα το ανοιξες το θεμα?

αν νομίζεις ότι τρολάρω τότε γιατί απαντάς?

άμα δεν έχεις να πεις κάτι μην απαντάς καθόλου καλύτερα

δεν βλέπεις ότι γράφω καθαρά δεν είχα ποτέ 2κ και γιαυτό ρωτάω αν η διαφορά είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, πανηλειακός είπε

Καλησπέρα.

Δεδομένου ότι πάντα ήμουν με με οθόνη 1060p 60 hz και πλεον με καινουριο σύστημα σκέφτομαι για αγορά καλύτερης οθόνης

ήθελα να ρωτήσω η 2k ανάλυση είναι σε όλα τα παιχνίδια καλύτερη απο την 1080? μιλώντας για 144 hz και για τις δυο

η διαφορά είναι μεγάλη?

για τι μεγεθος οθονη μιλαμε? επειδη το συνηθες ειναι 24" 1080p και 27" 1440p η διαφορα στα χαρτια ειναι ελαχιστη. ομως εχω ακουσει απο ατομα με 1440p οθονες πως εχει μεγαλυτερη διαφορα απ οτι μαρτυρανε τα νουμερα διοτι το παιχνιδι/προγραμμα θα εχει καλυτερη λεπτομερεια (ή κατι τετοιο δε θυμαμαι ακριβως πως το λεγανε)

κοιτα τι οθονες υπαρχουν, δες τις απαιτησεις και τα οικονομικα σου και θα τη βρεις την οθονη που ταιριαζει στις αναγκες σου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε πάντα υπ όψιν σου οτι θα χρειαστείς και την ανάλογη gpu για 2k, με ότι αυτό συνεπάγεται σε budget. Εκτός αν έχεις ήδη την gpu, όπου πρέπει να κοιτάξεις το performance hit που έχει στα παιχνίδια που σε ενδιαφέρει από 1080->1440.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

για τι μεγεθος οθονη μιλαμε? επειδη το συνηθες ειναι 24" 1080p και 27" 1440p η διαφορα στα χαρτια ειναι ελαχιστη. ομως εχω ακουσει απο ατομα με 1440p οθονες πως εχει μεγαλυτερη διαφορα απ οτι μαρτυρανε τα νουμερα διοτι το παιχνιδι/προγραμμα θα εχει καλυτερη λεπτομερεια (ή κατι τετοιο δε θυμαμαι ακριβως πως το λεγανε)

κοιτα τι οθονες υπαρχουν, δες τις απαιτησεις και τα οικονομικα σου και θα τη βρεις την οθονη που ταιριαζει στις αναγκες σου

καταρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

έχω μια παλιά την LG E2242T 21.5 "

και τωρα πηγα σε 1660 super γιαυτό ρωτάω αν αξίζει μία του τύπου aoc 24 G2U 144HZ

η αν αξίζει να δώσω λίγα παραπάνω για μια 2κ 144 hz

άλλωστε δεν είχα ποτε 2κ γιαυτό ρωτάω αν η διαφορά είναι μεγάλη 

Επεξ/σία από πανηλειακός
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, πανηλειακός είπε

καταρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις

έχω μια παλιά την LG E2242T 21.5 "

και τωρα πηγα σε 1660 super γιαυτό ρωτάω αν αξίζει μία του τύπου aoc 24 G2U 144HZ

η αν αξίζει να δώσω λίγα παραπάνω για μια 2κ 144 hz

άλλωστε δεν είχα ποτε 2κ γιαυτό ρωτάω αν η διαφορά είναι μεγάλη 

σημερα μολις πηρα την g2 και επειδη οπως καταλαβαινεις ψαχνομουν για οθονες εχω μια εικονα τι παιζει αυτη τη στιγμη. οθονη αντιστοιχη της g2 στα 1440p η διαφορα στη τιμη ειναι μεγαλη, βασικα τα διπλα λεφτα ειναι https://www.skroutz.gr/s/20562075/Viewsonic-VX2758-2KP-mhd.html

επισης με τη 1660 super δε μπορεις να παιξεις πολλα παιχνιδια σε 1440p 144hz και απ οτι καταλαβα τωρα κοντα την αγορασες οποτε δε παιζει αναβαθμιση συντομα. παρε απο το eshop τη g2, νομιζω ειναι η πιο λογικη λυση με βαση αυτα που μου λες https://www.e-shop.gr/othoni-aoc-24g2u-238-led-full-hd-p-PER.168637

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...