Προς το περιεχόμενο

Άκυρο Αναβάθμιση ή αγορά νέας GPU (κάηκε η παλιά)


Xiezhi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θέλω την γνώμη σας και τις προτάσεις σας για το εάν θεωρείτε καλύτερο να πάρω απλά μια νέα κάρτα ή να κάνω μια γενική αναβάθμιση. Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω την GTX 1650 Super ώστε να μην τρωω και bottleneck με τον επεξεργαστή μου. Εν τέλει λέω μήπως πάρω GTX 1660 Super (https://www.skroutz.gr/s/18390482/MSI-GeForce-GTX-1650-4GB-Gaming-X.html) που οκ θα έχω bottleneck αλλά αργοτερα με ένα upgrade στον επεξεργαστή θα ειμαι κομπλε. Σκέφτομαι μήπως περιμένω να βγουν οι νέες κάρτες για να κάνω πιο δυνατο upgrade, δεν ξέρω βεβαια κατα πόσο θα μπορω να πάρω μια δυνατή κάρτα νέας γενιάς ή εάν θα πέσουν αρκετα οι τιμές της παλιάς γενιάς. Τι λετε εσεις; Προτείνετε κάποια άλλη κάρτα ή γενικα ένα upgrade;

Ποσό που διαθέτουμε : 500 - 700 για αναβάθμιση 

Χρήση υπολογιστή : gaming, programming, browsing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: -

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.: Όχι, έχω Samsung C24FG73

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Από όπου να'ναι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Από όπου να'ναι

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Όχι, θα στηθεί απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .Όχι

Γενικά με ενδιαφέρει το σύστημα να μην κάνει και θόρυβο σε νορμαλ χρήστη, για αυτό πχ για GPU προτιμώ μια "αθόρυβη" και ας ειναι πιο ακριβή


το pc μου τώρα έχει 

Monitor: Samsung C24FG73

Case: CASE NZXT SOURCE 340 MIDI TOWER BLACK/RED WINDOW

Motherboard: Asus Z170 pro gaming

CPU: Intel i-6 6600k

PSU: PSU SEASONIC G-650 GOLD 650W

RAM: 16gb (2*8gb)

SSD: 1. 256GB, 2. 512GB, 3. 1HDD 1tb

 

Επεξ/σία από Xiezhi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους παιχνίδια παίζεις; Αν αλλάξεις και cpu-mobo-ram μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις; Γενικά 4threads για gaming με υψηλά και ομαλά frame-rates/times πλέον δεν την παλεύουν πλην ορισμένων εξαιρέσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Τι είδους παιχνίδια παίζεις; Αν αλλάξεις και cpu-mobo-ram μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις; Γενικά 4threads για gaming με υψηλά και ομαλά frame-rates/times πλέον δεν την παλεύουν πλην ορισμένων εξαιρέσεων. 

πχ παιζω Monster Hunter: World, Mount & Blade II: Bannerlord και θελω να ειμαι κομπλε για Cyberpunk. CPU-MOBO-GPU max 800-900. Ram νομιζω οκ ειμαι με 16gb και οκ βαζω αλλη μια 8αρα εξτρα αμα ειναι. 

Επεξ/σία από Xiezhi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Xiezhi said:

 θελω να ειμαι κομπλε για Cyberpunk.

Να περιμενεις το Cyberpunk τοτε γτ δεν ξερουμε ακομα τι χρειαζεται απο θεμα HW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Να περιμενεις το Cyberpunk τοτε γτ δεν ξερουμε ακομα τι χρειαζεται απο θεμα HW.

Δεν ειναι όλο μου το post για το αν θα μπορω να παιξω Cyberpunk και ούτως ή άλλως φανταζομαι πως με μια καλουτσικη GPU θα μπορω να παιξω 1080p. Τωρα σκεψου είμαι με integrated..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Xiezhi said:

Δεν ειναι όλο μου το post για το αν θα μπορω να παιξω Cyberpunk και ούτως ή άλλως φανταζομαι πως με μια καλουτσικη GPU θα μπορω να παιξω 1080p. Τωρα σκεψου είμαι με integrated..

ram εχεις ddr4 η ddr3 τι mhz? Αναλόγως σου εχω διαφορετικες επιλογες.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...