Προς το περιεχόμενο

προγραμμα για κλειδωμα


ibiza_fr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ψάχνω να βρω κάποιο πρόγραμμα με το οποίο θα μπορώ να κλειδώσω με κωδικό κάποιες βασικές λειτουργίες των Windows πχ (control panel, software un/installation). Έχω βρει ότι μπορεί να γίνει μεσω group policy αλλά δεν θέλω κατι τέτοιο...θέλω να μου ζητάει κωδικό και αν θέλω να μπει να γίνει χρήση του κωδικού.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιαξε 2 χρηστες, εναν με δικαιωματα admin και εναν απλο χρηστη. Χρησιμοποιεις τον απλο χρηστη για τις καθημερινες εργασιες και οποτε θες elevated rights εισαγεις τα στοιχεια του admin account.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε προβληματιζει στο να εχεις δυο χρηστες; Τον χρηστη του admin δε θα τον βλεπεις πουθενα παρα μονο οταν χρειαζεται να βαλεις τους κωδικους του. Αν δε θες να σου εμφανιζει με ποιο λογαριασμο θα κανεις login στην εκκινηση, απλα επιλεγεις να κανεις autologon τον απλο χρηστη και εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εξηγεις καλυτερα τι θες να πετυχεις και τι περιορισμους εχεις; Τι εννοεις υπαρχει θεμα με τους 2 χρηστες; Υπαρχουν λυσεις που κυριως απευθυνονται σε εταιριες με πολλους χρηστες, με το αναλογο κοστος, υπαρχουν και λυσεις οπως για Family Protection που ισως σε βοηθουσαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 11:18 ΠΜ, ibiza_fr είπε

δεν θέλω 2 χρήστες

Έτσι κι αλλιώς το να χρησιμοποιείς τον λογαριασμό του administrator για καθημερινές λειτουργίες δεν ενδεικνύεται, οπότε ο ένας και βασικός χρήστης σου θα είναι user και ο administrator θα είναι κρυφός και με κωδικό. Δε νομίζω να υπάρχει άλλος τρόπος για να κλειδώσεις λειτουργίες των windows πέρα από τα ίδια τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεχω κατι και ο χρηστης πρεπει να ειναι υποχρεωτικα το ονομα administrator...και δεν αλλαζει...παλια ειχα βρει καποιο αλλα δεν θυμαμαι καθολου το ονομα του... οποτε οποιος ξερει software που να κανει αυτα που ζηταω παρακαλω να το πει...ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ...ΜΟΝΟ SOFTWARE....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...