Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με MacBook pro late 13 retina


akismixfreak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Προσπάθησα εχθές να κάνω factory reset τον MacBook μου και μου έβγαλε στην οθόνη το λουκέτο. Φυσικά δεν μπορώ να κάνω κάτι, εννοώντας ότι και να το κλείσω απλά και να το ανοίξω πάλι αυτό μου βγάζει. Δεν μπορώ να το παρακάμψω. Έστω να μπω ξανά χωρίς να κάνω κάτι όσον αφορά αναβάθμιση. Την βοήθεια σας παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το internet recovery που γράφει πιο κάτω, το δοκιμασες?

  • Option-Command-R
  • Shift-Option-Command-R

Το λουκέτο μπορεί να σημαίνει και κλειδωμένο chipset. Είναι σίγουρα δικό σου το μηχάνημα? Μπορείς να σηκώσεις μια φωτογραφία με την οθόνη με το λουκέτο?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι κλειδωμένο με firmware password. Αν δεν ξέρετε τον κωδικό , πρέπει να αποδείξετε στο service της Apple ότι είναι δικό σας για να σας το ξεκλειδώσει.
ΥΓ. Δείτε στο Internet πως μπορείτε να ξεκλειδώσει το firmware password αν έχετε περάσει το Apple ID στον υπολογιστή.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ξεκλειδώνει με Apple ID η κάποιον άλλον κωδικό; Το παιδί το έχει 4 χρόνια το MacBook απλά δεν είχε μπει καν στην διαδικασία να κάνει factory reset. Πως μπορεί δλδ να αποδείξει ότι είναι δικό του.λ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Ναι φυσικά κ είναι όλα οκ. Για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι κλεμμένο από την στιγμή που το είχε στην κατοχή του 4 χρόνια κ είχε κανονικά τον λογαριασμό σε iCloud. Την απόδειξη αγορας από όσο ξέρω δεν έχει γιατί καταστράφηκε από το παιδάκι του καταλαθος. Ακόμη και στο iPhone του του βγάζει ότι είναι συγχρονισμένο κ φαίνεται κ στο iCloud. Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akismixfreak είπε

Χμ. Ναι φυσικά κ είναι όλα οκ. Για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι κλεμμένο από την στιγμή που το είχε στην κατοχή του 4 χρόνια κ είχε κανονικά τον λογαριασμό σε iCloud. Την απόδειξη αγορας από όσο ξέρω δεν έχει γιατί καταστράφηκε από το παιδάκι του καταλαθος. Ακόμη και στο iPhone του του βγάζει ότι είναι συγχρονισμένο κ φαίνεται κ στο iCloud. Δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστα. 

τότε αν δεν θυμάται το firmware password το στελνει info quest να του το ξεκλειδωσουν.Ελπιζω με το να τους δειξει οτι το εχει στο iCloud θα του το ξεκλειδωσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ από εκείνους γίνεται να ξεκλειδώσει; Κ αν γίνει τότε θα ξαναέχει τα ίδια θέματα η θα μπορεί ανά πάσα ώρα κ στιγμή να κάνει φορματ; 

Απλά γενικά έχω μπερδευτεί λιγάκι με όλο αυτό. Σε βίντεο βλέπω μέχρι κ την motherboard να πειράζουν η κάτι αλλά σαν generators που σου εμφανίζουν τον κωδικό. Αν είναι αυτό το πρόβλημα φυσικά. Αν όμως μπορεί να γίνει στην info quest τότε οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν τρόποι να ξεκλειδώσει αλλά δεν είναι οι official και είναι ολίγον τι παράνομοι. Η infoquest θα το ξεκλειδώσει νόμιμα με την άδεια της Apple και μόνο οποίος ενεργοποιήσει ξανά το firmware password  θα το ξανά κλειδώσει. Κανένα mac δεν έρχεται με κλειδωμένο firmware password και είναι στην ευχέρεια του ιδιοκτήτη να το ενεργοποιήσει. 
Τώρα γιατί στον φίλο σου ήρθε με ενεργοποιημένο το firmware password, καλό είναι να ρωτήσει από εκεί που το πήρε. Συνήθως το κάνουν στα εκθεσιακά κομμάτια που τα έχουν στην βιτρίνα.

Υγ. Κάτι αντίστοιχο του firmware password έχουν και τα λαπτοπ των υπολοίπων εταιρειών και μπορεί να το δεις κυρίως σαν κλείδωμα του bios.Δεν είναι κάτι το διαφορετικό , απλά στην Apple δεν υπάρχει “ bios” αλλά firmware θα μπορούσαμε να πούμε.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Έγινες απόλυτα κατανοητός. Σε ευχαριστώ πολύ. Αύριο θα του πω να μιλήσει με την info quest ώστε να το στείλει σε εκείνους να του το κάνουν διότι βρίσκεται στην επαρχία. Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την βοήθεια σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...