Προς το περιεχόμενο

Wordpress themes


BabisClooney206cc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

πριν καιρό δημιούργησα ένα wordpress website και λόγω αυξημένης καθυστέρησης (lazy loading) το κατέβασα (μετά από έναν χρόνο λειτουργίας) και ζήτησα από τον host να φτιάξει νέα database και να ξανά πατήσει το wordpress εκεί πάνω.

Το πρόβλημα που έχει προκύψει είναι ότι πλέον όταν κάνω preview ένα theme, μου το εμφανίζει ως blog (αναρτήσεις, σχόλια κτλ) και όχι ως website. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μου δίνεται η δυνατότητα να βάλω ένα theme που μου αρέσει (και απλά να χτίσω πάνω του), αντικαθιστόντας ας πούμε τις φώτο του θέματος με δικές μου.

Στην ουσία, το μόνο που αλλάζει πλέον με την αλλαγή των θεμάτων, είναι το στυλ και οι γραμματοσειρές, όλα το υπόλοιπο περιεχόμενο του θέματος απλά δεν υπάρχει.

Στην προηγούμενη database δεν συνάντησα ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει τις επιλογές (static page κτλ.) αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.

 

Η σελίδα αφορά την δουλειά μου και εδώ και 1 εβδομάδα με έχει αγανακτήσει.

 

Βρείτε μου μία λύση και κερνάω μπύρες και σουβλάκια ρε παιδιά! 

Επεξ/σία από BabisClooney206cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BabisClooney206cc είπε

Καλησπέρα παιδιά,

πριν καιρό δημιούργησα ένα wordpress website και λόγω αυξημένης καθυστέρησης (lazy loading) το κατέβασα (μετά από έναν χρόνο λειτουργίας) και ζήτησα από τον host να φτιάξει νέα database και να ξανά πατήσει το wordpress εκεί πάνω.

πριν πιο theme ειχες; σιγουρα εφταιγε το theme και οχι δική σου κακη χρηση ; ( πχ τεραστιες φωτογραφιες;) ή κακο hosting;

το lazy loading ειναι αλλο πραγμα παντως.

οταν λες νεο database? καινουργια εγκατασταση ; και το περιεχομενο το μετεφερες; και πως;

 

 

4 ώρες πριν, BabisClooney206cc είπε

Το πρόβλημα που έχει προκύψει είναι ότι πλέον όταν κάνω preview ένα theme, μου το εμφανίζει ως blog (αναρτήσεις, σχόλια κτλ) και όχι ως website. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μου δίνεται η δυνατότητα να βάλω ένα theme που μου αρέσει (και απλά να χτίσω πάνω του), αντικαθιστόντας ας πούμε τις φώτο του θέματος με δικές μου.

Στην ουσία, το μόνο που αλλάζει πλέον με την αλλαγή των θεμάτων, είναι το στυλ και οι γραμματοσειρές, όλα το υπόλοιπο περιεχόμενο του θέματος απλά δεν υπάρχει.

Στην προηγούμενη database δεν συνάντησα ποτέ αυτό το πρόβλημα.

Έχω δοκιμάσει τις επιλογές (static page κτλ.) αλλά δεν έχει αποτέλεσμα.

λογικο ειναι γιατι κοιτας μαλλον το preview μεσα απο το ιδιο το wordpress και το πιθανο περιεχομενο που ειχες και εχει φτιαχτει με αλλο theme δεν εχει αντιστοίχηση

πχ πριν μπορει να ειχες ενα θεμα με δυο στηλες και ενα δικο του slider και μετα να πατας να δεις preview απο ενα θεμα που μπορει να εχει χτιστει με καποιο builder και που εχει και τελειως αλλη διαταξη

 

εφοσον ψαχνεις free themes , πρωτα πας στο https://el.wordpress.org/themes/

οποιο σου αρεσει ψαχνεις το site του δημιουργου για ενα ολοκληρωμενο demo

και αν σου κανει το περνας στο δικο σου και μετα βαζεις και το περιεχομενο σου

και αυτα μια-δυο φορες αν εγκαταστησεις 100 themes και 100 plugins μην περιμενεις μετα να εχεις site ακομα και αν τα  βγαλεις ολα και κρατησεις αυτα που θες

με το πατημα ενος κουμπιου δεν γινεται, μονο σε κανα απλουστατο blog με μονο posts και τιποτα αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Ζήτησα από τον πάροχο να μου διαγράψει την database και να μου δημιουργήσει μία νέα. Ξεκίνησα λοιπόν από το 0 και δυστυχώς εκεί έχω μείνει.

Έχω δοκιμάσει 10 διαφορετικά free themes και αντιμετοπίζω το ίδιο πρόβλημα, δεν μου εμφανίζει το περιεχόμενό τους.

Για να επαληθεύσω την βλάβη, εγκατέστησα το ίδιο θέμα που δούλευα με την παλιά database, το VW Bakery, και δεν μου εμφανίζει το περιεχόμενό του, πέραν της γραμματοσειράς και των headers. 

Παρεμπιπτόντως, όταν κάνω preview τα θέματα, γράφει "Previewing another Wordpress Blog". Δεν θα έπρεπε να αναφέρει Wordpress Website;

Screenshot (8).png

Screenshot (9).png

Screenshot (9).png

Επεξ/σία από BabisClooney206cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν, το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχω κάνει import κάποιο template (π.χ. μέσω του plugin "Starter Templates") ώστε να πάρω έτοιμο το design. 

Προσπαθώ να κάνω import complete site αλλά πάλι κάτι χτυπάει error "

<<Plugin "WPForms Lite" installation failed.

There has been an error on your website. Read an article here to solve the issue.>>

Επεξ/σία από BabisClooney206cc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά σου δείχνει τη μορφή blog γιατί δεν έχεις περιεχόμενο. Αν έχεις περιεχόμενο και δεν εμφανίζεται στην αρχική αλλάζει από

Ρυθμίσεις --> Ανάγνωση -->
Η εμφάνιση της αρχικής σας σελίδας --> Σελίδα

Το παραπάνω error είναι στο plugin WPForms Lite, εγκατέστησε το πριν κάνεις import το demo και λογικά δεν θα χτυπήσει. Είδα ότι πας να βάλεις το Astra theme, νομίζω ότι τα demo τους παίζουν με Elementor και όχι με wpbakery. Ίσως υπάρχει κάποια ασυμβατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δεδομενα εχουν τυπους, πχ απο default το wordpress εχει τον τυπο post, page, product αν εχεις woocommerce

οταν βαζεις builders πχ το bakery αμεσως φτιαχνει και αλλους τυπους

και κατα κανονα ο καθε builder φτιαχνει τα δικα του και ειναι ασυμβατα με αλλους builders

οποτε ειναι λογικο να μην βλεπεις ετοιμη μορφη

το κυριο περιεχομενο posts/pages το εχεις μεταφερει; και με πιο τροπο;

αφου αλλαζεις theme και builder η λογικη κίνηση ειναι το χτισιμο απο την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...