Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα apps για tv boxes


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν μπορώ να επεξεργάζομαι το πρώτο ποστ με κάθε νέο σχόλιο που θα προστίθεται καθώς ως γνωστόν μετά το πέρας κάποιων ημερών δεν μπορεί κανείς να επεξεργαστεί το σχόλιό του. Επικοινώνησα και με τους διαχειριστές μήπως υπάρχει κάποια εναλλακτική, αλλά δεν υπήρξε τελικά. Επομένως αν δω ότι αρχίζουν να συμμετέχουν και άλλα σχόλια με χρήσιμα apps, πιθανώς θα φροντίζω ανά κάθε 20 apps να τα ανεβάζω όλα ως σχόλιο εδώ μέσα, με όλη την λίστα των apps που θα έχουν αναφερθεί από την αρχή (εκτός από το δικό μου αρχικό ποστ, καθώς το θεωρώ άσκοπο το να ξαναβάζω όλη αυτή την λίστα). Και φυσικά αν θέλει να το κάνει και κάποιος άλλος πέρα από εμένα εννοείται πως μπορεί να το κάνει, αρκεί να έχει επαρκή επεξήγηση όπως το αρχικό μου ποστ. 

------------------------------------------------------------

Πάμε τώρα για κάποια ακόμα χρήσιμα apps :) 

Notificasions bar:

Γνωρίζω 4 apps για να έχουμε μπάρα ειδοποιήσεων στο tvbox μας:

1: Snowball

2: Material Status Bar

(Λειτουργούν όπως στο κινητό, απλά πάτε το βελάκι επάνω και κάνετε swipe down)

Αν όμως η rom σας δεν είναι συμβατή με τα παραπάνω μπορείτε να κατεβάσετε ένα από τα παρακάτω:

1. One Shade (μακρύ bar)

2. Power Shade (στενό bar)

Για να σας λειτουργήσουν πρέπει να κάνετε μια ρύθμιση (τίποτα το περίπλοκο). Καταρχάς να πω πως δεν θα τα ανοίγετε με τον κλασικό τρόπο με το swipe down αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Ανοίγετε ένα από αυτά τα 2 apps, πάτε στο Edge Triggers και εκεί σας έχει 3 επιλογές: Left, Bottom, Right. Εγώ έχω πάρει το right αλλά εσείς μπορείτε να πάρετε όποιο θέλετε ή να τα πάρετε και όλα. Αρχικά αφότου επιλέξουμε το right στην πρώτη γραμμή (στο Enabled) θα δούμε πως είναι απενεργοποιημένο, το κλικάρουμε για να ενεργοποιηθεί. Μετά μπορούμε να ρυθμίσουμε Trigger και να το φτιάξουμε όπως εμείς θέλουμε. Εγώ προσωπικά δεν ήθελα να φαίνεται καθόλου οπότε το έκρυψα. Αν θέλετε να το κρύψετε και εσείς, αρχικά πατήστε στο color και μετά θα πάτε κάτω στην οριζόντια μπάρα και θα το πάτε τέρμα δεξιά για να γίνει διαφανές το χρώμα. Μετά βάλτε το length στο 1%, το size στο 100% και το production στο 0%. Πλέον όποτε πάτε το βελάκι τέρμα πάνω δεξιά και κλικάρετε επάνω σε αυτό θα κατεβαίνει η μπάρα (σε περίπτωση που δείτε πως δεν κατεβαίνει δοκιμάστε να μεγαλώσετε το length). Προφανώς πρέπει να έχετε airmouse για να το κάνετε αυτό.

Backup apps:

Αν θέλετε να σώσετε όλα σας τα apps ούτως ώστε μετά από μια επαναφορά να μπορείτε να έχετε άμεσα όλα τα app installer και μάλιστα στην τελευταία τους έκδοση, μπορείτε να κατεβάσετε το App Backup & Restore. Σας αποθηκεύει όλα σας τα apps ως apk (αν δεν κάνω λάθος μαζί και τις ρυθμίσεις που τους έχετε κάνει) μέσα στον εσωτερικό σας χώρο αποθήκευσης και από κει μπορείτε να τα μεταφέρετε σε κάποιο cloud ή σε κάποιο usb stick κ.ο.κ.

Αν και έχω cloud, προτίμησα να κατεβάσω το Google Drive για να το έχω μόνο για backup των apps του tvbox αλλά και του κινητού μου. Πληροφοριακά στο κινητό μου έχω το App Backup Restore Transfer, το οποίο τα ανεβάζει άμεσα στο one drive χωρίς να τα περνάει μέσα σε κάποιο αποθηκευτικό μέσο. Απλά το δικό μου box δεν είναι συμβατό με αυτό το app και το αναφέρω σε περίπτωση που σε εσάς είναι συμβατό. Οπότε προτιμήστε το αν είναι συμβατό.

Stop autostart apps:

Για να σταματήσουμε κάποια apps που εκκινούνται χωρίς να το θέλουμε, πέρα από την λύση που αναφέρθηκε πιο πάνω με το Startup Manager (Free) που είναι για root, υπάρχει και το Force Stop Apps (No root) που όπως καταλάβατε δεν χρειάζεται root. Με το που ανοίξετε θα σας βγάλει μια λίστα με όλα τα apps σας, όσα θέλετε να ξεκινούν αυτόματα με την εκκίνηση του tvbox τα διαγράφετε (δεν παίρνω καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά στο tv box σας, το κάνετε με δικιά σας ευθύνη). Μετά ακολουθείτε τα βήματα του βίντεο που έχει στο play store, δηλ πατάτε boost, θα δώσετε το δικαίωμα στο force stop apps και μετά θα πατήσετε το βελάκι πίσω τόσες φορές όσα είναι και τα apps σας. Χθες το δοκίμασα και μου λειτούργησε από τι είδα (my cpu: amlogic s905x2,  box: x96 max )

 

58 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι θέλω να παίζει τη μουσική που έχει το tvbox κι όχι τη μουσική που έχω στο κινητό. Δε θέλω δηλαδή streaming μουσικής απ'το κινητό στο tvbox. Μόνο το χειρισμό θέλω απ'το κινητό.

Μπορείς να κάνεις το ανάποδο τότε, να κάνεις stream το tv box στο κινητό μέσω teamviewer όπως φαίνεται εδώ (είναι παράδειγμα με 2 κινητά). Δεν χρειάζεται να βλέπεις συνεχόμενα το stream στο κινητό σου, θα το ανοίγεις όποτε θες για να βάζεις την μουσική που θες (αρκεί να μην το κλήσεις απ' το παρασκήνιο εφαρμογών). Επειδή δεν το έχω δοκιμάσει, αν σου δουλέψει ενημέρωσέ μας αν τελικά το κάνεις. Στο κινητό σου θα βάλεις το teamviewer και στο tv box θα βάλεις 2 apps καθώς δεν μπορεί να γίνει με τον κλασικό τρόπο: TeamViewer QuickSupportTeamViewer Host

Η διαδικασία για την σωστή εγκατάσταση των 2 apps στο tv box είναι αυτή. Δεν γνωρίζω κάποιον άλλο τρόπο δυστυχώς. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρή ενημέρωση, αν έχετε κατεβάσει το One Shade (μπάρα ειδοποιήσεων) αποφύγετε να κάνετε την τελευταία ενημέρωση καθώς το "edit buttons" πλέον δεν λειτουργεί. Αν δεν το έχετε κατεβάσει καθόλου και θέλετε τώρα να το κατεβάσετε, πιθανώς να σας βγάλει θέμα. Προτείνω να το κατεβάσετε από το aptoide tv που μπορείτε να επιλέξετε ποια έκδοση θέλετε να κατεβάσετε. Κατεβάστε την έκδοση 2.6.5

Το Power Shade από την άλλη δεν έχει κανένα θέμα, οπότε το κατεβάζετε από play store στην περίπτωση που ενδιαφέρεστε.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

στο blokada το ρυθμίσεις βάζουμε; να αφήσω το adguard dns ή να βάλω κάτι άλλο;

Ανάλογα τι θες να μπλοκάρεις, αν θες να μπλοκάρεις τις διαφημίσεις από τα apps κρατάς το blokada, αν θες να σταματήσεις τις διαφημίσεις από τους browsers κρατάς το adquard. 

Στο blokada πατάς τις 3 γραμμές στο κάτω μέρος και από κει μπαίνεις στις εφαρμογές και βάζεις όποιες θες. Εγώ έχω και τα 2 και ανάλογα που μπαίνω ενεργοποιώ και το αντίστοιχο.

Από την άλλη όμως τώρα που είδα υπάρχει και αυτή η λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ανάλογα τι θες να μπλοκάρεις, αν θες να μπλοκάρεις τις διαφημίσεις από τα apps κρατάς το blokada, αν θες να σταματήσεις τις διαφημίσεις από τους browsers κρατάς το adquard. 

Στο blokada πατάς τις 3 γραμμές στο κάτω μέρος και από κει μπαίνεις στις εφαρμογές και βάζεις όποιες θες. Εγώ έχω και τα 2 και ανάλογα που μπαίνω ενεργοποιώ και το αντίστοιχο.

Από την άλλη όμως τώρα που είδα υπάρχει και αυτή η λύση.

Αλλο πράγμα εννοούσα!

 το blokada έχει επιλογή για να διαλέξεις DNS (π.χ adguard, cloudflare κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αλλο πράγμα εννοούσα!

 το blokada έχει επιλογή για να διαλέξεις DNS (π.χ adguard, cloudflare κλπ)

Ναι τώρα κατάλαβα, δυστυχώς αυτές τις μέρες έχω περιορισμένο χρόνο για να το ψάξω επ ακριβώς. 

Ενδεικτικά μπορείς να δεις αυτό .

Γενικά πάντως είναι εύκολο να το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...