Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού με έμφαση στην κάμερα στα 200-215


vmaria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vmaria είπε

το 5t έχει κάποια προστασία όμως και αν ναι ποιά?Ο μόνος λόγος που αποτρέπομαι απ την αγορά του είναι η προστασία γιατί στις πτώσεις κινητών είμαι πρώτη δυστηχώς

Αν σου πεφτει τότε οτι και να εχει πανω να εισαι 100% σιγουρη ότι θα σου σπασει! Εχω σπασει αρκετα iPhone στην δουλεια μου.

Εαν σου πεφτει τοτε θελεις σε οποιοδηποτε τηλεφωνο καλό FULL COVER tempered glass και παλι δεν θα εισαι σιγουρη.

Κανονικα θελεις καλή θηκη που να  εξεχουν οι ακρες της και να μην μπορει να πεσει το τηλεφωνο με πληρες face down. Αλλα αυτο θα ειναι και ασχημο και ογκωδες. Αλλα δεν εχεις αλλη επιλογη.

Το πιο μαζεμενο ειναι μια τετοια θηκη full cover εμπρος και πισω με τζαμακι

01.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, uprising1987 είπε


Που είδες φίλε μου ότι έχουν την ίδια κάμερα?
Το 9 pro έχει καλύτερη κάμερα - Samsung Bright S5KGW1 με 1/1.72 .
Το Note 9S  με Samsung S5KGM2 δεν κάνει για φωτογραφία.

Ναι έχεις δίκιο, κατα λάθος έβαλα το ινδικό μοντέλο και δεν το πρόσεξα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Η Huawei δεν χρησιμοποιεί πολύ το Gorilla Glass γενικώς. Οπως και αλλες εταιρείες οπως πχ η Sony.

Huawei list with Gorilla Glass: Matebook X Pro, Matebook 13, Matebook 14, Mate 20 Pro, P20 Pro, Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Porsche Design, Matebook X, P10, P10 Plus, Honor V9, Mate 9, Mate 9 Pro, Porsche Design Mate 9, TalkBand B3, Honor Note 8, Mate S, Nexus 6P, P8, P8max, Ascend Mate7, Ascend P7, Ascend P6, P9 Plus, P9, Honor V8, Honor 8, Mate 8, Honor 7, Honor 6 Plus, Honor 6

Αυτο δεν σημαινει οτι χρησιμοποιούν απλα κρυσταλα. Απλα χρησιμοποιούν αλλου κατασκευαστη (πχ η Sony χρησιμοποιεί Asahi Dragontrail glass).

Η σειρά  XZ έχει Gorrilla  glass 5, πχ:

https://www.devicespecifications.com/en/model/dacf4554

https://www.google.gr/amp/s/m.gsmarena.com/sony_xperia_xz1-ampp-8804.php?espv=1

Τα φθηνότερα της Sony έχουν Gorilla glass 4, όπως πχ το XA  2:

https://m.gsmarena.com/sony_xperia_xa2-8986.php

Οπως και να έχει, στο XZ1 με το που το αγόρασα, έβαλα 1 tempered glass και την θήκη Spigen rugged armor που εφαρμόζει τέλεια και προστατεύει και από πτώση το μπροστινό μέρος της οθόνης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς ενημέρωση, για αποφυγή αγοράς του παρακάτω κινητού :

Τελικά πήρα το redmi note 8 pro απο σκρουτζ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βγει κουπόνι απο κίνα για το redmi note 9 pro και κακώς έπραξα...

Γενικά τίμιο κινητό για τα χρήματά του,αλλά ο mediatek επεξεργαστής δε με ενθουσίασε καθόλου.Έχω ακούσει πολλούς να λένε πως η mediatek έχει κάνει σοβαρή δουλειά στους επεξεργαστές της και είναι πολύ καλοί και και...Εγώ έχω να πω πως,ποτέ ξανά mediatek.snapdragon μονο.

Κινητό του κουτιού και μόλις άρχισε να κάνει τις αρχικές ενημερώσεις είχε υπερθερμανθεί ήδη.Πραγματικά μετανιώνω που δεν περίμενα το κουπόνι για το redmi note 9 pro με τον Snapdragon 720G.Κρίμα.

 

*προκάτοχό μου κινητό με επεξεργαστή Snapdragon 660 και νομίζω ήταν καλύτερος από τον Mediatek Helio G90T σαν πρώτη εντύπωση.

 

 

Επεξ/σία από vmaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ούτε εγώ θα αγόραζα mediatek το συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι πάρα πολλή καλό δώσε του λίγο χρόνο και θα στρώσει, όταν κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις καλό είναι να του κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών και να το στίσεις από την αρχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vmaria είπε

Προς ενημέρωση, για αποφυγή αγοράς του παρακάτω κινητού :

Τελικά πήρα το redmi note 8 pro απο σκρουτζ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βγει κουπόνι απο κίνα για το redmi note 9 pro και κακώς έπραξα...

Γενικά τίμιο κινητό για τα χρήματά του,αλλά ο mediatek επεξεργαστής δε με ενθουσίασε καθόλου.Έχω ακούσει πολλούς να λένε πως η mediatek έχει κάνει σοβαρή δουλειά στους επεξεργαστές της και είναι πολύ καλοί και και...Εγώ έχω να πω πως,ποτέ ξανά mediatek.snapdragon μονο.

Κινητό του κουτιού και μόλις άρχισε να κάνει τις αρχικές ενημερώσεις είχε υπερθερμανθεί ήδη.Πραγματικά μετανιώνω που δεν περίμενα το κουπόνι για το redmi note 9 pro με τον Snapdragon 720G.Κρίμα.

*προκάτοχό μου κινητό με επεξεργαστή Snapdragon 660 και νομίζω ήταν καλύτερος από τον Mediatek Helio G90T σαν πρώτη εντύπωση.

Υπάρχει και το μειονέκτημα πως οι Mediatek δεν έχουν την υποστήριξη  custom roms όπως οι Snapdragon.

Δεν υπήρχε κανένας λόγος για Mediatek εφόσον υπάρχουν πολλές επιλογές με Snapdragon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Υπάρχει και το μειονέκτημα πως οι Mediatek δεν έχουν την υποστήριξη  custom roms όπως οι Snapdragon.

Δεν υπήρχε κανένας λόγος για Mediatek εφόσον υπάρχουν πολλές επιλογές με Snapdragon

Ισχύει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vmaria είπε

Προς ενημέρωση, για αποφυγή αγοράς του παρακάτω κινητού :

Τελικά πήρα το redmi note 8 pro απο σκρουτζ γιατί δε μπορούσα να περιμένω να βγει κουπόνι απο κίνα για το redmi note 9 pro και κακώς έπραξα...

Γενικά τίμιο κινητό για τα χρήματά του,αλλά ο mediatek επεξεργαστής δε με ενθουσίασε καθόλου.Έχω ακούσει πολλούς να λένε πως η mediatek έχει κάνει σοβαρή δουλειά στους επεξεργαστές της και είναι πολύ καλοί και και...Εγώ έχω να πω πως,ποτέ ξανά mediatek.snapdragon μονο.

Κινητό του κουτιού και μόλις άρχισε να κάνει τις αρχικές ενημερώσεις είχε υπερθερμανθεί ήδη.Πραγματικά μετανιώνω που δεν περίμενα το κουπόνι για το redmi note 9 pro με τον Snapdragon 720G.Κρίμα.

*προκάτοχό μου κινητό με επεξεργαστή Snapdragon 660 και νομίζω ήταν καλύτερος από τον Mediatek Helio G90T σαν πρώτη εντύπωση.

Τις κρύες νύχτες του χειμώνα θα φανεί πολύ χρήσιμο!!!😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vmaria είπε

Ισχύει... 

Αν θυμάμαι σωστά, το Redmi Note 8 Pro που έχεις έχει καλή κάμερα.Εχεις παίξει κάποιο σχετικά "βαρύ" παιχνίδι να δείς πως συμπεριφέρεται και αν ζεσταίνεται;Πχ το COD mobile.

Αλλο μειονέκτημα των MediateK είναι πως δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με Snapdragon για βελτίωση της κάμερας βάζοντας την Google camera.

Η ειρωνεία στο δικό μου κινητό που έχει δυνατό επεξεργαστή Snapdragon 835, είναι πως η Sony δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες της Google camera, έτσι έχω διαβάσει.Σε κάμερα είναι αρκετά καλό την ημέρα αλλά το βράδυ υστερεί κάθε γενικώς υστερεί σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες.Σε βίντεο όμως πολύ καλό και με slow-super slow motion στα 1080p.Ηθελα να δω ποιότητα σε 4K 30 fps αλλά δεν έχω 4K TV.

Γενικώς σχεδόν σε όλα τα κινητά λείπει κάτι, κάπου υστερούν.Ακόμα και οι ναυαρχίδες.Πχ σε ποιότητα εγγραφής ήχου, η δεν θα έχουν OIS.Επίσης τα κινητά μεσαίας κατηγορίας έχουν θύρα micro sd, θύρα ακουστικών και ραδιόφωνο τα οποία λείπουν σε πολύ ακριβότερα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν θυμάμαι σωστά, το Redmi Note 8 Pro που έχεις έχει καλή κάμερα.Εχεις παίξει κάποιο σχετικά "βαρύ" παιχνίδι να δείς πως συμπεριφέρεται και αν ζεσταίνεται;Πχ το COD mobile.

Αλλο μειονέκτημα των MediateK είναι πως δεν έχουν τα ίδια αποτελέσματα σε σχέση με Snapdragon για βελτίωση της κάμερας βάζοντας την Google camera.

Η ειρωνεία στο δικό μου κινητό που έχει δυνατό επεξεργαστή Snapdragon 835, είναι πως η Sony δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες της Google camera, έτσι έχω διαβάσει.Σε κάμερα είναι αρκετά καλό την ημέρα αλλά το βράδυ υστερεί κάθε γενικώς υστερεί σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες.Σε βίντεο όμως πολύ καλό και με slow-super slow motion στα 1080p.Ηθελα να δω ποιότητα σε 4K 30 fps αλλά δεν έχω 4K TV.

Γενικώς σχεδόν σε όλα τα κινητά λείπει κάτι, κάπου υστερούν.Ακόμα και οι ναυαρχίδες.Πχ σε ποιότητα εγγραφής ήχου, η δεν θα έχουν OIS.Επίσης τα κινητά μεσαίας κατηγορίας έχουν θύρα micro sd, θύρα ακουστικών και ραδιόφωνο τα οποία λείπουν σε πολύ ακριβότερα κινητά.

 Δε παίζω παιχνίδια με το κινητό. Κάμερα έχει πολύ καλή για τα χρήματά του. 

 

Google camera δε ξέρω να βάζω (μακάρι να ήξερα) οπότε δεν ήταν αυτό το κριτήριο επιλογής. 

Θεωρώ πως όλες οι ναυαρχίδες θα έπρεπε να έχουν ois. Απαράδεκτο. 

Επεξ/σία από vmaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...