Προς το περιεχόμενο

Αγορά Canon 60D ως πρώτη κάμερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω την πρωτη μου μηχανή και για κρατήσω το κόστος σε χαμηλά επίπεδα σκέφτομαι να κινηθώ προς μια Canon 60D που εχει συνηθως κόστος ~250 ευρω. Γενικα υπολογιζω με εναν πρωτο μεταχειρισμενο φακο Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM το κοστος να βγει λιγο κατω απο τα 350 ευρω.

Αξιζει σαν αγορα το 2020 ενα τετοιο πακετο ή ειναι προτιμοτερο να κινηθω προς νεοτερες λυσεις?

Οσον αφορα το τι θα φωτογραφιζω δεν εχω κατι συγκεκριμενο κατα νου, η αγορα θα γινει με σκοπο τον πειραματισμο κυριως.

 

Επεξ/σία από crimsonwall
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, crimsonwall είπε

Καλησπέρα,

σκέφτομαι να αγοράσω την πρωτη μου μηχανή και για κρατήσω το κόστος σε χαμηλά επίπεδα σκέφτομαι να κινηθώ προς μια Canon 60D που εχει συνηθως κόστος ~250 ευρω. Γενικα υπολογιζω με εναν πρωτο μεταχειρισμενο φακο Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM το κοστος να βγει λιγο κατω απο τα 350 ευρω.

Αξιζει σαν αγορα το 2020 ενα τετοιο πακετο ή ειναι προτιμοτερο να κινηθω προς νεοτερες λυσεις?

Οσον αφορα το τι θα φωτογραφιζω δεν εχω κατι συγκεκριμενο κατα νου, η αγορα θα γινει με σκοπο τον πειραματισμο κυριως.

     Αξίζει να ασχοληθείτε με την φωτογραφία . Αυτό σημαίνει πως όσοι ασχολούνται , έχουν στα χέρια τους διαφόρων επιπέδων εξοπλισμό . Πολλοί είχαν αυτό το " νεότερο " μέχρι χθες , το οποίο όμως σήμερα που μιλάμε ξεπεράστηκε από κάποιο καινούριο " νεότερο " , το οποίο κι' αυτό με την σειρά του θα ξεπεραστεί από άλλο " νεότερο " .

    Αν λοιπόν στον δρόμο μας δεν σταθεί εμπόδιο το " νεότερο " , τότε μπορούμε ακάθεκτοι να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με το πραγματικό ζητούμενο . 

   Έχω και Canon , δεν τρελαίνομαι να πω την αλήθεια , όμως νομίζω πως είναι καλό ξεκίνημα μία 60D , τώρα για τον φακό να τολμήσω να προτείνω τον πολύ καλό 50 1.8 STM , χωρίς όμως ζουμ , βρουμ κλπ . Έχω την αίσθηση πως θα σας βάλει σε πιο ορθολογιστικό μονοπάτι από το να τεμπελιαζετε με έναν 18 έως κάτι . Γύρω στα 80 μεταχειρισμένος . 

   Όσο για το " νεότερο " , σήμερα μόλις παρέλαβα μια φιλματη 6 επί 6 Agfa Isolette ii . Ο θεός μαζί μου , καλή επιτυχία στην επιλογή σας . 

   Θα αντιπροτεινα ευχαρίστως μια EOS 100D , αν βρείτε !

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

για τον φακό να τολμήσω να προτείνω τον πολύ καλό 50 1.8 STM , χωρίς όμως ζουμ , βρουμ κλπ .

Από σταθερό θα του πρότεινα τον CANON EF-S 24mm f/2.8 STM .

Για κάθε χρήση !

Ας δει δείγματα εδώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

        Θα αντιπροτεινα ευχαρίστως μια EOS 100D , αν βρείτε !

Ελεγα να στραφω προς την 60D για το weather-proofing και την δευτερευουσα οθονη. Αν και το touch screen της 100d (μαζι με την χαμηλοτερη τιμη) την κανουν δελεαστικη

Για φακο μαλλον θα κινηθω με τον 24mm και για 50mm μπορει να δοκιμασω καποιον Helios ωστε να δω πως ειναι και η πιο manual εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, crimsonwall είπε

Ελεγα να στραφω προς την 60D για το weather-proofing και την δευτερευουσα οθονη. Αν και το touch screen της 100d (μαζι με την χαμηλοτερη τιμη) την κανουν δελεαστικη

Για φακο μαλλον θα κινηθω με τον 24mm και για 50mm μπορει να δοκιμασω καποιον Helios ωστε να δω πως ειναι και η πιο manual εμπειρια

    Αν χρειάζεσαι weather sealing γιατί όχι , αρκεί να μην ξεχνάς πως πρέπει να συνοδεύεται από αντίστοιχο φακό !!! 

   Για τον Helios θα συμφωνήσω , σε σώματα με ταχύτητες 1/8000 , σε λιγότερο από αυτό είναι πολύ φωτεινός . Σε συνθήκες φωτεινότητας από το σούρουπο και μετά είναι καλός και για σώματα με μικρότερες ταχύτητες . 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Από σταθερό θα του πρότεινα τον CANON EF-S 24mm f/2.8 STM .

Για κάθε χρήση !

Ας δει δείγματα εδώ

    Ναι , σωστά και ξέχασα τον 40αρη STM !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τελικα πήγα σε Nikon D7000 με εναν 18-55 VR φακό. Το σκεφτηκα αρκετα για prime αλλα προτίμησα τον Zoom γιατι θέλω να δοκιμάζω διάφορα focal lengths για αρχη ωστε να καταλαβω τις διαφορες μεταξυ τους και τι προτιμαω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crimsonwall είπε

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τελικα πήγα σε Nikon D7000 με εναν 18-55 VR φακό. Το σκεφτηκα αρκετα για prime αλλα προτίμησα τον Zoom γιατι θέλω να δοκιμάζω διάφορα focal lengths για αρχη ωστε να καταλαβω τις διαφορες μεταξυ τους και τι προτιμαω.

    Καλές λήψεις , απέκτησα προσφάτως μια ίδια , δεν πρόκειται να μείνετε δυσαρεστημένος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...