Προς το περιεχόμενο

SanDisk SSD Plus 2TB @ Amazon DE 169€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έκπτωση εφαρμόζεται αυτόματα στο τελευταίο βήμα της παραγγελίας.

https://www.amazon.de/dp/B07YFFJK2Q

Skroutz από 216.63€

https://www.skroutz.gr/s/22067076/Sandisk-Plus-2TB.html

Geizhals από 198.81€

https://geizhals.eu/sandisk-ssd-plus-2tb-sdssda-2t00-g26-a2188932.html

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimosfc είπε

Καλησπέρα τον εχει δοκιμασει κανεις να μας πει γνώμη;

Το έχω εδώ και 18 μήνες σε 120GB. Εξαιρετικό. Δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα έως τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ένας απλός και φτηνός TLC SSD από τη γενιά G26 κι επάνω.

Οι σειρές με G25 (ήταν σαφώς πιο αξιόπιστοι και ήταν και MLC), αλλά άλλαξε η παραγωγή κάπου στο 2018...

Σαφώς καλύτερος βέβαια από κάτι τριτοκοσμικά Integral, MyMemory κλπ

Για κύριο δίσκο δε θα τον έπαιρνα επουδενί! Η τιμή είναι ΟΚ σαφέστατα, αλλά ο,τι πληρώνει παίρνει κανείς φυσικά.

Αν π.χ. κάποιος τον θέλει για να τον μετατρέψει σε ένα εξωτερικό φλασάκι για μουσική και ταινίες, ή για να φορτώνει γρήγορα sound banks σε DAW (τα οποία έχει backed up και αλλού), τότε είναι no brainer στα λεφτά αυτά.

Επεξ/σία από panoulix
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoulix είπε

Είναι ένας απλός και φτηνός TLC SSD από τη γενιά G26 κι επάνω.

Οι σειρές με G25 (ήταν σαφώς πιο αξιόπιστοι και ήταν και MLC), αλλά άλλαξε η παραγωγή κάπου στο 2018...

Σαφώς καλύτερος βέβαια από κάτι τριτοκοσμικά Integral, MyMemory κλπ

Για κύριο δίσκο δε θα τον έπαιρνα επουδενί! Η τιμή είναι ΟΚ, αλλά ο,τι πληρώνει παίρνει κανείς φυσικά.

Γιατί να μην τον πάρεις ως κύριο δίσκο; Μια χαρά αξιόπιστη εταιρεία είναι η Sandisk και κατασκευάζει ως επί τον πλείστον ποιοτικά προϊόντα, όπως επίσης και η μητρική της, Western Digital. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Γιατί να μην τον πάρεις ως κύριο δίσκο; Μια χαρά αξιόπιστη εταιρεία είναι η Sandisk και κατασκευάζει ως επί τον πλείστον ποιοτικά προϊόντα, όπως επίσης και η μητρική της, Western Digital. 

Αν έχεις χρόνο και υπομονή να τον αλλάζεις και να ξανακάνεις format όταν σου σκάσει, κανένα πρόβλημα (δε σκάνε γενικά δύσκολα να ξέρεις οι G26). Εγώ τέτοια πολυτέλεια χρόνου δεν έχω πάντως, ούτε θέλω να έχω mirrored 2TB data από primary SSD αλλού με Acronis (ως snapshot με το OS και τα Apps). Θα τον έπαιρνα όμως για δεύτερο ίσως αν δεν είχα τον κατά πολύ ανώτερο 850 Evo και μόνο για τη χρήσ που έγραψα παραπάνω...

Τέλος, οι Ultra II / Ultra 3D και οι Extreme Pro είναι υποτίθεται οι αντίστοιχες σειρές της Sandisk για να ανταγωνιστεί τους Samsung Evo και Pro αντίστοιχα. Εγκυκλοπαιδικά λοιπόν, ο Plus κατατάσσεται πιο πολύ στο να χτυπήσει Integral, MyMemory, Patriot, PNY και γενικα entry level σειρές και φυσικά το καταφέρνει πολύ καλά εξαιτίας αυτού που ανέφερες. Δε τον κάνει όμως και αξιόπιστο SSD έναντι των ακριβότερων.

Επεξ/σία από panoulix
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, panoulix είπε

Αν έχεις χρόνο και υπομονή να τον αλλάζεις και να ξανακάνεις format όταν σου σκάσει, κανένα πρόβλημα. Εγώ τέτοια πολυτέλεια χρόνου δεν έχω πάντως, ούτε θέλω να έχω mirrored 2TB data από primary SSD αλλού με Acronis. Θα τον έπαιρνα όμως για δεύτερο ίσως αν δεν είχα τον κατά πολύ ανώτερο 850 Evo και μόνο για τη χρήσ που έγραψα παραπάνω...

Δεν είναι ένας SSD που θα σκάσει έτσι στα καλά καθούμενα. Δεν μιλάμε π.χ. για KingDian. Με τη λογική σου τότε ούτε Western Digital δεν πρέπει να αγοράζουμε για κύριο δίσκο που εγώ τη θεωρώ κορυφή σε αυτή τη κατηγορία μαζί με τη Samsung.

12 ώρες πριν, panoulix είπε

Τέλος, οι Ultra II / Ultra 3D και οι Extreme Pro είναι υποτίθεται οι αντίστοιχες σειρές της Sandisk για να ανταγωνιστεί τους Samsung Evo και Pro αντίστοιχα. Εγκυκλοπαιδικά λοιπόν, ο Plus κατατάσσεται πιο πολύ στο να χτυπήσει Integral, MyMemory, Patriot, PNY και γενικα entry level σειρές και φυσικά το καταφέρνει πολύ καλά εξαιτίας αυτού που ανέφερες. Δε τον κάνει όμως και αξιόπιστο SSD έναντι των ακριβότερων.

Εννοείται πως δεν τον συγκρίνω με ακριβότερα SSD. Μιλάω πάντα με γνώμονα τη τιμή. Απλά θέλω να πω ότι είναι μια αξιόπιστη εταιρεία, πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου από αυτές που ανέφερες, και δεν θα περίμενα να βγάλει κακής ποιότητας προϊόντα. Άλλωστε και εγώ τον ίδιο χρησιμοποιώ (G27 βέβαια) με μικρότερη χωρητικότητα. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν κρατάει backup βασιζόμενος στο ότι ο x φοβερός ssd δε θα σκάσει είναι άξιος της μοίρας του (και της ταλαιπωρίας που θα φάει αν γίνει). 

Καλή τιμή είναι αν κάποιος χρειάζεται μεγάλη γρήγορη αποθήκη δεδομένων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, snips είπε

https://www.skroutz.gr/s/21068974/Crucial-BX500-2TB.html

Ποια προσφορά ρε παιδιά; Στα τανυδρομικά ή στα 3 ευρώ διαφορά;

1) Άλλο προϊόν

2) Άλλο μαγαζί με άλλου είδους εγγύηση.

3) Κατόπιν παραγγελίας (178€ τελική) ... δηλαδή φεξε μου και γλυστρισα. Το πρώτο με άμεσα διαθέσιμο τον έχει 197€.

Μια χαρά προσφορά είναι για κάποιον που ξέρει τι παίρνει.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amazon και Amazon...και ξανά Amazon

Το "άλλο προιον" είναι άκυρο. Θες SSD 2ΤΒ η δεν θές? Eκτός αν υπονοείς ότι η crucial είναι χειρότερη από την sandisk!!!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Δεν είναι ένας SSD που θα σκάσει έτσι στα καλά καθούμενα. Δεν μιλάμε π.χ. για KingDian. Με τη λογική σου τότε ούτε Western Digital δεν πρέπει να αγοράζουμε για κύριο δίσκο που εγώ τη θεωρώ κορυφή σε αυτή τη κατηγορία μαζί με τη Samsung.

Εννοείται πως δεν τον συγκρίνω με ακριβότερα SSD. Μιλάω πάντα με γνώμονα τη τιμή. Απλά θέλω να πω ότι είναι μια αξιόπιστη εταιρεία, πολύ καλύτερη κατά τη γνώμη μου από αυτές που ανέφερες, και δεν θα περίμενα να βγάλει κακής ποιότητας προϊόντα. Άλλωστε και εγώ τον ίδιο χρησιμοποιώ (G27 βέβαια) με μικρότερη χωρητικότητα. 

Απλά ανέφερα το λόγο που δε θα τον αγόραζα για πρώτο. Αυτό με ρώτησες να τεκμηριώσω κι αυτό έκανα για το συγκεκριμένο μοντέλο. Μή γενικεύεις όμως και μή βάζεις στο στόμα μου πράγματα που δεν έχω πεί (τί εννοώ με αυτό? Η WD που ανέφερες βγάζει πολλά διαφορετικά μοντέλα, οπότε ο επαγωγικός συλλογισμός σου εδώ είναι άτοπος).

Στο δια ταύτα, συμφωνώ με αυτό που ανέφερε και ο φίλος Baskon από πάνω, ότι δηλαδή είναι μια καλή τιμή για όποιον τον θέλει για γρήγορη αποθήκη, εφόσον σαφώς έχει και backup των δεδομένων του κι αλλού.

Αυτά και καλές αγορές. :)

Επεξ/σία από panoulix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panoulix Αν κατάλαβα καλά αυτό που λες είναι ότι αυτός ο SSD της Sandisk/WD είναι TLC και όχι MLC οπότε κατά τη γνώμη σου ανήκει στην κατηγορία μόνο για αποθήκευση/περιορισμένη χρήση.

Αν σκεφτείς ότι όλοι οι consumer δίσκοι σήμερα είναι TLC και ότι έχουμε φτάσει να πουλάει η Samsung QLC αντιλαμβάνεσαι ότι το TLC από μόνο του δεν μπορεί να είναι πρόβλημα, το MLC έχει γίνει φοβερά σπάνιο και το βρίσκεις μόνο σε pro προϊόντα. . Από την άλλη όλοι οι σύγχρονοι δίσκοι έχουν 3D εκτύπωση με vertical stacks που επιτρέπουν στα TLC cells να είναι πολύ μεγαλύτερα οπότε και να έχουν αντίστοιχη αντοχή με τα MLC του παρελθόντος.

Αυτός ο SSD φαίνεται ότι έχει 2D εκτύπωση και η WD (Sandisk) δεν δίνει καμία πληροφορία για την αντοχή του, πράγμα ασυνήθιστο, για αυτό θα συμφωνήσω με τον panoulix ότι πιθανότατα δεν έχει την αντοχή που χρειάζεται για να αντέξει βαριά χρήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SSD και αποθήκευση ? Πράγματα ασύνδετα όταν γνωρίζουμε ότι στον SSD όλα είναι προσωρινά. Ο μόνος λόγος που θα έβρισκα χρήση στον συγκεκριμένο είναι είτε να αντικαταστήσει σκληρό σε Xbox/PS4 ή σε PC που κάποιος θέλει να έχει φορτωμένα πολλά παιχνίδια. Για το 95% ένας SSD m2 500GB φτάνει και περισσεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...