Προς το περιεχόμενο

Προφορά του "R" στα Γερμανικά


lazkalai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο άσχημα ακούγεται σε έναν γερμανόφωνο όταν προφέρεις το γερμανικό "R" όπως για παράδειγμα το αγγλικό; Έχω ακούσει πως υπάρχουν περιοχές στη Γερμανία και στην Αυστρία που το προσφέρουν κανονικά ως "ρο" και όχι "γο", ισχύει αυτό; Γενικά δυσκολεύομαι πολύ να το προφέρω και αναρωτιέμαι αν σου χαλάει ολόκληρη την προφορά. (Δεν έχω δάσκαλο να ρωτήσω, τα μαθαίνω μόνος μου.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα συνήθειας να 'γρεζάρεις' το R σαν γερμανός με τον καιρό. Αν όμως δεν το καταφερεις μην στενοχωριέσαι. Σκέψου μόνο πώς 'ταλαιπωρούν' με την βαριά προφορά τους οι Γερμανοί τις άλλες γλώσσες. Alles gut mein freund...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις λόγο να το προφέρεις σαν το Αγγλικό. Αν μπορείς να το προφέρεις κοντά στο γαλλικό τότε είσαι αρκετά καλά με βάση την προφορά των Hochdeutsch. Υπόψην ότι το r στο τέλος των λέξεων γενικά αποφωνείται αρκετά και γίνεται ένα ah ήχος. Αν θες να μιλάς με βαυαρική προφορά τότε μπορείς να το προφέρεις όπως το νοτιοευρωπαικό ρ. Σε καθε περίπτωση είναι καλύτερο από το να χρησιμοποιείς το Αγγλικό. Έχε υπόψη σου ότι και σε αυτή την περίπτωση ισχύει αυτό που έγραψα για το τέλος των λέξεων. 

Άλλο ένα μικρό hint γενικότερης φύσεως: Στη Γερμανική προφορά το μυστικό δεν είναι στα σύμφωνα αλλά στα φωνήεντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2020 στις 4:15 ΜΜ, lazkalai είπε

Πόσο άσχημα ακούγεται σε έναν γερμανόφωνο όταν προφέρεις το γερμανικό "R" όπως για παράδειγμα το αγγλικό; Έχω ακούσει πως υπάρχουν περιοχές στη Γερμανία και στην Αυστρία που το προσφέρουν κανονικά ως "ρο" και όχι "γο", ισχύει αυτό; Γενικά δυσκολεύομαι πολύ να το προφέρω και αναρωτιέμαι αν σου χαλάει ολόκληρη την προφορά. (Δεν έχω δάσκαλο να ρωτήσω, τα μαθαίνω μόνος μου.)

Κανείς δεν θα ασχοληθεί με το πως προφέρεις το R

*Με τις διάφορες διαλέκτους ανά περιοχή, απλά χάνεται η μπάλα και αλλάζει όχι μόνο η προφορά, αλλά και οι λέξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...