Προς το περιεχόμενο

Laptop ηχογράφηση με εξωτερικό μικρόφωνο


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.
Χρειάζομαι συχνά να ηχογραφώ με εξωτερικό μικρόφωνο απευθείας στο laptop μου.
Ομως ,ότι μικρόφωνο κι αν χρησιμοποιήσω μου βγάζει θόρυβο,δηλαδή φύσηγμα και επειδή συνήθως γράφει σε χαμηλή στάθμη όσο ανοίγω τις εισόδους mic in από την κάρτα ήχου του laptop τόσο ανεβαίνει και ο θόρυβος.
Χρησιμοποιώ πυκνωτικό μικρόφωνο με μπαταρία, το ίδιο, αν μάλιστα βάλω δυναμικό μικρόφωνο ακόμη χειρότερα.
βέβαια η λύση είναι να ηχογραφώ μέσω ενός μίκτη,μιας μικρής κονσόλας,αλλά δεν μπορώ να κουβαλώ μαζί μου συνεχώς την κονσόλα και γιαυτο αναζητώ κάποια λύση.
Κάθε βοήθεια πολύτιμη.
Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κοίτα, ειδικός δεν είμαι. Αλλά όπως πολύ σωστά είπε και ο συνφορουμίτης, ένα μικρόφωνο με USB θα σου έλυνε το θέμα παρεμβολών και θορύβου. Ενδέχεται να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με κάποιον αντάπτορα απο jack σε USB αλλά δεν ξέρω αν θα το αναγνωρίζει σωστά το λάπτοπ. Δοκίμασε να βάλεις και κανένα μικρό φερρίτη επάνω στο καλώδιο του μικροφώνου , λίγο πριν την κατάληξη της καρφίτσας (βύσματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος συγκεκριμένο  μικροφωνο USB αλλά επειδή θα το  μεταφέρω συνεχως μαζι μου καλο ειναι να μην ειναι πολύ ακριβό και ογκώδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, monoxromos είπε

ΟΚ μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος συγκεκριμένο  μικροφωνο USB αλλά επειδή θα το  μεταφέρω συνεχως μαζι μου καλο ειναι να μην ειναι πολύ ακριβό και ογκώδες...

τι λέτε γιαυτο το μικρό;

Yanmai SF-558

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται να παρεις κατι τετοιο, γιατι δεν χρησιμοποιεις το μικροφωνο του λαπτοπ?
😛
Αν θελεις μια καλη ηχογραφηση, δεν θα παρεις κατι τετοιο! Και αν δεν σε "νοιαζει" πολυ
για την ηχογραφηση, κανε την απευθειας με το λαπτοπ! Και στην επεξεργασια της μετα
-γιατι καποιο "συμμαζεμα" της λογικα θα κανεις π.χ. κοψιματα"- περασε της + ενα εφφε
/ καποιο preset / equalizer, στο λεπτο -> ωστε να την βελτιωσεις καμποσο, και τελος! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασαι καλά, κοίτα η ηχογράφηση με το ενσωματωμένο μικρόφωνο του υπολογιστή δεν συζητιέται.

Συνήθως χρησιμοποιώ ένα εξωτερικό  μικρόφωνο  πυκνωτικό αλλά το πρόβλημα μου με όλα τα laptops είναι ότι  αν ανοίξω in gain μου βγάζουν όλα κάποιο θόρυβο δηλαδή ένα φύσηγμα.

Αυτό μου τα χαλάει προφανώς οι κάρτες αυτές δεν συγχρονίζονται στα ωμική αντίσταση με τα μικρόφωνα και βγάζουν θόρυβο.

Γιαυτο και ψάχνω μήπως  τα μικρόφωνα usb που λειτουργούν διαφορετικά, έχουν καλύτερη απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη κατ' εξαιρεση περιπτωση που -εχω ακουσει να- βγαζει φυσηγμα / θορυβο usb μικροφωνο σε λαπτοπ:
ειναι να μην τροφοδοτειται επαρκως απο usb (αλλα αυτη ειναι οπως εγραψα ατυχης περιπτωση - εξαιρεση)
🎤
Κατα τα λοιπα, δυσκολα οταν πληρωσεις τοσο λιγα, να μην ισχυσει εκει το λεχθεν: ο,τι πληρωνεις παιρνεις!
🙉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...