Προς το περιεχόμενο

Αγορά pc έως 1500 €


Tigio13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : 1500 €

Χρήση υπολογιστή : Gaming και καθημερινή χρήση (browsing, ταινιες κλπ) Υπάρχει και κονσόλα οπότε είναι περιστασιακό το gaming. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. 

Δε θα χρειαστώ οθόνη 

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Δε θα χρειαστώ πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Βρίσκομαι Αθήνα οπότε οτιδήποτε  βολεύει και ψωνίζω αρκετά συχνά από σκρουτζομαγαζα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Δεν έχω θέμα με αυτό. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Θα το συναρμολογήσω μόνος μου 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο

Θα πάρω από κάποιο κλειδαδικο win με office. 

Ευχαριστώ πολύ όποιον ενδιαφερθεί να απαντήσει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 1500 €

Χρήση υπολογιστή : Gaming και καθημερινή χρήση (browsing, ταινιες κλπ) Υπάρχει και κονσόλα οπότε είναι περιστασιακό το gaming. 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Κανένα 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. 

Δε θα χρειαστώ οθόνη 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

Δε θα χρειαστώ πληκτρολόγιο, ηχεία, ποντίκι 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Βρίσκομαι Αθήνα οπότε οτιδήποτε  βολεύει και ψωνίζω αρκετά συχνά από σκρουτζομαγαζα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Δεν έχω θέμα με αυτό. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

Θα το συναρμολογήσω μόνος μου 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο

Θα πάρω από κάποιο κλειδαδικο win με office. 

Ευχαριστώ πολύ όποιον ενδιαφερθεί να απαντήσει! 

Καλησπέρα,

τι οθόνη έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Κοίταξε οθόνη έχω μια 24αρα όχι και τόσο καλή αλλά έλεγα να πάρω αργότερα κάποια άλλη. Λες σε αυτό το budget να βάλω και την οθόνη? 

Ποιο είναι το μαξ σου μαζί με οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το budget είναι στα 1500. Αν σε αυτό το budget μπορώ να φτιάξω ένα καλό σύστημα με οθόνη οκ αλλιώς μετά το καλοκαίρι θα την έπαιρνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά πριν από όλα πρέπει να αναφέρεις τι εννοείς περιστασιακό gaming? Περιστασιακό σε βαρια ΑΑΑ ή indie, online κτλ? Άλλες απαιτήσεις έχουν τα ΑΑΑ και άλλες τα indie ή το LOL. 

Μετά πρέπει να αποφασίσεις τι οθόνη θες. Αν πχ θες 27άρα 1440p, είναι άλλες οι προταιρεότητες σε hardware, αφού θα θες σίγουρα δυνατότερη κάρτα από ότι αν πας σε 1080p, ειδικά αν πας και σε 144hz.

Το τι hardware θα βάλεις στο κουτί εξαρτάται αρκετά από τα δύο θέματα που ανέφερα πιο πάνω, οπότε πρέπει να δεις αυτά πρώτα. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν sorry αλλά είναι ένας τελείως καινούριος κόσμος για μένα ο κόσμος του gaming σε pc. Από μικρός ήμουν με κονσόλα τηλεόραση Joystick με μια μικρή περίοδο internet cafe (counter strike, medal of honor κλπ). Λόγω του ότι έχω xbox κυρίως θα παίζω παιχνίδια της κονσόλας που γενικά έχει μεγάλη γκάμα από όλες τις κατηγορίες που ανέφερες μέσω της υπηρεσίας ultimate που έχω. Δεν παίζω ποτέ online μόνο campaign. 

Για το  περιστασιακό gaming εννοώ πως γενικά βολεύομαι με την κονσόλα αλλά υπάρχει μια tv οπότε κάποιες φορές θα παίζω και στο pc. 

Όσον αφορά την οθόνη δεν ξέρω καν πόσο μεγάλη διαφορά έχει στην απεικόνιση - πιστότητα όσο και στην τιμή οπότε θα ήθελα να μου πεις τι να επιλέξω με βάση απόδοσης-τιμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που σε ρωτανε για την οθονη ειναι επειδη απο εκει ξεκινανε ολα, ωστε να ξερουν τι καρτα γραφικων να σου προτεινουν, μετα τι επεξεργαστη με αυτη την gpu κτλ.. Αν εχεις ενα monitor τωρα 1080p 60 hz και θες να παιζεις τα παντα εκει τοτε κανεις τη δουλεια σου με πολυ λιγοτερα... Ταισε τους καρχαριες😁 εδω.. Δωσε λεπτομερειες και θα σε βοηθησουν

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ούτως ή άλλως δε θα φτιάχνω κάθε μέρα pc οπότε θα πάρω μια καλή οθόνη. Όπως είπε ο φίλος mechanic μια 1440p.

Το πιο εύκολο για μένα θα ήταν να πάρω μια tv ένα xbox και να μην ξεβολευτω καθόλου αλλά γενικότερα χρειάζομαι ενα pc λόγω του ότι το παλιό δεν παλεύεται άλλο. 

Ξέχασα να πω πως έχω ένα τροφοδοτικό (μόνο αυτό σώζεται μάλλον) thermaltake 530 αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο νέο setup. 

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Μια χαρά φαίνεται. Αν εξαιρέσεις τον Seagate που δεν πρόκειται να ξαναπάρω ποτέ τα υπόλοιπα νομίζω είναι καλά για το budget μου. Ευχαριστώ. 

Ο συγκεκριμένος έχει σε αυτή τη τιμή 256ΜΒ cache. Εναλλακτικά μπορείς σε παρόμοια χρήματα να πάρεις κάποιον από τους παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/c/1715/hdd_sklhroi_diskoi/m/202_357_360/Toshiba_or_Seagate_or_Western-Digital/f/489548_490668_837079/3-5-2TB-7200.html?availability_enum=10&order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Μάλλον κάτι σε wd. Αυτού του τύπου ssd που προτείνεις έχει μεγάλη διαφορά από τους κλασσικούς ssd? Έχω μείνει πολύ πίσω μου φαίνεται. 

Υπάρχει σημαντική διαφορά, μπορείς να διαβάσεις το παρακάτω συγκριτικό/review

https://www.tomshardware.com/reviews/adata-xpg-sx8200-pro-ssd,5955-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...