Προς το περιεχόμενο

Το Slack κατηγορεί για αθέμιτο ανταγωνισμό τη Microsoft


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Επιτροπή Ανταγωνισμού της Κομισιόν προσέφυγε το Slack, θεωρώντας ότι οι κινήσεις της Microsoft είναι παράνομες και αντιανταγωνιστικές.

Microsoft και Slack ετοιμάζονται να διασταυρώσουν τα ξίφη τους ενώπιον της Επιτροπής Ανταγωνισμού της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς το δεύτερο υπέβαλλε επίσημη καταγγελία αντιανταγωνιστικής συμπεριφοράς. Η αιτιολογία που δόθηκε για την εν λόγω κίνηση, είναι πως η Microsoft περιλαμβάνει πλέον το Teams στο Office 365, περιορίζοντας τις δυνατότητες και τις προοπτικές ανταγωνιστικών προγραμμάτων -όπως το Slack.

Η σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε το Slack αναφέρει:

Η καταγγελία περιγράφει με κάθε λεπτομέρεια τις παράνομες και αντιανταγωνιστικές πρακτικές της Microsoft η οποία εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία της στην αγορά, εξοντώνει τον ανταγωνισμό, παραβαίνοντας τη σχετική με τον ανταγωνισμό νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. […] H Microsoft διαθέτει παρανόμως το Teams με τη σουίτα παραγωγικότητας Office που κυριαρχεί στην αγορά, υποχρεώνοντας εκατομμύρια χρήστες να την εγκαταστήσουν, εμποδίζοντας την απεγκατάστασή της και αποκρύπτοντας το πραγματικό κόστος στους εταιρικούς της πελάτες.

Θυμίζουμε ότι το Slack είχε… καλωσορίσει τη Microsoft λίγο πριν το λανσάρισμα του Teams προσφέροντας “φιλικές συμβουλές” μέσω ανοιχτής επιστολής που μάλιστα είχε δημοσιευτεί ως ολοσέλιδη καταχώρηση στους New York Times.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δικιο εχουν. Πολλες εταιριες το εχουν γυρισει σε Teams λογω του οτι δινεται πακετο με το Office 365 στο ιδιο κοστος. Το αστειο ειναι πως το Slack ειναι μακραν καλυτερο σε σχεση με το σαπιο Teams. Δεν εχω ακουσε ουτε εναν υπαλληλο εταιριας που να ειναι χαρουμενος με την αλλαγη.......αλλα το cost center ειναι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, soconium είπε

Ενταξει δικιο εχουν. Πολλες εταιριες το εχουν γυρισει σε Teams λογω του οτι δινεται πακετο με το Office 365 στο ιδιο κοστος. Το αστειο ειναι πως το Slack ειναι μακραν καλυτερο σε σχεση με το σαπιο Teams. Δεν εχω ακουσε ουτε εναν υπαλληλο εταιριας που να ειναι χαρουμενος με την αλλαγη.......αλλα το cost center ειναι!

Άσε που δίνει την δυνατότητα για remote control

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, soconium είπε

Ενταξει δικιο εχουν. Πολλες εταιριες το εχουν γυρισει σε Teams λογω του οτι δινεται πακετο με το Office 365 στο ιδιο κοστος. Το αστειο ειναι πως το Slack ειναι μακραν καλυτερο σε σχεση με το σαπιο Teams. Δεν εχω ακουσε ουτε εναν υπαλληλο εταιριας που να ειναι χαρουμενος με την αλλαγη.......αλλα το cost center ειναι!

 

Εχουν γυρισει στο teams γιατι δίνει integration με office 365. Αν καποια εταιρεια αποφασισει να χρησιμοποιησει το 365 για mail, document management, analytics, κτλ το teams ειναι μονόδρομος. Αυτο ισχυει για τους χρηστες αλλα και για το ΙΤ που το διαχειριζεται. Το slack ειχε το πανω χερι αλλα κατα την γνωμη μου το καταπιε το teams χωρις να υπαρχει γυρισμος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, soconium είπε

Ενταξει δικιο εχουν. Πολλες εταιριες το εχουν γυρισει σε Teams λογω του οτι δινεται πακετο με το Office 365 στο ιδιο κοστος. Το αστειο ειναι πως το Slack ειναι μακραν καλυτερο σε σχεση με το σαπιο Teams. Δεν εχω ακουσε ουτε εναν υπαλληλο εταιριας που να ειναι χαρουμενος με την αλλαγη.......αλλα το cost center ειναι!

 

Έχω δουλέψει και με τα δύο, σε εταιρικά περιβάλλοντα. Παρόλο που προτιμώ το slack, κυρίως για την ευκολία στο messaging, grouping κτλ και το εξαιρετικό app, ομολογώ ότι και το Teams είναι πολύ καλό, καλύτερο από ο, τι το περίμενα. Για Microsoft oriented εταιρείες δε, είναι μάλλον σωστότερη επιλογή. Πολύ καλά integrations με outlook, office κτλ και πολύ καλό collaboration σε κοινά αρχεία. 

Πάντως σε ό,τι αφορά την καταγγελία, δικηγόρος δεν είμαι, αλλά εχω την εντύπωση ότι το αντίστροφο είναι η κλασική περίπτωση εκμετάλλευσης μονοπωλιακής θέσης: να έδινε το Teams δωρεάν με το Office δηλαδή, και όχι αυτό που κάνει τώρα

50 λεπτά πριν, soconium είπε

 

 

Επεξ/σία από apos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλά κάνουν και τους ρουφιανέουν για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Τα ίδια κάνει και η Microsoft, το παίζει ρουφιάνος για αθέμιτο ανταγωνισμό κατά της Apple κυρίως, της Alphabet και της Amazon.

Microsoft Complains of Apple App Store Requirements in Private Antitrust Meeting

https://news.softpedia.com/news/microsoft-complains-of-apple-app-store-requirements-in-private-antitrust-meeting-530590.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, valkon είπε

Επίσης έχει δώσει και φοβερά εργαλεία στους μανατζαρέους για να μας βγάζουν away στο 1 λεπτό. 

Τι εννοείς; Αν μείνεις 1 λεπτό idle μπαίνει αυτόματα το status σε away?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ξεκινήσει να κρατάει το slack όλο το ιστορικό στη free έκδοση και να δεις για πότε θα γυρίσουν οι χρήστες.

Τα δουλεύουμε και τα δύο στη δουλειά. Και τα δύο πολύ καλά εργαλεία. Το μόνο κακό του slack είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dterzakis είπε

Εμάς πάντως στην δουλειά το slack έφαγε άκυρο γιατί δεν είχε τις αναγκαίες πιστοποιήσεις ασφαλείας. 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες, η ΙΒΜ εδώ και μερικά χρόνια πέρασε από Lotus Sametime σε Slack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...