Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είχα κανει αίτηση home online με της παλιές τιμές από τέλη οκτωβρη. 

Παρόλα αυτά επειδή έπρεπε να στείλω 100 φορές τα αρχεια και δεν υπάρχει εύκολη επικοινωνια μέχρι να τα επεξεργαστουν κατέληξε να μου έρθει μυνημα μόλις χτες. 

 

Ερώτηση, στο ebill που ενεργοποιηθηκε στα προϊόντα φαίνεται το myjome online υπό εξέταση. Όταν πατάω τιμοκατάλογο δείχνει τις καινούργιες τιμές. 

 

Με ποιες τιμές θα ερθει παλιές οι καινούργιες?

Φυσικά θα περίμενα τις παλιές γιατί αν είναι να έχω 0.17 έμενε α και στο Γ1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα, θα ήθελα λίγο απο τον χρόνο σας,

με βάση τα παρακάτω νομίζω οτι οφείλω να μεταβώ στο online της δεη , τι λέτε εσείς;

ευχαριστώ για τον χρόνο σας ps η κατανάλωση μας είναι απο 400-500kwh

image.png.09a85b99a1cf8c7bf3ea4d5ad6c4958f.png

EDIT το minimum σε kwh είναι 400 για τον μήνα

Επεξ/σία από spigias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, imr είπε

Εγώ είχα κανει αίτηση home online με της παλιές τιμές από τέλη οκτωβρη. 

Παρόλα αυτά επειδή έπρεπε να στείλω 100 φορές τα αρχεια και δεν υπάρχει εύκολη επικοινωνια μέχρι να τα επεξεργαστουν κατέληξε να μου έρθει μυνημα μόλις χτες. 

 

Ερώτηση, στο ebill που ενεργοποιηθηκε στα προϊόντα φαίνεται το myjome online υπό εξέταση. Όταν πατάω τιμοκατάλογο δείχνει τις καινούργιες τιμές. 

 

Με ποιες τιμές θα ερθει παλιές οι καινούργιες?

Φυσικά θα περίμενα τις παλιές γιατί αν είναι να έχω 0.17 έμενε α και στο Γ1

Αυτο θα πρεπει να το ρωτησεις.. Στειλε email..Παρε τηλεφωνο.. Να δεις ποτε εγινε η ενεργοποιηση... Ηρθαν απο τον Δεδδηε για ληφθει η ενδειξη;; Ρωτησε τα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτο θα πρεπει να το ρωτησεις.. Στειλε email..Παρε τηλεφωνο.. Να δεις ποτε εγινε η ενεργοποιηση... Ηρθαν απο τον Δεδδηε για ληφθει η ενδειξη;; Ρωτησε τα..

Ενεργοποίηση δεν έχει γίνει ακόμα. 

Το ebill ενεργοποιηθηκε μονο.

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akalokat είπε

Τhx για την βοήθεια.

logariasmos gia up.jpg

Να σου πω την αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε χρεώσανε τόσο πολύ την ΥΚΩ. Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους να δεις τι θα σου πούνε γιατί με βάση τον τιμοκατάλογο θα έπρεπε να ήταν χαμηλότερο νομίζω

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/26112021/myHomeEnter_repriced_202112.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yazidis είπε

Να σου πω την αλήθεια δε μπορώ να καταλάβω γιατί σε χρεώσανε τόσο πολύ την ΥΚΩ. Μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους να δεις τι θα σου πούνε γιατί με βάση τον τιμοκατάλογο θα έπρεπε να ήταν χαμηλότερο νομίζω

https://www.dei.gr/Documents2/MYHOMEENTER/26112021/myHomeEnter_repriced_202112.pdf

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

Να είσαι καλά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, akalokat είπε

Ευχαριστώ για το χρόνο σου. 

Να είσαι καλά !!!!

Σωστη πρεπει να είναι η ΥΚΩ. Εσυ έχεις περιπου 1400 kwh σε περιπου 2 μήνες. Όποτε το πανε αναλογικά. Η κλίμακα ΥΚΩ είναι στα 1600kwh η πρώτη κλίμακα και 2000kwh η δευτερη κλίμακα το 4μηνο. Όποτε αντίστοιχα στο 2μηνο είναι 800kwh και 1000kwh. Άρα έχεις ανέβει και τις 2 κλιμακες..Νομίζω είναι σωστα . Αν και κανονικά έπρεπε να στα λέει αναλυτικά. 

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Σωστη πρεπει να είναι η ΥΚΩ. Εσυ έχεις περιπου 1400 kwh σε περιπου 2 μήνες. Όποτε το πανε αναλογικά. Η κλίμακα ΥΚΩ είναι στα 1600kwh η πρώτη κλίμακα και 2000kwh η δευτερη κλίμακα το 4μηνο. Όποτε αντίστοιχα στο 2μηνο είναι 800kwh και 1000kwh. Άρα έχεις ανέβει και τις 2 κλιμακες..Νομίζω είναι σωστα . Αν και κανονικά έπρεπε να στα λέει αναλυτικά. 

Σε έναντι λογαριασμό πως γίνετε να ξέρουν τις kWh ? Αυτό πολύ σωστά θα έπρεπε να συμβεί στον εκκαθαριστικό. Και όχι να πληρώσω 2 φορές υπερτιμολογήσεις υπερκατανάλωσης. Γιατί αυτά τα ποσά δεν θα αφαιρεθούν από τον εκκαθαριστικό γιατί είναι στις λοιπές χρεώσεις. Σωστά ? Αν λέω κάτι λάθος θα ήθελα να μου το επισημάνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Μήπως έχει κρατήσει κάποιος τους ειδικούς όρους του παλιού Online και θα μπορούσε να τους ανεβάσει;

Ο τίτλος του κειμένου θα πρέπει να είναι: ΕΙΔΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΠΕΛΑΤΗ ΕΝΤΑΓΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΪΟΝ

edit: Ευχαριστώ, το βρήκα!

Επεξ/σία από black_orchid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alexpaok14 είπε

Σωστη πρεπει να είναι η ΥΚΩ. Εσυ έχεις περιπου 1400 kwh σε περιπου 2 μήνες. Όποτε το πανε αναλογικά. Η κλίμακα ΥΚΩ είναι στα 1600kwh η πρώτη κλίμακα και 2000kwh η δευτερη κλίμακα το 4μηνο. Όποτε αντίστοιχα στο 2μηνο είναι 800kwh και 1000kwh. Άρα έχεις ανέβει και τις 2 κλιμακες..Νομίζω είναι σωστα . Αν και κανονικά έπρεπε να στα λέει αναλυτικά. 

 

11 λεπτά πριν, akalokat είπε

Σε έναντι λογαριασμό πως γίνετε να ξέρουν τις kWh ? Αυτό πολύ σωστά θα έπρεπε να συμβεί στον εκκαθαριστικό. Και όχι να πληρώσω 2 φορές υπερτιμολογήσεις υπερκατανάλωσης. Γιατί αυτά τα ποσά δεν θα αφαιρεθούν από τον εκκαθαριστικό γιατί είναι στις λοιπές χρεώσεις. Σωστά ? Αν λέω κάτι λάθος θα ήθελα να μου το επισημάνετε. 

Δε ξέρω αν ισχύει αυτό. Καταρχάς δεν αναλύεται η χρέωση. Σε εμένα στον τελευταίο λογαριασμό που ήταν έναντι είχε ανάλυση της χρέωσης:

339E427C-00D3-4356-8644-3DF5C8D8B549.png.4511474845c917f5b8ba2e9f1d48f0fc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giorgos_76 είπε

Πάλι καλά σε εσάς εδώ στο φόρουμ που το πήρα χαμπάρι νωρίς και πήγα στο home online Οκτώβρη, αλλιώς αυτά τα λεφτά θα τα πλήρωνα κανονικά...Το θέμα είναι ότι έχω ΚΟΤ και ΚΟΤ δεν έχω λόγο αντλίας...Θα έπρεπε οι ιθύνοντες να έχουν συμπεριλάβει και εμας, που ξοδεύουμε αναγκαστικά πολύ ρεύμα, στα μέτρα της κυβέρνησης για επιδότηση ρεύματος..

Άσε φίλε μου το κράτος δίνει επίδομα θέρμανσης για ξύλα, πελετ και πετρέλαιο (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 🤣🤣🤣) ... Ενώ παράλληλα τιμωρεί τις υψηλές καταναλώσεις ρεύματος, αφού τις εξαιρεί από την επιδότηση λόγω ενεργειακής κρίσης! 

Όλα αυτά ενώ έχει βγάλει 4 εξοικονομώ, όπου κατευθύνουν τον κόσμο σε αντλίες θερμότητας.. Μιλάμε για θέατρο του παραλόγου, ευτυχώς όπως είπες ενημερωθήκαμε για online και enter της ΔΕΗ, μπας και σώσουμε ότι μπορούμε! 

Συγχαρητήρια στο φόρουμ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akalokat είπε

Σε έναντι λογαριασμό πως γίνετε να ξέρουν τις kWh ? Αυτό πολύ σωστά θα έπρεπε να συμβεί στον εκκαθαριστικό. Και όχι να πληρώσω 2 φορές υπερτιμολογήσεις υπερκατανάλωσης. Γιατί αυτά τα ποσά δεν θα αφαιρεθούν από τον εκκαθαριστικό γιατί είναι στις λοιπές χρεώσεις. Σωστά ? Αν λέω κάτι λάθος θα ήθελα να μου το επισημάνετε. 

Δεν έκανα πράξεις για να ελέγξω τις χρεώσεις ΥΚΩ σου. Αλλά είναι βέβαιο ότι συμψηφίζονται στον εκκαθαριστικό. Όχι αφαιρούνται, συμψηφίζονται, που σημαίνει αφαιρούνται από το σύνολο χρέωσης του τετραμήνου. Δηλαδή, αν δεν υπάρχει φυσικά σφάλμα υπολογισμού, τελικά πληρώνεις για το τετράμηνο και για τις χρεώσεις του παρόχου και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τη διαφορά της συνολικής χρέωσης τετραμήνου βάση kwh μείον ότι πλήρωσες έναντι για το κάθε τι.

Μόλις τώρα, B. E. M. είπε

Άσε φίλε μου το κράτος δίνει επίδομα θέρμανσης για ξύλα, πελετ και πετρέλαιο (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας 🤣🤣🤣) ... Ενώ παράλληλα τιμωρεί τις υψηλές καταναλώσεις ρεύματος, αφού τις εξαιρεί από την επιδότηση λόγω ενεργειακής κρίσης! 

Όλα αυτά ενώ έχει βγάλει 4 εξοικονομώ, όπου κατευθύνουν τον κόσμο σε αντλίες θερμότητας.. Μιλάμε για θέατρο του παραλόγου, ευτυχώς όπως είπες ενημερωθήκαμε για online και enter της ΔΕΗ, μπας και σώσουμε ότι μπορούμε! 

Συγχαρητήρια στο φόρουμ. 

Αυτό που γράφεις, ότι χρόνια παροτρύνουν τους καταναλωτές να στραφούν στη θέρμανση μέσω αντλιών θερμότητας (ή σύγχρονων air condition, το ίδιο περίπου είναι) είναι 100% σωστό. Και τώρα τιμωρούνται όσοι θέλησαν να κάνουν την επιλογή που (στη θεωρία τουλάχιστον) προστατεύει το περιβάλλον. Κάποιος θα έπρεπε να τους έχει κράξει χοντρά, ειδικά για αυτή την πλευρά των φετινών εξελίξεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε πήρανε τηλέφωνο απ'τη ΔΕΗ να μου προτείνουν να γυρίσω στη ΔΕΗ, ενώ έχω ήδη γυρίσει απ'τον Οκτώβρη στο ρεύμα κι έχω και το αέριο απ'τον Σεπτέμβρη. Μιλάμε για οργάνωση, όχι αστεία. 🤣

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akalokat είπε

Σε έναντι λογαριασμό πως γίνετε να ξέρουν τις kWh ? Αυτό πολύ σωστά θα έπρεπε να συμβεί στον εκκαθαριστικό. Και όχι να πληρώσω 2 φορές υπερτιμολογήσεις υπερκατανάλωσης. Γιατί αυτά τα ποσά δεν θα αφαιρεθούν από τον εκκαθαριστικό γιατί είναι στις λοιπές χρεώσεις. Σωστά ? Αν λέω κάτι λάθος θα ήθελα να μου το επισημάνετε. 

Λαθος κανεις. Θα συμψηφιστουν τα παντα στον εκκαθαριστικο. Αναλογικά παει. Δεν πληρώνεις 2 φορές. Όπως παει ανάλογα το παγιο για τον Δήμο και την ΕΡΤ ανάλογα αν είναι μηνιαίος ή δίμηνος ο λογαριασμός έτσι και στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις. Δεν ξέρουν τις κιλοβατώρες. Σου έχουν βάλει 1380 κιλοβατώρες για 2 μήνες. Είτε είναι σωστό είτε όχι στην εκκαθάριση θα είναι σωστα. Για τις χρεώσεις ΥΚΩ στο ειπα και πριν. Οι κλίμακες αλλάζουν στις 1600 και στις 2000 το τετράμηνο. Άρα αναλογικά για δίμηνο είναι 800 και 1000 αντίστοιχα. Βάζουν τον μέσο όρο κατανάλωσης που έκανες τον προηγουμενο χρόνο τέτοια εποχή αν δεν κάνω λαθος. Στην εκκαθάριση θα είναι όλα δικαια με τις σωστές κιλοβατώρες. Το μόνο λαθος είναι ότι δεν υπάρχει ανάλυση από κάτω όπως θα έπρεπε αν και περιμενω στον εκκαθαριστικο να υπάρχει. 

Υ. Γ Βάλε Νυχτερινό μετρητή θα γλιτώσεις αρκετά στις χρεώσεις ΥΚΩ όπως ο φίλος από πανω γιατί λογίζονται ξεχωριστά. Αν δεν είχε νυχτερινό μετρητή ο φίλος από πανω που έδειξε τον λογαριασμό που τα γράφει αναλυτικά τώρα θα πληρωνε αρκετά παραπάνω σε ΥΚΩ και όχι μόνο 3.77 ευρώ. Γιατί γλιτωσε τις κλίμακες. 

Επεξ/σία από alexpaok14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση:

Αν αλλαξω μεσα στο e-bill καποια απο τα στοιχεια (οσα μου επιτρεπει φυσικα) δεν θα εχω λογικα καποιο προβλημα ετσι? Εννοω.. δεν ειναι λογος αυτος για να "βρεθω" ξαφνικα εκτος προγραμματος?

 

 

ΔΕΗ1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...