Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, satyllas είπε

«Αναβάθμιση» και ΔΕΗ στην ίδια φωτογραφία. Φοβάμαι!

A4914F46-9A3D-4542-AE14-BA870C23540D.jpeg

Το σκέφτηκα και εγώ με το που το είδα! Βγάλτε screenshot τα πάντα για σιγουριά 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί.

Μετά την ενταξη μου τον Δεκεμβρη στο Enter αρχικά λανθασμένα με 0.18 αντι για 0.105 και ενω με ενημέρωσαν πως θα διορθωθεί το λάθος, αργουσε να εκδοθεί τώρα τον Ιανουάριο ο μηνιαίος λογαριασμός. Μπήκα ebill και είδα πως ειχε ξετσεκαριστει ο μηνιαίος και έπρεπε να το κάνω πάλι.

Δεν ξέρω τι γίνεται από πίσω, και αν έχουν χάσει τα αυγά με τα πασχαλια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ωχ,  βλέπω κόσμο να "επιστρέφει" από λάθος στο Γ1 :P

Παντως εγω που εχω το Γ1, 17αρι δεν μου βγαινει η χρεωση και δεν ξερω πως εσεις την βγαζετε τοσο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Παντως εγω που εχω το Γ1, 17αρι δεν μου βγαινει η χρεωση και δεν ξερω πως εσεις την βγαζετε τοσο.

ίσως γιατί δεν έχεις πάρει εκαθαριστικό ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

ίσως γιατί δεν έχεις πάρει εκαθαριστικό ακόμα.

Το εκκαθαριστικο, δεν αλλαζει την τιμη της KWh, απλα βλεπει ποσες ακριβως εχεις καταναλωσει στο 4μηνο και κανει υπολογισμο.
Εχω βλεπω στον τελευταιο μου λογαριασμο KWh μερας στα 0,11059 και νυχτας στα 0,07895.
Ημερομηνια εκδοσης: 15/11 βεβαιως, δεν ξερω αν απο τοτε πηγε Θεουλη (και αλλο) η KWh.
Eχει κανεις ΔΕΗ Γ1Ν με πιο ΠΡΟΣΦΑΤΟ τιμολογιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Το εκκαθαριστικο, δεν αλλαζει την τιμη της KWh, απλα βλεπει ποσες ακριβως εχεις καταναλωσει στο 4μηνο και κανει υπολογισμο.
Εχω βλεπω στον τελευταιο μου λογαριασμο KWh μερας στα 0,11059 και νυχτας στα 0,07895.
Ημερομηνια εκδοσης: 15/11 βεβαιως, δεν ξερω αν απο τοτε πηγε Θεουλη (και αλλο) η KWh.
Eχει κανεις ΔΕΗ Γ1Ν με πιο ΠΡΟΣΦΑΤΟ τιμολογιο?

Καλά περίμενε λίγο και θα (δυστυχώς) θα δεις. Πότε πήρες τελευταία φορά εκκαθαριστικό?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά περίμενε λίγο και θα (δυστυχώς) θα δεις. Πότε πήρες τελευταία φορά εκκαθαριστικό?

16/9/21 με τιμες παρομοιες με αυτες που σου εγραψα.
Εξακολουθω ομως να μην καταλαβαινω τι σχεση εχει το αν ειναι εκκαθαριστικος η οχι με την τιμη KWh που αποτυπωνεται ακομα και σε εναν εναντι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

16/9/21 με τιμες παρομοιες με αυτες που σου εγραψα.
Εξακολουθω ομως να μην καταλαβαινω τι σχεση εχει το αν ειναι εκκαθαριστικος η οχι με την τιμη KWh που αποτυπωνεται ακομα και σε εναν εναντι...

Λογικά εκεί θα έχεις χρεωθεί κάποια μικρή ρήτρα προσαρμογής. (ή όπως το ονομάζει η ΔΕΗ) 

Αν τον έχεις ανέβασε τον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Λογικά εκεί θα έχεις χρεωθεί κάποια μικρή ρήτρα προσαρμογής. (ή όπως το ονομάζει η ΔΕΗ) 

Αν τον έχεις ανέβασε τον. 

Βγαζεις ακρη?

0002 cut.jpg

0001 cut.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

εσύ?

image.png.74c94b74833d65194b1a0b614c25ff4c.png

Μα δεν ειναι ολοκληρη η χρεωση αυτη. Απλα δεν ξερω ΑΠΟ ΠΟΤΕ μετρησε η ρητρα και ΠΟΙΟ ρευμα απο τα δυο αφορα.

Η χρεωση μερας ηταν 84 ευρω, η χρεωση νυχτας 18 ευρω. Εχω μια ρητρα 28 ευρω και μια εκπτωση (που δεν ξερω τι ειναι -10 ευρω. Οκ? Ας αφησω την εκπτωση....το συνολο ειναι σχεδον 130.

Με το τιμολογιο το ΤΩΡΙΝΟ το enter θα ειχα: 129 ευρω στο ημερησιο και 30 στο νυχτερινο. Συνολο σχεδον 160.

Βεβαια το θεμα ειναι οτι οντως η χρεωση ρητρας αυτη δεν αφορα πιθανα το ΣΥΝΟΛΟ των KWh του τετραμηνου. Οποτε πιθανα εχεις δικιο....

   
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

16/9/21 με τιμες παρομοιες με αυτες που σου εγραψα.
Εξακολουθω ομως να μην καταλαβαινω τι σχεση εχει το αν ειναι εκκαθαριστικος η οχι με την τιμη KWh που αποτυπωνεται ακομα και σε εναν εναντι...

Ολες οι εταιρειες χρεωνουν τη ρητρα αναπροσαρμογης στον εκκαθαριστικο. Μονο εκει θα δεις ποσο σου πηγε συνολικα η KWh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Ολες οι εταιρειες χρεωνουν τη ρητρα αναπροσαρμογης στον εκκαθαριστικο. Μονο εκει θα δεις ποσο σου πηγε συνολικα η KWh.

Και παλι δεν ξερω πως να "μοιρασω" την αναπροσαρμογη σε ημερησιο και νυχτερινο. Παει αναλογικα με τιμη και Kwh καταναλωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Μα δεν ειναι ολοκληρη η χρεωση αυτη. Απλα δεν ξερω ΑΠΟ ΠΟΤΕ μετρησε η ρητρα και ΠΟΙΟ ρευμα απο τα δυο αφορα.

Η ΔΕΗ ξεκίνησε να βάζει ρήτρα αναπροσαρμογής από τις 5-8 Αυγούστου. Εσένα λοιπόν σε χρέωσαν 28€ για περίπου 35 ημέρες όταν ακόμα ήταν σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα το κόστος της mwh. 

Όταν θα έρθει ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχεις πολύ παράπανω χρέωση στην ρήτρα αναπροσαρμογής και θα έχεις και τις αντίστοιχες εκπτώσεις που έχει δώσει σαν επιδότηση το κράτος.

Περισσότερα μπορεί να σου αναλύσει ο @korakios που για να καταλάβεις νομίζω ότι πλέον οι πάροχοι πριν τιμολογήσουν τον συμβουλεύονται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...