Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, geo9419 είπε

Διάβασα σε ένα αρθρο στο DNEWS.GR (συμφωνα με το υπουργείο) ότι τις επιδοτήσεις στα ευάλωτα νοικοκυριά θα τις λάβουν μόνο όσοι ειναι στο πράσινο τιμολογιο και όχι στα υπόλοιπα. Ισχύει κατι τέτοιο ? Εχει μηπως αναφερθει παραπάνω γιατί ειναι παρα πολλές οι σελίδες.

Στα PDFs των Enter/ Online γράφει ξεκάθαρα πάντως, ότι παρέχονται σε ΚΟΤ, ΤΥΑ και ευάλωτους πελάτες. Οπότε μου φαίνεται λίγο άκυρο αυτό που διάβασες, αλλά θα συμφωνήσω με Κοράκιο και θα πω να αναμείνεις ΦΕΚ, γιατί σε τούτο το κράτος ("κράτος", λέμε τώρα), έχουμε δει να συμβαίνουν τα πάντα.

IMG_20231214_072722.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με κατανάλωση ~1000Kwh τον χειμώνα (τετραμελής οικογένεια + αντλία θερμότητας) και το καλοκαίρι ~400Kwh τον μήνα σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; είμαι στο Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mezzanine είπε

Με κατανάλωση ~1000Kwh τον χειμώνα (τετραμελής οικογένεια + αντλία θερμότητας) και το καλοκαίρι ~400Kwh τον μήνα σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; είμαι στο Γ1Ν.

Το μπλε μου φαίνεται πιο λογικό. Ειδικά τώρα που κατέβηκε η τιμή τoυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με 8000kwh το χρόνο, που να πάω? Για Online με κόβω να έχω ήσυχο το κεφάλι μου αλλά πριν 2 χρόνια που είχαμε κλείσει με το 2ο Online όχι το πολύ φτηνό τελικά χάσαμε όταν έσκασαν οι επιδοτήσεις μαμούθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

αν έχει λινκ με κάποιο ΦΕΚ ή ΚΥΑ το άρθρο , κομπλέ , αλλιώς αναμένεις

δεν έχει φυσικά κάποια λογική να είναι μόνο σε πράσινα , αλλά στη μπανανία ποτέ δεν ξέρεις

το υπουργείο άλλα είπε:

Παράλληλα με το ειδικό, πράσινο, τιμολόγιο, το 2024 θα συνεχιστούν οι στοχευμένες επιδοτήσεις στους λογαριασμούς ηλεκτρικής ενέργειας των Κοινωνικά Ευάλωτων καταναλωτών, δηλαδή των δικαιούχων του Κοινωνικού Οικιακού Τιμολογίου (ΚΟΤ), με σκοπό οι συμπολίτες μας, που έχουν τη μεγαλύτερη ανάγκη, να απολαμβάνουν προσιτές τιμές ηλεκτρικής ενέργειας, σε επίπεδα προ ενεργειακής κρίσης.

 

σε αναμονή λοιπόν για ΦΕΚ μιας και το τι πετά ο καθένας με δηλώσεις δεν είναι κάτι δεσμευτικό

Βρήκα το άρθρο στο DNEWS.gr το οποίο υπογράφει ο αρχισυντάκτης του  site. 

https://www.dnews.gr/eidhseis/koinonia/452985/koinoniko-timologio-se-poio-xromatisto-timologio-entassontai-oi-dikaioyxoi-kai-to-neo-kot-me-aitiseis-stin-idika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Μην βιάζεστε να κλείσετε συμβόλαια (ειδικά μπλε ) , υπάρχει χρόνος 

Και τι περιμένουμε ακριβώς? Γιατί μέχρι 1/1 δε θα ξέρουμε τιμές και μετά μπορεί να πετάξει το πουλάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Και τι περιμένουμε ακριβώς? Γιατί μέχρι 1/1 δε θα ξέρουμε τιμές και μετά μπορεί να πετάξει το πουλάκι...

Μέχρι πριν μερικές μέρες οι τιμές ήταν άλλες , όσο περνάνε οι μέρες οι τιμές πέφτουν , τώρα δε ξέρω τι κάνουν τα πουλάκια αλλα η αγορά δεν λειτουργεί με το αν πετάνε η όχι αλλα με το πως διαμορφώνονται οι τιμές ανάλογα με την προσφορά και τη ζήτηση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μέχρι πριν μερικές μέρες οι τιμές ήταν άλλες , όσο περνάνε οι μέρες οι τιμές πέφτουν , τώρα δε ξέρω τι κάνουν τα πουλάκια αλλα η αγορά δεν λειτουργεί με το αν πετάνε η όχι αλλα με το πως διαμορφώνονται οι τιμές ανάλογα με την προσφορά και τη ζήτηση 

Το θέμα είναι ότι σταθερό με άλλες χαμηλότερες τιμές μέχρι τον Γενάρη δε θα βγει οπότε είναι take it or leave it και κάνε το σταυρό σου. Από αυτή την άποψη δε ξέρω τι πρέπει να περιμένει κάποιος που θέλει το σταθερό και δε θέλει να ρισκάρει τουλάχιστον για τους πρώτους 6-12 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Το θέμα είναι ότι σταθερό με άλλες χαμηλότερες τιμές μέχρι τον Γενάρη δε θα βγει οπότε είναι take it or leave it και κάνε το σταυρό σου.

Αυτή την ατάκα εάν την έλεγες πριν από 5 ημέρες θα ήσουν πολύ λάθος ,οπότε σε μια βδομάδα θα δούμε εάν τώρα θα δικαιωθείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτή την ατάκα εάν την έλεγες πριν από 5 ημέρες θα ήσουν πολύ λάθος ,οπότε σε μια βδομάδα θα δούμε εάν τώρα θα δικαιωθείς 

Αγαπητέ ούτε ατακαδόρο θεωρώ τον εαυτό μου ούτε με ενδιαφέρει αν θα δικαιωθώ, προσπαθώ να καταλάβω γιατί είπες αυτό που είπες και τι αξία θα μας δώσει. Καλή σου μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Αγαπητέ ούτε ατακαδόρο θεωρώ τον εαυτό μου ούτε με ενδιαφέρει αν θα δικαιωθώ, προσπαθώ να καταλάβω γιατί είπες αυτό που είπες και τι αξία θα μας δώσει. Καλή σου μέρα.

Το είπα αυτό γιατί ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕ 0,21 0,22 πχ και σήμερα που μιλάμε αυτά ΕΙΝΑΙ 0,169 εαν αυτό δεν είναι κατανοητό τι σημαίνει για το να ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΠΡΟΤΡΕΠΕΙΣ τον κόσμο να κλείσει συμβόλαιο ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ μισού μήνα για να τ9 κάνει τι να πω , ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του  

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Αγαπητέ ούτε ατακαδόρο θεωρώ τον εαυτό μου ούτε με ενδιαφέρει αν θα δικαιωθώ, προσπαθώ να καταλάβω γιατί είπες αυτό που είπες και τι αξία θα μας δώσει. Καλή σου μέρα.

μεχρι τις 3/12 εβγαλε η δεη μπλε με 28, προχτες εβγαλε μπλε με 17,5. στη συνεχεια σκασανε εναλλακτικοι με 17 σταθερο μπλε, και ακολουθησαν με 16 σταθερο, χωρις ρητρα αποδεσμευσης. εχουμε καιρο μεχρι 31/12. αστους να ζυμωθουν λιγακι

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...