Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Maynard είπε

Αφου λέτε οτι δεν θα υπάρχει και επιδότηση απο το κράτος λογικά σε όσους δεν έχουν κριτήρια με τον νεο χρόνο.

δε λέμε , έτσι λένε οι ειδήσεις οτι μάλλον θα είναι με κριτήρια

4 λεπτά πριν, Maynard είπε

βλέπω την ανάλυση του @korakios αλλά για τις <300kw (απο εκει κ μετά τι;)

μετά τις 300 , μέχρι τις 600 δίνει η ΔΕΗ 0,03 , η προσαύξηση πλέον είναι 0,23 για Δεκέμβριο και υπολόγισα ~0,24 για Ιανουάριο (Η ΔΕΗ μετρά τη χοντρική του προηγούμενου μήνα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εχεις δει τον λογαριασμό που του πιστώνουν τα 30€ !!!

...εγώ τον έχω δει, όπως έχω δει και την έκπτωση ΚΟΤ που του έχουν υπολογίσει. Εσύ έχεις δει το email που του στείλανε και του λένε ότι "τιμολογείται με το βασικό οικιακό"...; Εγώ εν τω μεταξύ δεν έχω πρόβλημα, αυτός το έχει, και απλά προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημά του : φοβάται πως του χρεώνουν την κιλοβατώρα λες και είναι στο Γ1 κι όχι στο Online (με αιτιολογία πως "είναι δικαιούχος ΚΟΤ"...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...εγώ τον έχω δει, όπως έχω δει και την έκπτωση ΚΟΤ που του έχουν υπολογίσει. Εσύ έχεις δει το email που του στείλανε και του λένε ότι "τιμολογείται με το βασικό οικιακό"...; Εγώ εν τω μεταξύ δεν έχω πρόβλημα, αυτός το έχει, και απλά προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημά του : φοβάται πως του χρεώνουν την κιλοβατώρα λες και είναι στο Γ1 κι όχι στο Online (με αιτιολογία πως "είναι δικαιούχος ΚΟΤ"...).

Η ανακοίνωση λέει άλλα Νταλον αλλά ο λογαριασμός φαίνεται ΣΩΣΤΟΣ.

ΥΓ. Άλλο παράπονο έχει αυτός !!!

Ότι όταν του άλλαξαν το πρόγραμμα, δεν ήρθαν να μετρήσουν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

δε λέμε , έτσι λένε οι ειδήσεις οτι μάλλον θα είναι με κριτήρια

μετά τις 300 , μέχρι τις 600 δίνει η ΔΕΗ 0,03 , η προσαύξηση πλέον είναι 0,23 για Δεκέμβριο και υπολόγισα ~0,24 για Ιανουάριο (Η ΔΕΗ μετρά τη χοντρική του προηγούμενου μήνα)

οκ, οπότε πάμε enter και ελέγχουμε πότε θα πέσει η τιμή κάτω απο 100 νομίζω που έγραφε κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ρε μαν, ΜΟΝΟΣ του στο είπε πιο πάνω : χέστηκε για τις μετρήσεις (που ΔΕΝ κάνανε)...

Όσο για τον λογαριασμό, πάμε πάλι : του έχουν χρεώσει κιλοβατώρες με τιμές Γ1 ΚΑΙ του γράφουν "χρεώνεστε με τιμές Γ1, ΛΟΓΩ ΚΟΤ"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, washcloud είπε

...εγώ τον έχω δει, όπως έχω δει και την έκπτωση ΚΟΤ που του έχουν υπολογίσει. Εσύ έχεις δει το email που του στείλανε και του λένε ότι "τιμολογείται με το βασικό οικιακό"...; Εγώ εν τω μεταξύ δεν έχω πρόβλημα, αυτός το έχει, και απλά προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημά του : φοβάται πως του χρεώνουν την κιλοβατώρα λες και είναι στο Γ1 κι όχι στο Online (με αιτιολογία πως "είναι δικαιούχος ΚΟΤ"...).

Φιλε να το δει καλά ,σε online είναι,Γ1 του έχουν βάλει πολύ λίγο

Επεξ/σία από x-files
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

αμφισβήτηση

μετά καταγγελία , o yiankap έχει γράψει ένα πολύ ωραίο κείμενο , προσάρμοσέ το

Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση. Αυριο θα ξεκινήσω διαδικασια.  Μια ερωτηση μονο, ρητρα αναπροσαρμογης δεν ειδα στον λογαριασμο,δεν θα επρεπε να εχει..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maynard είπε

οκ, οπότε πάμε enter και ελέγχουμε πότε θα πέσει η τιμή κάτω απο 100 νομίζω που έγραφε κάποιος;

τι να σου πω ,όλα ρευστά

πχ με την επιδότηση στα 0,165 απο 1/12 , αν καίει κάποιος <300kw/μήνα

έχει 0,23-0,165+0,0735=0,1385 για Δεκ και 0,1485 για Ιαν

ενώ το enter με επιδότηση 0,02 στα σταθερά βγαίνει ~0,16

ποιο φθηνά δηλαδή βγαίνει το Γ1 , αλλά με την παρούσα επιδότηση και μέχρι 300kw<μήνα

το μόνο σίγουρο για οικονομία είναι να μην καίει κάποιος ρεύμα πλέον και να σπρώχνει τα πάντα στο νυχτερινό 😁

Μόλις τώρα, haralabosg είπε

Ευχαριστώ για την αμεση απαντηση. Αυριο θα ξεκινήσω διαδικασια.  Μια ερωτηση μονο, ρητρα αναπροσαρμογης δεν ειδα στον λογαριασμο,δεν θα επρεπε να εχει..?

ρήτρα βάζει η ΔΕΗ σε εκκαθαριστικό

και πίστωση ΤΕΜ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το μόνο σίγουρο για οικονομία είναι να μην καίει κάποιος ρεύμα πλέον και να σπρώχνει τα πάντα στο νυχτερινό 😁

Έχω κολλήσει χαρτάκια στον διακόπτη θερμοσίφωνα/κουζίνα/πλυντήριο για 3με5, έχω γίνει γραφικός σαν την ταινία "μπαίνεις τσάκ, βγαίνεις τσάκ" 😂  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

ποιο φθηνά δηλαδή βγαίνει το Γ1 , αλλά με την παρούσα επιδότηση και μέχρι 300kw<μήνα.

Αρα για να συνεχίσω.....

1. Καις μόνο μέχρι 300 το μήνα?

2, Η επιδότηση από 1/1 μάλλον αλλάζει και περιορίζεται μόνο σε ορισμένες κατηγορίες ή/και θα μειωθεί στις άλλες.

Αρα βλέπεις και διαλέγεις....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Maynard είπε

Έχω κολλήσει χαρτάκια στον διακόπτη θερμοσίφωνα/κουζίνα/πλυντήριο για 3με5, έχω γίνει γραφικός σαν την ταινία "μπαίνεις τσάκ, βγαίνεις τσάκ" 😂  

αυτές οι συσκευές θέλουν και χρονοδιακόπτη στις ασφάλειες να λειτουργούν μόνο τις ώρες του νυχτερινού 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geodimis είπε

Υπάρχει κανείς με αιτηση μεταφοράς παρόχου σε online/enter πριν τις 3/12 που ενεργοποιήθηκε με τις νέες τιμές κι έχει ξεκινήσει παράπονο ή/και καταγγελία στη ΡΑΕ να μας γράψει εξέλιξη;

στις δυο παροχές που αιτήθηκα online με το παλιό τιμολόγιο την ίδια μέρα στα ίδια στοιχεία, στη μια μου ενεργοποίησαν online με ισχύ έως 15/12/2023 και την άλλη την έχουν αφήσει σε Γ1..οι καταγγελίες στη ΡΑΕ είναι σε εξέλιξη αλλά δε ξέρω μήπως πρέπει να ενεργοποιήσω χειροκίνητα το τωρινό online και στη 2η, μη τυχόν αλλάξουν πάλι οι τιμές γιατί δε βλέπω φως!

Εμενα με ενεργοποίησαν 1/12/21-30/11/22 στο myHomeOnline (από nrg) με.τις νέες τιμές όμως,  σε 10 μέρες μετά τη καταγγελία μέσω myRae πήρα απάντηση τύπου "ναι έχετε δίκιο, η ενεργοποίηση έγινε πριν τις 3/12 θα σας εντάξουμε στον παλαιό τιμοκατάλογο" εν το μεταξυ βγήκε ο 1ος λογαριασμός με νέες τιμές.... Ξανά αμφισβήτηση/καταγγελία μέσω ραε, είτε για επανέκδοση(πριν την ημερομηνία εξόφλησης), είτε για πίστωση της διαφοράς της kWh στον επόμενο λογαριασμό....  και περιμένω...  

Επεξ/σία από fasmatikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίνω κάθε μήνα μετρήσεις μέσω ebill στις ημερομηνίες που γράφει. ( ΔΕΗ MyHome Online ).

Στο σύνολο της κατανάλωσης έχει τις kwh σωστά όπως τις δίνω εγώ κάθε φορά χωρίς όμως τις καταμετρήσεις ( τελευταία - προηγούμενη - διαφορά ). Αυτός ο λογαριασμός θεωρείται έναντι ή εκκαθαριστικός? Στην πρώτη σελίδα πάνω αριστερά αναφέρει απλά λογαριασμός.

Επίσης δεν υπολογίζει την έκπτωση των 0.02€...

Επεξ/σία από de_thymamai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, demakhs είπε

Νουμπίστικη ερώτηση.... μπορείς να κάνεις καταχώρηση κατανάλωσης απ' την εφαρμογή της ΔΕΗ στο κινητό ή μήπως ισχύει για το online π.χ. για παράδειγμα, μόνο κ όχι για το  Γ1Ν κτλ?

Κάποιος επίσης που δεν πρόλαβε την αποφράδα κείνη μερα της 2ας Δεκεμβρίου κ έχει μείνει στο Γ1Ν, κάνει καμία κίνηση...ματ, τώρα???

Κι εγώ την ίδια ερώτηση έχω.
Από Γ1Ν πάμε enter ή online τώρα ή όχι;

Χρέωση του Γ1Ν λέει για 0-2000 kWh 0,11058 και για νύχτα 0,07897.
ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ 2010 (dei.gr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Κι εγώ την ίδια ερώτηση έχω.
Από Γ1Ν πάμε enter ή online τώρα ή όχι;

Χρέωση του Γ1Ν λέει για 0-2000 kWh 0,11058 και για νύχτα 0,07897.
ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ 2010 (dei.gr)

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

τι να σου πω ,όλα ρευστά

πχ με την επιδότηση στα 0,165 απο 1/12 , αν καίει κάποιος <300kw/μήνα

έχει 0,23-0,165+0,0735=0,1385 για Δεκ και 0,1485 για Ιαν

ενώ το enter με επιδότηση 0,02 στα σταθερά βγαίνει ~0,16

ποιο φθηνά δηλαδή βγαίνει το Γ1 , αλλά με την παρούσα επιδότηση και μέχρι 300kw<μήνα

το μόνο σίγουρο για οικονομία είναι να μην καίει κάποιος ρεύμα πλέον και να σπρώχνει τα πάντα στο νυχτερινό 😁

ρήτρα βάζει η ΔΕΗ σε εκκαθαριστικό

και πίστωση ΤΕΜ

Δες πάνω κάτω τους υπολογισμούς του korakios και προσάρμοσε τις καταναλώσεις σου! Εσυ ξέρεις ποσό καις και αν σε συμφέρει ή όχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...