Προς το περιεχόμενο

xiaomi mi band 4 vs mi band 5 και αγορα smartwatch


mike0402

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιο απο τα 2 band να επιλεξω?εχω διαβασει οτι το mi band 5 δεν ειναι και τοσο καλο οσο το 4!

επισης ενδιαφερομαι για αγορα smartwatch μεχρι 150 ευρω..

ειμαι αναμεσα σε huawei gt2,amazfit t-rex και amazfit gtr

τι να επιλεξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τι χρήση θες το mi band? Ρωτάω επειδή και το 4 δεν είναι ακριβής στις μετρήσεις του. Αν θες ακρίβεια πας σε honor band 5.

Για το mi band 5 τι έχεις διαβάσει και λες ότι δεν είναι τόσο καλό όσο το 4? 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, GeorgeR1_700 said:

Για τι χρήση θες το mi band? Ρωτάω επειδή και το 4 δεν είναι ακριβής στις μετρήσεις του. Αν θες ακρίβεια πας σε honor band 5.

Για το mi band 5 τι έχεις διαβάσει και λες ότι δεν είναι τόσο καλό όσο το 4? 

για περπατημα βασικα το θελω για την γυναικα μου!εχω διαβασει σχολια χρηστων που λενε οτι δεν αξιζει!

σε smartwatch για μενα απο αυτα που αναφερω καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mike0402 είπε

για περπατημα βασικα το θελω για την γυναικα μου!εχω διαβασει σχολια χρηστων που λενε οτι δεν αξιζει!

σε smartwatch για μενα απο αυτα που αναφερω καποια γνωμη?

Δεν ξέρω και πολλά από smartwatch φίλε μου, το mi band 4 που έχω πάντως δεν είναι καθόλου ακριβής. Το ήξερα ότι δεν είναι ακριβής αλλά το πήρα (καθώς το ήθελα για άλλες χρήσεις). Αν και πάω και εγώ για περπάτημα, αν με νοιάζει να δω πόσα βήματα έκανα περίπου πολλαπλασιάζω τα βήματα με 70% και τότε θα δω πόσα βήματα έχω κάνει στο περίπου (καθώς από τι έχω καταλάβει το band δείχνει παραπάνω κατά 30%, αλλά και πάλι αυτό που λέω πιθανώς να είναι λάθος). Για θερμίδες, καρδιακούς παλμούς κτλ δεν ξέρω κατά πόσο ακριβής είναι. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημενός από το band 4 όσον αφορά τις άλλες του λειτουργίες (όχι όμως από τις λειτουργίες τις γυμναστικής). Από την άλλη το honor band 5 είναι πολύ πιο ακριβής από τι έχω δει. 

Πάντως για το mi band 5 άκουσα πως έχει καλύτερους αισθητήρες από το mi band 4, και γενικά έχει κάποιες δυνατότητες παραπάνω που μπορεί να της είναι χρήσιμες αλλά μπορεί και όχι.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κάποια reviews που έχω δει, σε σύγκριση και με το mi band 4, αναφέρουν ότι αν κάποιος έχει το 4,δεν αξίζει να πάει στο 5. Συγκριτικά μεταξύ τους το 5 είναι καλύτερο σε όλα από το 4, εκτός της μπαταρίας, η οποία όμως δεν είναι κακή (βγάζει περίπου βδομάδα με 10 μέρες, ανάλογα τη χρήση).

Τώρα σε σχέση με το smart watch, αυτά που αναφέρεις, αν δεν κάνω λάθος, είναι περισσότερο activity trackers. Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το smart κομμάτι πρέπει να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ και εκεί θα πρότεινα κάτι ανάμεσα σε galaxy watch, αν θες κάτι πιο σπορ σε εμφάνιση, ή galaxy active watch 2 για κάτι πιο κομψό. Αυτά είναι που καλοβλεπω κι εγώ. Σε αυτή την περίπτωση όμως ξεχνάς τη μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, καθώς θα φορτιζεις κάθε 3-4 μέρες, στην 1η επιλογή, ή κάθε μιάμιση με 2 μέρες, αν επιλέξεις το active 2. Δες τι θες και αποφάσισε σωστά και σοφά! 

Επεξ/σία από Symbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 5:22 ΜΜ, mike0402 είπε

ποιο απο τα 2 band να επιλεξω?εχω διαβασει οτι το mi band 5 δεν ειναι και τοσο καλο οσο το 4!

επισης ενδιαφερομαι για αγορα smartwatch μεχρι 150 ευρω..

ειμαι αναμεσα σε huawei gt2,amazfit t-rex και amazfit gtr

τι να επιλεξω?

Κανενα απο οσα μιλαμε με κοστος ακομη και 200€ δεν εχουν καλη ακριβεια σε παλμους και σε μετρησεις βηματων και γενικα. Αλες φορες μετρανε σωστα και αλλες οχι. Στην ουσια δεν ειναι αξιοπιστα και οχι ακριβη. Βεβαια αυτο μπορει να μην ενδιαφερει ενα απλο ερασιτεχνη και ισως καλα κανει αλλα απο την αλλη ακυρωνει τον αρχικο λογο αγορας τους.

Προταση εαν οντως σε ενδιαφερουν τα παραπανω, να δωσεις 250€ και να παρεις εμα Apple Watch που ειναι μακραν το καλυτερο απο το δευτερο. Μοναδικο μειονεκτημα οτι θελει φορτιση καθε 1-2 ημερες αναλογα την χρηση

Το T-REX μου αρεσει και εμενα και για την τιμη του ειναι σουπερ. Παραμενει στην ιδια κατηγορια ακιοπιστιας με ολα τα αλλα. Οποτε παρε αυτο που σου αρεσει οπτικα. Τουλαχιστον εχει την καλυτερη μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το 4 πήρα το mi smart band 5  Μια χαεα είναι πολύ ανώτερο του 4 . Εντάξει δεν έχει gps αλλά ποιος κυκλοφορεί χωρίς κινητό ;  Έχει μέτρηση stress , κ inhale exhale. Γενικα είναι μια  πολύ καλή αναβάθμιση σε σχέση με το 4 . Θα ήθελα και το οξυμετρο που έχει το honor band 5 ,αλλά ίσως να μπει με κάποιο update χωρίς να μαι σίγουρος 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...