Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για custom loop σε pump,rad,block


desmodus21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα οπως λεω και στον τιτλο θα ηθελα καμια δοκιμασμενη προταση για τα παραπανω εταιρια τιμεσ κτλ κτλ...

εχω εναν ryzen 5 1600x am4 δλδ και αν υπαρχει και τπτ για gpu block msi 1060 6gb  ocv1

ευχαριστω πολυ!!!

Επεξ/σία από desmodus21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα εδω.. https://www.ekwb.com/custom-loop-configurator/.... Βαζεις τα specs του συστηματος σου κ σου λεει τι υπαρχει διαθεσιμο με βαση το hardware σου. Περα απο αυτη πολυ καλη κ η alphacool αν θες να ριξεις ματια. Εχε υποψη οτι ειναι ακριβο σπορ και καθολου vfm. Εγω ειμαι αρρωστος ηδη το λεω μπας κ σε σωσω😁

Επεξ/σία από niko13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα μπορεις να διαλεξεις ενα πιο φθηνο αλλης εταιριας... Πιο πολυ στο εστειλα γιατι δεν ξερω αν ειναι πρωτη αποπειρα,περισσοτερο για να παρεις μια ιδεα τι θα χρειαστεις... Μιας κ ειπαμε cpu block https://www.alphacool.com/shop/neue-produkte/21892/alphacool-eisblock-xpx-cpu-polished-clear-version?c=23740

To εχω κανα διχρονο κ ολα good 

IMG_20200507_045015_compress67 (1).jpg

Επεξ/σία από niko13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστους να λένε watercooling is the only way :P

Πέρα από την πλάκα, η κάρτα σου δεν δέχεται full cover waterblock που σημαίνει μη σωστή κατανομή ψύξης αν πας σε universal.
Άρα θα χρειαστεί να έχεις και 1-2 ανεμιστήρες να βαράνε την κάρτα για να κρατάνε τα VRMs σε μια ανθρώπινη θερμοκρασία.

Για εμένα δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για custom loop και να πας σε universal block για την κάρτα.
Οπότε γνώμη μου, είτε πας σε CPU Block μόνο και αφήνεις την κάρτα όπως είναι, είτε τα αφήνεις όλα όπως είναι και επενδύεις τα λεφτά του loop στο κουτί σου σε καλύτερα/περισσότερα fans για καλύτερο airflow αν έχεις θέμα με θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα δεν θα ελεγα οτι υπαρχει θεμα θερμοκρασιας αλλα 1ον στην καρτα ελεγα να το κανω οπως λες το ξερω ειναι no value αλλα ετσι για την τρελα και μαλιστα εχω σκεφτει και να ψηξω ενεργα vrm & memory με μικρα heatsinks  και τους μαμα ανεμηστηρες τις καρτας με το πλαισιο τους (βλεπε κατι σαν το hybrid tis evga αλλα σε ελληνικη πατεντα 😄😄+😄) το εχουν κανει και αλλοι οσο για την cpu θα κανω κανονικη εφαρμογη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις τα λεφτά πήγαινε σε EKWB. Ο,τι καλύτερο σε ποιότητα. Τουλάχιστον σε cpu waterblock. Τώρα εγώ για την δική μου κάρτα στην αρχή είχα ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας και ότι κάποια στιγμή θα την άλλαζα. Αλλά όταν σε δεύτερη φάση αποφάσισα να βάλω waterblock και είδα αποτελέσματα λέω οκ totally worth it. Εννοείται ότι μπορείς να κανεις τη δουλειά σου πολύ φθηνότερα, καμία αμφιβολία επ αυτού. Στην κάρτα πιο δύσκολα αλλά υπάρχουν πατέντες. Ωστοσο ακόμα και αισθητικά να το δεις θεωρώ ότι αξίζει. Αν όμως, όπως είπα και στην αρχή, έχεις το budget χωρίς να χρειάζεται να κόψεις από αλλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον παιδες τρομερα αποτελεσματα το πειραμα εγεινε και η θερμοκρασιες ειναι πολυ χαμηλες εριξα 18-20 βαθμους σε gpu  σε φουλ λοουντ και ο επεξεργαστης ειναι στους 35 να μην κανει τπτ και φτανει σε πρεμιερ 60-63 μαξ εβαλα ek πραγματα αλλα και καποια κινεζικα αλλα πολυ καλο αποτελεσμα!!!!

gpuu.png

Επεξ/σία από desmodus21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...