Προς το περιεχόμενο

“Χαστούκι” στη μετοχή της Intel έπειτα από τις αποφάσεις της εταιρείας


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tsakis11 είπε

Σε x470 prime pro τα 63ns ουτοπια..σε Χ570 προφανως το εκανες..Καλα τα νοων νοητω και τα χαζα πες τα σε αλλον..Δε μιλησε κανενας για value for money..Και τα apple δεν ειναι value for money ασχημα πανε ? Θα κλεισουν ? πεθαναν ? τους κανατε κηδεια ? Δεν εχω αναφερει πουθενα τα games δε με απασχολουν..τα 5-10 fps δε μου λενε κατι..Απλα για να ξερουμε τι λεμε..λες σε καποια 3800 οι ραμ..3800 εχω σε ζ170...να σου θυμισω απο ποτε υπηρχαν ? να το χειροκροτησω το 3733 η το 3800 ? 3600 ειπα που δουλευουν ολες οι ραμ μια χαρα το ειπα ξερω τι λεω..δε δουλευουν ολα στα 3733+...αρα το 3600 ειναι το σωστο..επισης τι σχεση εχει το 5.0GHz του buldozer μετα τα 5GHz της ιντελ ? Ιδιο ipc ? Εξηγησε μου το ολα τα υπολοιπα ? Θελω να το μαθω..Γιατι η απλη καθημερινοτητα ενος απλου ανθρωπου ειναι το σερφαρισμα και μικρες ανουσιες εφαρμογες..οπου παιζει ρολο το συνηθως το 1clock core η το 2 clock core ,οι ραμ και τα ns του cpu...Σε ολα αυτα ΟΛΟΙ οι ryzen ειναι πισω...Φανταζομαι ξερεις πως ειναι κατασκευασμενοι και ξερεις τον λογο που εχουν περισσοτερα ns καθυστερηση απ τους ιντελ..ειναι 2 cpu ενωμενα εσωτερικα με αποτελεσμα να υπαρχει καθηστερηση στην αποκριση σε οτι κι αν κανεις...Βεβαια σαν δουλεμα ενα ενα ξεχωριστα δεν το καταλαβαινεις..αλλα ολα μαζι κανουν την διαφορα..Αυτο ειναι για το ολα τα αλλα που ειπες..εκτος αν κανεις ολη μερα rendering

Ο,τι πεις.η intel τα πάει υπέροχα.ειναι στα τοπ της.μη σε στενοχωρησουμε.ποσοι εδώ μέσα σε b450 έχουν πάει τις ραμ τους στα 3800 σε 3000 series.Ο imc παίζει ρόλο .όχι η μομπο.εγω ξέρω ότι οι ραμ μου που παίζουν 3733 στον 3900,στον 9700κ μου πάνω από 3600 το σύστημα ουτε καν μπουταρει.αρα κάθε σύστημα είναι διαφορετικο.και να σκεφτεις ότι στον 3900 έχουν μπει και 4266 αλλά χωρίς να συγχρονισω τον if 

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 hours ago, petasis said:

Εγώ ένα ξέρω: πριν 2-3 χρόνια με 1500 ευρώ έφτιαχνα καλό σύστημα (με τους Χ της Ιντέλ, μητρική, επεξεργαστή και μνήμη). Τώρα με τους threadripper δεν φτάνουν ούτε 3500 ευρώ.

Αυτό είναι βελτίωση; Το έτι επέστρεψαν οι ανεμιστήρες στο chipset/τροφοδοσία είναι βελτίωση;

Και επειδή έχω threadripper, αισθάνομαι ότι κάτι λείπει (το single core performance της Intel λείπει, και οι επεκτάσεις AVX512 λείπουν). Ναι, περισσότεροι πυρήνες, αλλά δεν είναι πάντα αυτό που χρειάζεται.

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, βλέπω τις τιμές στην 9000 γενιά της intel και ακόμα και τώρα που έχουν ανέβει οι τιμές, ή δεν έχουν πέσει αρκετά, ένα σύστημα με i7 9700 και μητρική Z390, κοστίζει λιγότερο από ένα με r7 3700x και αντίστοιχη μητρική. Μιλάμε για κάνα 100 ευρώ. Επίσης, οι intel δουλεύουν καλά με μνήμες χρονισμένες στα 3200Mhz, σε AMD θα πρέπει να πας σε 3600Mhz. Τώρα που βλέπουν το ποιο φθηνό δεν καταλαβαίνω, για λίγα ευρώ στον επεξεργαστή;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2020 στις 1:55 ΜΜ, tsakis11 είπε

Το vfm δεν τους κανει καλυτερους τους αμδ..ακομα..

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_10900k_processor_review,5.html

δες λιγο εδω ποσο τραβαει ο 3900Χ που ειναι 7νμ και ποιο αδυναμος..και πες μου εσυ μετα ποιος ειναι θερμαστρα..10900Κ τραβαει 65 watt περισσοτερα απο τον super efficiency 3900x και στα 14νμ..για 65 watt δηλαδη διαφορα με περισσοτερα νμ και περισσοτερη δυναμη σημαινει πως το cpu ειναι τραγικο ? 65 sta  5.3GHz ... ε μη τρελαθουμε τωρα..

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_10900k_processor_review,5.html

3900X       227 watt   4.4GHz   7nm   10% πιο αργος

10900K    295 watt    5.3GHZ  14nm 10%  πιο γρηγορος

ποιος ειναι η θερμαστρα

που ακριβως ειναι 10% πιο γρηγορος ο 10900k φανταζομαι θα μιλας μονο για gaming

22 ώρες πριν, tsakis11 είπε

χαχαχαχαχαχααχ 140watt σε full load ο 3900Χ ναι χαχαχααχαχ... Ακου αγορασε τα cpu δουλεψε τα και μετα ελα να γραψεις..Εγω τα εχω και τα 2 και οσοι γραφετε οτι γραφετε με στοιχημα δεν εχετε κανενα απ τα 2...Αντε ευλογηστε τα γενια σας...140 watt ο 3900Χ σε full load kai 141 o 3950X ναι οκ.. καληνυχτα

Φιλε για πες μου λιγο για τις θερμοκρασιες τι εννοεις...Και πες μου λιγο τι cpu χρησιμοποιεις, Γιατι εγω ας πουμε τωρα που μιλαμε τα εχω και τα 2 μπροστα μου

η AMD εκανε επανασταση με τους athlon x64 ηταν αρκετα μπροστα απο τους P4 εκεινα τα χρονια...στα core2duo ξαναπηρε κεφαλι η ιντελ..Συμφωνω μαζι σου

Αν ειχες 3900X θα ηξερες οτι εχει power limit τα 140watt ,αλλα ετσι οπως σε κοβω ουτε 10900K εχεις ,μαλλον κανα Pentium

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Basil G είπε

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, βλέπω τις τιμές στην 9000 γενιά της intel και ακόμα και τώρα που έχουν ανέβει οι τιμές, ή δεν έχουν πέσει αρκετά, ένα σύστημα με i7 9700 και μητρική Z390, κοστίζει λιγότερο από ένα με r7 3700x και αντίστοιχη μητρική. Μιλάμε για κάνα 100 ευρώ. Επίσης, οι intel δουλεύουν καλά με μνήμες χρονισμένες στα 3200Mhz, σε AMD θα πρέπει να πας σε 3600Mhz. Τώρα που βλέπουν το ποιο φθηνό δεν καταλαβαίνω, για λίγα ευρώ στον επεξεργαστή;

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω έναν 2920Χ. Θα ήθελα έναν 3ης γενεάς, αλλά με τις μητρικές στο χιλιάρικο και το φθηνότερο threadripper στα 1300, απλά δεν έχω χρήματα. Το πρόβλημα είναι ότι κυρίως τρέχω προγραμματάκια σε python για βαθειά μηχανική μάθηση, και αυτό το ότι η gpu σπάνια ξεπερνά το 70-75% με σκοτώνει. Η cpu δεν προλαβαίνει να ετοιμάσει τα δεδομένα για την κάρτα...

Στο προηγούμενο σύστημα (8700Κ), το πρόβλημα ήταν η κάρτα (μια γενιά πίσω, 1080ti). Τώρα τι φταίει... Υποθέτω το single core performance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο και στα 10$ Ιntel... το αξιζεις και με το παραπανω για ολες τις πουσ...κες πολιτικες που εκανες τοσα χρονια εναντια στην AMD και την κοροϊδια με ιδιους επεξεργαστες καθε χρονο υπερχρονισμενους κατα 10% για να ρουφαμε τους καταναλωτες για το τιποτα. Ροδα ειναι και γυριζει...σε 10 χρονακια ισως παρεις τα πανω σου παλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2020 στις 6:26 ΜΜ, Thresh είπε

Κακά τα ψέματα πάντως, τι πιθανότητες δίνεις να σε πιστέψει ένας άγνωστος αντί να πιστέψει το Anandtech? 

https://www.anandtech.com/show/15043/the-amd-ryzen-9-3950x-review-16-cores-on-7nm-with-pcie-40/2

Για να πιάνει 300watt πάντως ο 10900k σημαίνει οτι είναι κλειστά τα limits ΚΑΙ ενεργοποιημένο το super uber turbo boost που βάλανε οι μητρικές. Δεν έχει νόημα τέτοια σύγκριση, καθώς μιλάμε για 1.35+volts.

Επι του πρακτέου, το πρόβλημα της Intel στο consumer κομμάτι δεν είναι ούτε η καταναλώση ούτε οι επιδόσεις. Μια χαρά είναι και τα 2. Ειδικά σε επιδόσεις, έχει απάντηση στον 3900x. Ok αλλού είναι μπροστά ο ένας αλλού ο άλλος, αλλά γενικά δεν θα έλεγα οτι ο ένας είναι πιο γρήγορος του άλλου. Αν είχα να διαλέξω βέβαια, στα περισσότερα tests χωρίς να περιλαμβάνω τα games ο 10900k βγαίνει μπροστά. 

Το θέμα κυρίως είναι οτι δεν μπορεί να παίξει μπάλα στις τιμές λόγω yields / μονολιθικού design. Τα υπόλοιπα του ποιος την έχει πιο μεγάλη είναι για fanboys. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό έλειπε να μην έβγαινε +1 χρόνο μετά. 😛

Κατά τα άλλα, το post μου δεν έχει άμεση σχέση με αυτά που σχολιάζεις. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτό έλειπε να μην έβγαινε +1 χρόνο μετά. 😛

Κατά τα άλλα, το post μου δεν έχει άμεση σχέση με αυτά που σχολιάζεις. 😛

Στη ροή της συζήτησης γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Για να πιάνει 300watt πάντως ο 10900k σημαίνει οτι είναι κλειστά τα limits ΚΑΙ ενεργοποιημένο το super uber turbo boost που βάλανε οι μητρικές. Δεν έχει νόημα τέτοια σύγκριση, καθώς μιλάμε για 1.35+volts.

Επι του πρακτέου, το πρόβλημα της Intel στο consumer κομμάτι δεν είναι ούτε η καταναλώση ούτε οι επιδόσεις. Μια χαρά είναι και τα 2. Ειδικά σε επιδόσεις, έχει απάντηση στον 3900x. Ok αλλού είναι μπροστά ο ένας αλλού ο άλλος, αλλά γενικά δεν θα έλεγα οτι ο ένας είναι πιο γρήγορος του άλλου. Αν είχα να διαλέξω βέβαια, στα περισσότερα tests χωρίς να περιλαμβάνω τα games ο 10900k βγαίνει μπροστά. 

Το θέμα κυρίως είναι οτι δεν μπορεί να παίξει μπάλα στις τιμές λόγω yields / μονολιθικού design. Τα υπόλοιπα του ποιος την έχει πιο μεγάλη είναι για fanboys. 

Παλι τα ιδια με του ιδιους και της ανακριβειες, ολοι κατασκευαστες μητρικων για 10Gen εχουν τα λιμιτς τα πρωτα 56 δευτερολεπτα ανοιχτα (Tau) οταν τρεχουν heavy loads σαν  to Blender , καποιες μητρικες αυτο το χρονο (Tau)  τον εχουν μεγαλυτερο ειδικα τα High end board από Gigabyte  και Asrock  για να βγαζουν καλυτερα σκορ στα bench και ολα αυτα σε Default , μεσα σε αυτο τον χρονο (Tau)  ο 10900κ καταναλωνει απο 250-300w αναλογα το (TVB) και μετα πεφτει στο tdp limit που ειναι 120 αλλα και τα mhz στα 4300 all cores που και αυτο παιζει αναλογα τον κατασκευαστη και μοντελο , αυτο συνεπαγεται οτι χανει και επιδόσεις , για αυτο σε ολα τα test Benchmark Sites τον τεσταρουν χωρις λιμιτ για να εχει τις καλυτερες επιδοσεις και να συγκρινετε με Ryzen 3900x και λοιπα ,  για αυτο βλεπουμε και τα 300w καταναλωση στα πιο πολλα benchmarks sites/Videos .

 

10TH GEN PROCESSOR PL1 POWER (W) PL2 POWER (W) TAU (SECONDS)
Core i9-10900K 125 250 56
Core i7-10700K 125 229 56
Core i5-10600K 125 182 56
Core i9-10900 65 224 28
Core i7-10700 65 224 28

Απλα και κατανοητα ευχαριστω.

Επεξ/σία από Lezadas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lezadas2 είπε

Παλι τα ιδια με του ιδιους και της ανακριβειες, ολοι κατασκευαστες μητρικων για 10Gen εχουν τα λιμιτς τα πρωτα 56 δευτερολεπτα ανοιχτα (Tau) οταν τρεχουν heavy loads σαν  to Blender , καποιες μητρικες αυτο το χρονο τον εχουν μεγαλυτερο ειδικα τα High end board απο Gigabyte  και Asrock  για να βγαζουν καλυτερα σκορ στα bench και ολα αυτα σε Default , μεσα σε αυτο τον χρονο ο 10900κ καταναλωνει απο 250-300w αναλωγα το (TVB) και μετα πεφτει στο tdp limit που ειναι 120 αλλα και τα mhz στα 4300 all cores και αυτο παιζει αναλογα τον κατασκευαστη , αυτο συνεπαγεται οτι χανει και επιδόσεις , για αυτο σε ολα τα test Benchmark Sites τον τεσταρουν χωρις λιμιτ για να εχει τις καλυτερες επιδοσεις και να συγκρινετε με Ryzen 3900x και λοιπα αλλα για αυτο βλεπουμε και τα 300w καταναλωση στα πιο πολλα benchmarks sites/Videos .

10TH GEN PROCESSOR PL1 POWER (W) PL2 POWER (W) TAU (SECONDS)
Core i9-10900K 125 250 56
Core i7-10700K 125 229 56
Core i5-10600K 125 182 56
Core i9-10900 65 224 28
Core i7-10700 65 224 28

Απλα και κατανοητα ευχαριστω.

Η μοναδική ανακρίβεια είναι τα γραπτά σου. Heavy load τύπου blender δεν τα τρέχεις για δευτερόλεπτα αλλά για ώρες ολόκληρες, οπότε τα 56 sec που θα τρέχουν με 200+ watt είναι μια σταγόνα στον ωκεανό. Για οποίον κάνει rendering η κατανάλωση με τα plimits κατά μέσο όρο είναι στα 125w και όχι στα 300.

Τωρα αν εσυ πιστεύεις ότι σε rendering θα σου τραβάει 300watt ο 10900k με τα plimits τι να σου πω, έχεις δίκιο, παράδινομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Η μοναδική ανακρίβεια είναι τα γραπτά σου. Heavy load τύπου blender δεν τα τρέχεις για δευτερόλεπτα αλλά για ώρες ολόκληρες, οπότε τα 56 sec που θα τρέχουν με 200+ watt είναι μια σταγόνα στον ωκεανό. Για οποίον κάνει rendering η κατανάλωση με τα plimits κατά μέσο όρο είναι στα 125w και όχι στα 300.

Τωρα αν εσυ πιστεύεις ότι σε rendering θα σου τραβάει 300watt ο 10900k με τα plimits τι να σου πω, έχεις δίκιο, παράδινομαι. 

Εγω δεν τρέχω τιποτα  απλα εξήγησα πως είναι τα limits και Tdp επισημα απο την intel , κουρασες

Επεξ/σία από Lezadas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lezadas2 είπε

Εγω δεν τρέχω τιποτα  απλα εξήγησα πως είναι τα limits και Tdp επισημα απο την intel , κουρασες

Επίσημα από την Intel λοιπόν δεν καταναλώνει 300watt ο 10900k όπως και έγραψα στο 1ο ποστ με το οποίο διαφώνησες. 

Αν σε κούρασα μη μου απαντάς, κάνε με ignore κλπα. Το να γράφεις κούρασες σε δημόσιο φόρουμ σε κάποιον που ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να διαβασεις και να απαντήσεις σε κατατάσσει στην κατηγορία 5χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...