Προς το περιεχόμενο

Νέο PC. Συνδυασμός Mobo, GPU και PSU


katsikoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum. Είμαι σε φάση στησίματος νέου υπολογιστή τον οποίο θα συναρμολογήσω μόνος μου. Θέλω την άποψη σας ως προς το κατά πόσο θα συνεργάζεται το τροφοδοτικό Corsair TX-M Series TX750M με την μητρική Asrock B550m Steel Legend και τη κάρτα γραφικών PowerColor Radeon RX 5700 XT 8GB Red Devil OC. Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι η μητρική έχει 8+2 pins στη τροφοδοσία του επεξεργαστή και η κάρτα γραφικών 2x8 pins. Βλέποντας τα ports του τροφοδοτικού, αυτό έχει 1x8 pins για GPU και 1x8 pins για CPU. Τα υπόλοιπα 8 και 2 pins αντίστοιχα από ποια ports του τροφοδοτικού θα τα πάρω; Από τα peripherals & Sata; Αν ναι, εμπεριέχονται τα κατάλληλα καλώδια μέσα στο κουτί του τροφοδοτικού ή θα χρειαστεί να αγοράσω; Αν χρειαστεί να αγοράσω, που μπορώ να τα βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικό έχει 2 καλώδια pcie 6+2 για την κάρτα σου και 1 8 pin για την cpu, νομίζω μπορείς να παίξεις και με αυτό σκέτο κανονικά, θα ψάξω λίγο το μάνιουαλ της μητρικής, εδώ μπορείς να βρεις του psu 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Άρα με την gpu είμαστε εντάξει με τα καλώδια που εμπεριέχονται μέσα στη συσκευασία του τροφοδοτικού. Το manual του τροφοδοτικού είναι εδώ.

1 λεπτό πριν, Rhamnusia είπε

και από εδώ σελίδα 31 λέει ότι είναι προαιρετικό για τη cpu το δεύτερο 

Το είδα αυτό απλά σκέφτηκα ότι αφού υπάρχει η αναμονή καλό θα ήταν να το εκμεταλλευτώ με τον ταπεινό 3600X 😅

Νόμιζα ότι ήταν για να τροφοδοτεί καλύτερα τις (πολλές) συσκευές της μητρικής (wifi card, 2x m2 ssd,...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...