Προς το περιεχόμενο

Crypto νομισματα.


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολειστε με το trading κρυπτονομισματων, και εαν ναι, ποιο wallet χρησιμοποιειτε και γιατι; Ηθελα να ξεκινησω με την revolut, αλλα διαβασα οτι στην ουσια αγοραζεις εικονικα τα νομισματα, δεν εχεις δικο σου wallet εκει, οποτε και την απορριπτω.

Επισης ηθελα να φτιαξω λογαριασμο στο coinbase, αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν δινει δυνατοτητα για instant deposit/withdraw σε κατοικους Ευρωπης. Επισης ζηταει ολα μου τα στοιχεια, συν καποιο διπλωμα οδηγησης ή ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για trading ειναι μονοδρομος ενα hardware wallet.

Αν δε θες να βαλεις το χερι στην τσεπη βαθια (υπαρχουν και φθηνα βεβαια, το SafePal ειναι απο τα φθηνοτερα και ασφαλεστερα), θα χρειαστεις ενα software πορτοφολι με υποστηριξη πολλων κρυπτονομισματων. Τα δυο πληρεστερα ειναι το Coinomi και το Trust Wallet.

Το Coinbase ειναι χρησιμο μονο για να μετατρεπεις τα κρυπτονομισματα σε κανονικα λεφτα, για trading το ξεχνας γιατι ειναι πανακριβο, εκτος και αν χρησιμοποιησεις την Pro εκδοση. Χρησιμοποιησε το Binance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα απο ολα αυτα.. Δλδ εχει διαδικασια η αγορα και πωληση κρυπτονομισματων και μετα η μετατροπη τους σε ευρω και η αναληψη τους σε καρτα/τραπεζικο λογαριασμο; Ειτε για συχνες συναλλαγες, ειτε να τα αφησω για καποια χρονια μεσα.

Ποια η διαφορα του hardware wallet με το κανονικο; Καποια αποψη για το AAX.com;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Δε βλεπω μεγαλη κινηση.

Τι εννοείς ? Άνοιξες θέμα για να κανείς τζερτζελέ? 

 

Στην ερώτηση σου πάντως για πορτοφόλι , εγώ χρησιμοποιώ Wirex.To πως διαχειριζεται η καθε εταιρεια τα κρυπτονομισματα ειναι σχετικό. Hardware πορτοφόλι δεν εχουμε καλα καλα με τα κοινα νομίσματα, θα εχουμε με το κρυπτονομισμα?

Εκτος και θες να φυλαξεις καποιο νομισμα οπως μερικοι το χρυσο στο σεντουκι. Αλλα προυποθετει να εχεις το κατάλληλο hardware.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, atheatos είπε

Τι εννοείς ? Άνοιξες θέμα για να κανείς τζερτζελέ? 

Στην ερώτηση σου πάντως για πορτοφόλι , εγώ χρησιμοποιώ Wirex.To πως διαχειριζεται η καθε εταιρεια τα κρυπτονομισματα ειναι σχετικό. Hardware πορτοφόλι δεν εχουμε καλα καλα με τα κοινα νομίσματα, θα εχουμε με το κρυπτονομισμα?

Εκτος και θες να φυλαξεις καποιο νομισμα οπως μερικοι το χρυσο στο σεντουκι. Αλλα προυποθετει να εχεις το κατάλληλο hardware.

Διαβασα καποια πραγματα, αλλα και παλι εχω αποριες. Για να αγορασεις καποιο μικρο κρυπτονομισμα, πρεπει οπωςδηποτε να πληρωσεις με bitcoin ή eth; Δεν γινεται να κανεις αγορα κανονικα μεσω ευρω;

Οταν εχεις τα κρυπτονομισματα στην κατοχη σου, ειτε σε wallet, ειτε οχι, μπορεις ανα πασα στιγμη να τα πουλησεις και να παρεις ευρω ή παιρνεις ξανα bitcoin/eth; Και καθε φορα πρεπει μετα να τα μετατρεπεις τα bitcoin/eth σε ευρω; Με ολες αυτες τις αγορες, πωλησεις και μετατροπες συν προμηθειες που υπαρχουν, χανεις αρκετο μερος του κεφαλαιου σου καθε φορα.

Το coinbase ειναι ακριβως το ιδιο με τα κρυπτονομισματα που εχει η revolut; Δλδ απλα δινεις χρηματα και τα αγοραζει η εταιρια; Οποτε στην ουσια ανα πασα στιγμη μπορει να σου κανει στραβη; Μηπως στη revolut ειναι ακομα χειροτερα, δλδ δεν αγοραζει καν η revolut τα κρυπτονομισματα, απλα πονταρεις τις τιμες τους;

Σκεφτομουν να αγορασω καποια κρυπτονομισματα που εχουν χαμηλη αξια οπως Stellar ή Ripple. Αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω..

Εχω μπερδευτει παρα πολυ..

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Veggie_Chia είπε

Διαβασα καποια πραγματα, αλλα και παλι εχω αποριες. Για να αγορασεις καποιο μικρο κρυπτονομισμα, πρεπει οπωςδηποτε να πληρωσεις με bitcoin ή eth; Δεν γινεται να κανεις αγορα κανονικα μεσω ευρω;

Οταν εχεις τα κρυπτονομισματα στην κατοχη σου, ειτε σε wallet, ειτε οχι, μπορεις ανα πασα στιγμη να τα πουλησεις και να παρεις ευρω ή παιρνεις ξανα bitcoin/eth; Και καθε φορα πρεπει μετα να τα μετατρεπεις τα bitcoin/eth σε ευρω; Με ολες αυτες τις αγορες, πωλησεις και μετατροπες συν προμηθειες που υπαρχουν, χανεις αρκετο μερος του κεφαλαιου σου καθε φορα.

Το coinbase ειναι ακριβως το ιδιο με τα κρυπτονομισματα που εχει η revolut; Δλδ απλα δινεις χρηματα και τα αγοραζει η εταιρια; Οποτε στην ουσια ανα πασα στιγμη μπορει να σου κανει στραβη; Μηπως στη revolut ειναι ακομα χειροτερα, δλδ δεν αγοραζει καν η revolut τα κρυπτονομισματα, απλα πονταρεις τις τιμες τους;

Σκεφτομουν να αγορασω καποια κρυπτονομισματα που εχουν χαμηλη αξια οπως Stellar ή Ripple. Αλλα δεν ξερω πως να ξεκινησω..

Εχω μπερδευτει παρα πολυ..

Δες το wirex. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όπως το περιγράφεις. https://wirexapp.com
Οπως έγραψα και προηγουμένως, η κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα. Με 1.2 ευρώ το μήνα σου δίνει και κάρτα debit visa.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atheatos είπε

Δες το wirex. Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όπως το περιγράφεις. https://wirexapp.com
Οπως έγραψα και προηγουμένως, η κάθε εταιρεία έχει το δικό της σύστημα. Με 1.2 ευρώ το μήνα σου δίνει και κάρτα debit visa.

Λίγα κρυπτονομισματα δεν έχει εκεί για αγορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά βασικός κανόνας είναι ότι έχεις και δεν το χρησιμοποιείς για trading άμεσα δεν το αφήνεις σε καμμία πλατφόρμα. Δεν πάει να λέγεται Binance ή Coinbase αν τα έχεις στην πλατφόρμα τους και δεν έχεις τα κλειδιά του wallet ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει στραβή.

Coinbase καλός τρόπος για in/out σε fiat($/€).

Binance καλό αλλά centralized trading platform.

Και μερικά decentralized exchanges Uniswap, Kyber, dYdX.

Θες ένα software ή hardware wallet όπου μπορείς να κρατήσεις τα νομίσματα. Μπορείς και σε χαρτί να τα κρατήσεις αν θες low tech λύση google Paper wallet.

Για eth και λοιπά alts το metamask είναι πολύ χρήσιμο και ωραίο λειτουργεί και ως plugin σε chrome/chromium.

Σημαντική πληροφορία μιας και μόλις ξεκίνησες. Το USDT(Tether) δεν είναι δολάρια Αμερικής αλλά ένα stablecoin με γαμάτο όνομα pegged με αξία $1 1:1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θελω να ασχοληθω με το trading, καθως δεν θελω να εθιστω και ειναι και επικινδυνο να χασω ολα τα λεφτα μου συντομα, καθως ειμαι αρχαριος. Αυτο που θελω ειναι να αγορασω ενα σεβαστο ποσο απο ανερχομενα crytpos, οπως ripple και stellar και να τα αφησω για αρκετα χρονια να καθονται. Στην χειροτερη μενω στα ιδια, στην καλυτερη πολλαπλασιαζω το αρχικο μου αποθεμα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Υπαρχει πιθανοτητα να προσπαθω να πουλησω και να μην μπορω; Ειναι οπως στο χρηματιστηριο. δλδ θα πρεπει να υπαρχει καποιος που να θελει να τα αγορασει σε αυτη τη τιμη;

Υπαρχουν αρκετοι οροι σχετικα με τα κρυπτονομισματα, εχω διαβασει μερικα αρθρα, αλλα ειναι στα Αγγλικα και μπερδευομαι.. Υπαρχει καποιος καλος οδηγος στα Ελληνικα; Πχ αυτο με το market pairs δεν το καταλαβαινω. Και γιατι οι περισσοτερες επιλογες για αγορα μικρων κρυπτονομισματων ειναι μεσω bitcoin/ethereum και οχι με ευρω;

Δλδ μετατρεπω τα ευρω σε bitcoin, τα μεταφερω σε ανταλλακτηριο, αγοραζω πχ stellar, τα μεταφερω στο wallet. Οταν θελω να πουλησω, τα μεταφερω παλι στο ανταλλακτηριο, τα μετατρεπω σε bitcoin και μετα μετατροπη σε ευρω και αναληψη. Και με ολες αυτες τις μετατροπες δεν ξερω και εγω τι ποσοστο στο εχουν παρει σε κρατησεις!!

Επισης κατι που δεν καταλαβαινω. Αυτα τα νομισματα εχουν καποιο οριο ή οχι; Παρατηρω οτι ακομα και σε μικρα κρυπτονομισματα το market cap ειναι πανω απο 1δις. Δημιουργουνται και αυτα απο το πουθενα, οπως το bitcoin; Απλα αγοραζοντας τα;

Το μοναδικο που καταλαβαινω ειναι οτι οσοι ασχολουνται με το trading, οι περισσοτεροι ειναι οι χαμενοι, καθως δεν προλαβαινουν να αγορασουν και να πουλησουν στις σωστες τιμες. Δλδ εαν καποιος δεκαπλασιασε το αποθεμα του, σημαινει οτι αλλοι 10 το εχασαν τελειως.

Βεβαια και 5 χρονια να περιμενω και ξαφνικα να ανεβει η τιμη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα προλαβω να πουλησω. Το πιθανοτερο ειναι πως οχι.

 

 

Επεξ/σία από Veggie_Chia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Δεν θελω να ασχοληθω με το trading, καθως δεν θελω να εθιστω και ειναι και επικινδυνο να χασω ολα τα λεφτα μου συντομα, καθως ειμαι αρχαριος. Αυτο που θελω ειναι να αγορασω ενα σεβαστο ποσο απο ανερχομενα crytpos, οπως ripple και stellar και να τα αφησω για αρκετα χρονια να καθονται. Στην χειροτερη μενω στα ιδια, στην καλυτερη πολλαπλασιαζω το αρχικο μου αποθεμα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης. Υπαρχει πιθανοτητα να προσπαθω να πουλησω και να μην μπορω; Ειναι οπως στο χρηματιστηριο. δλδ θα πρεπει να υπαρχει καποιος που να θελει να τα αγορασει σε αυτη τη τιμη;

Υπαρχουν αρκετοι οροι σχετικα με τα κρυπτονομισματα, εχω διαβασει μερικα αρθρα, αλλα ειναι στα Αγγλικα και μπερδευομαι.. Υπαρχει καποιος καλος οδηγος στα Ελληνικα; Πχ αυτο με το market pairs δεν το καταλαβαινω. Και γιατι οι περισσοτερες επιλογες για αγορα μικρων κρυπτονομισματων ειναι μεσω bitcoin/ethereum και οχι με ευρω;

Δλδ μετατρεπω τα ευρω σε bitcoin, τα μεταφερω σε ανταλλακτηριο, αγοραζω πχ stellar, τα μεταφερω στο wallet. Οταν θελω να πουλησω, τα μεταφερω παλι στο ανταλλακτηριο, τα μετατρεπω σε bitcoin και μετα μετατροπη σε ευρω και αναληψη. Και με ολες αυτες τις μετατροπες δεν ξερω και εγω τι ποσοστο στο εχουν παρει σε κρατησεις!!

Επισης κατι που δεν καταλαβαινω. Αυτα τα νομισματα εχουν καποιο οριο ή οχι; Παρατηρω οτι ακομα και σε μικρα κρυπτονομισματα το market cap ειναι πανω απο 1δις. Δημιουργουνται και αυτα απο το πουθενα, οπως το bitcoin; Απλα αγοραζοντας τα;

Το μοναδικο που καταλαβαινω ειναι οτι οσοι ασχολουνται με το trading, οι περισσοτεροι ειναι οι χαμενοι, καθως δεν προλαβαινουν να αγορασουν και να πουλησουν στις σωστες τιμες. Δλδ εαν καποιος δεκαπλασιασε το αποθεμα του, σημαινει οτι αλλοι 10 το εχασαν τελειως.

Βεβαια και 5 χρονια να περιμενω και ξαφνικα να ανεβει η τιμη, δεν ειναι σιγουρο οτι θα προλαβω να πουλησω. Το πιθανοτερο ειναι πως οχι.

 

16 ώρες πριν, Veggie_Chia είπε

Λίγα κρυπτονομισματα δεν έχει εκεί για αγορά; 

 Εχει αυτά που θέλεις. Αν έχεις βέβαια ξεκαθαρίσει βέβαια τι θέλεις,  γιατί από αυτά που γράφεις δεν είναι ξεκάθαρο. Βάζεις λεφτά με την κάρτα σου στον τραπεζικό λογαριασμό που σου φτιάχνει η Wirex και αγοράζεις τα νομίσματα που θέλεις ripple,stellar και τα αφήνεις εκεί και ούτε κάρτα βγάζεις για να έχεις έξοδα.

Η φιλοσοφία της Wirex ειναι τα κρυπτονομισματα να έχουν την ίδια συμπεριφορά με τα απλά νομίσματα.  Πιο απλό δεν γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μπορείς να ορίσεις τιμές που θες να αγοράσεις/πουλήσεις και να περιμένουν τα funds μέσα, όταν φτάσει εκεί η τιμή γίνεται αυτόματα.

Τα trading pairs είναι καθαρά με άλλα cryptoνομίσματα. Τα πέρα δώθε αν κάνεις ναί θα έχουν fees. 

To να θες να πουλήσεις και να μην μπορείς μόνο

1. αν θες να πουλήσεις παραπάνω απο την τιμή που ζητάνε αγοραστές

2. αν δεν υπάρχει κίνηση στο συγκεκριμένο ζευγάρι που και πάλι δύσκολο 

πχ εδώ last trade ήταν 10 λεπτά πριν τώρα και είναι το ζευγάρι με το δεύτερο λιγότερο trading volume της ημέρας σε ζευγάρι με BTC ( TNB / BTC )

image.png.7e687c1cc7e745e8310097311c29f016.png

image.png.b83548f0f88fdc95dc3c79408a5756c4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καν ιδέα από wallets και αρχίζεις από 10.000€;

Δώστα σε μένα καλύτερα, ειλικρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Δεν έχεις καν ιδέα από wallets και αρχίζεις από 10.000€;

Δώστα σε μένα καλύτερα, ειλικρινά.

Στο επομενο ανουσιο ποστ, τρως αγνοηση. Αν ξερεις την απαντηση στην ερωτηση, τοτε βοηθας, αλλιως σιωπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...