Προς το περιεχόμενο

Δυσκολία εγκατάστασης Windows 10 ύστερα από Ubuntu


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Έχω το λαπτοπ Samsung 850 g2 και θέλησα να περάσω Windows 10 και ύστερα τα Ubuntu. 

Πέρασα κανονικά τα 10 και τα Ubuntu μου δημιούργησαν ένα πρόβλημα και τα ξαναπέρασα. Όταν τελείωσαν όμως μου έβγαλαν πρόβλημα και δεν γινόταν boot. 

Προσπάθησα να ξαναβαλω τα Windows 10 αλλά δεν έβλεπε ξαφνικά το usb. 

Έτσι μπήκα πάλι από τα Ubuntu, έκανα διαγραφή τον δίσκο και τα ξαναπέρασα ώστε μετά μπας και μπορέσω να βάλω τα 10ρια.

Η εγκατάσταση αυτή τη φορά έγινε κανονικά αλλά μετά μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα. Επίσης συνεχίζει να μη βλέπει το usb ώστε να κάνω εγκατάσταση τα 10ρια. Να προσθέσω ότι σε ίδιο υπολογιστή πέρασα κανονικά 10ρια και Ubuntu. 

IMG-20200808-221409.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε καμία λύση για το πρόβλημα που έχω; 

Στην ουσία θέλω να βάλω Windows 10 αλλά δε μου διαβάζει το usb. Από το boot options μου εμφανίζει μόνο "boot from EFI File". 

Από τα bios έχω βάλει UEFI (Hybrid with CSM). 

 

Επεξ/σία από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια των προσπαθειών μου, έβαλα έναν άλλον ssd στο λαπτοπ με win10 και bootαρε κανονικά. Άρα το πρόβλημα είναι στον ssd του λαπτοπ. Θα δοκιμάσω να τον κάνω φορματ από σταθερό υπολογιστή. 

Μηπως να φορμάρω πρώτα τον ssd σε κάποιον τύπο, κατάλληλο για τα 10ρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλει διαγραφεί (delete partition) ο δίσκος και μετα partition σε ntfs 

εχεις βγάλει το secure boot απο το Bios για να bootαρει το stick ?

στα stick βαζε όλα τα compatibility από το rufus και να προτιμάς legasy bios , για αυτό εχω ένα dvd writer usb μηδέν προβλήματα 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Aris_ είπε

θέλει διαγραφεί (delete partition) ο δίσκος και μετα partition σε ntfs 

εχεις βγάλει το secure boot απο το Bios για να bootαρει το stick ?

στα stick βαζε όλα τα compatibility από το rufus και να προτιμάς legasy bios , για αυτό εχω ένα dvd writer usb μηδέν προβλήματα 😉

Ναι όλα αυτά τα έκανα. Το πρόβλημα τελικά το εντόπισα στα bios το οποίο ότι και να κάνω δεν αποθηκεύει τις ρυθμίσεις. Ούτε καν update δεν μπορώ να κάνω, γιατί δεν διαβάζει το στικάκι.

Έβγαλα τον ssd και πέρασα κανονικά τα 10ρια σε άλλον υπολογιστή. 

Το μόνο πρόβλημα παραμένουν τα bios και κυρίως τη ρύθμιση fast boot που δεν την αποθηκεύουν με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στικάκι το εχεις κάνει  UEFI H BIOS bootable? Κατέβασε το rufus να το ξαναφτιάξεις. GPT ειναι για UEFI και MBR για BIOS. Αφού το pc σου ψάχνει EFI file τότε σίγουρα εχεις φτιάξει λάθος το USB stick.  Αλλιώς γράψε ένα dvd με τα 10 που bootαρει και με τους 2 τρόπους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...