Προς το περιεχόμενο

Βασικές απορίες στο Wordpress


Alekos_37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει ένα theme για το Wordpress και έχω μερικές βασικές απορίες.

1. Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε editor για να φτιάξω το site ή έχει να κάνει με το theme που έχω πάρει;

2. Αν και έχω βρει αρκετά σχετικά tutorial, έχει μπερδευτεί. Απο που πρέπει να ξεκινήσω; Γίνεται να φτιάξω πρώτα το βασικό μενού(header), footer, κτλ  έτσι ώστε να τα προσθέτω σε κάθε σελίδα; Υπάρχει τέτοιου είδους οδηγός που να δείχνει με ποιά σειρά πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα; 

Thanks,

Αλέκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει ένα theme για το Wordpress και έχω μερικές βασικές απορίες.

1. Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε editor για να φτιάξω το site ή έχει να κάνει με το theme που έχω πάρει;

2. Αν και έχω βρει αρκετά σχετικά tutorial, έχει μπερδευτεί. Απο που πρέπει να ξεκινήσω; Γίνεται να φτιάξω πρώτα το βασικό μενού(header), footer, κτλ  έτσι ώστε να τα προσθέτω σε κάθε σελίδα; Υπάρχει τέτοιου είδους οδηγός που να δείχνει με ποιά σειρά πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα; 

Thanks,

Αλέκος

Θα το στήσεις σε local wordpress installation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiabox είπε

Θα το στήσεις σε local wordpress installation?

Ναι, έχω εγκαταστήσει το XAMPP και έχω κάνει local το όλο στήσιμο. Θα το μεταφέρω σε κάποιον server όταν έχω έτοιμο όλο το site.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Νομίζω απλά το πετάς στον folder με τα themes.

Ναι, έχω καταφέρει να περάσω το theme και να μπω στο control panel. Απλά αναρωτιέμαι αν πρέπει να ακολουθήσω κάποια σωστή πρακτική, να εγκαταστήσω κάποιον άλλον editor, κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος νομίζω αναφέρεται σε theme builders.

Κάποια themes χρησιμοποιούν δικούς τους builders, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον άλλον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο theme εχεις;

αν το theme ειναι βασισμενο πανω σε καποιον συγκεκριμενο builder καλυτερα να πας με αυτον 

διαφορετικα μπορει να μην ειναι στο τελος οπως τα demos που ειδες και αποφασισες να αγορασεις το συγκεκριμενο

επισης πριν κανεις οτιδηποτε φτιαξε child theme και ξεκινα μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εάν το theme χρησιμοποιεί κάποιον συγκεκριμένο builder καλύτερα να πας με αυτόν διαφορετικά δύσκολα θα πετύχεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα με κάτι άλλο (στην καλύτερη) ή θα σου εμφανιστούν σφάλματα στο frontend (στην χειρότερη).

Τα themes συνήθως έρχονται με demo περιεχόμενο. Ίσως η πιο απλή λύση είναι να κάνεις import αυτό το demo περιεχόμενο, ώστε να έχεις στημένη όλη την λειτουργικότητα που είδες στο demo. Από εκεί μπορείς να αρχίσεις να αφαιρείς ό,τι δεν θες και να κάνεις τις τροποποιήσεις σου. Ίσως η καλύτερη αφετηρία για να ξεκινήσεις είναι να διαβάσεις τις οδηγίες του ίδιου του theme, καθώς από theme σε theme οι ρυθμίσεις μπορεί να διαφέρουν και να υπάρχουν ιδιαιτερότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε το θέμα του wordpress theme development να πω ότι κοιτάζω τώρα το understrap που είναι boilerplate theme code για να μην ξεκινάς από το μηδέν.

Καθόλου άσχημο θα έλεγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...