Προς το περιεχόμενο

Epic εναντίον Apple εναντίον Google: Σύγκρουση κολοσσών με φόντο το Fortnite [Ενημέρωση]


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 minutes ago, KilliK said:

το μονοπωλιο αφορα στην εκαστοτε πλατφορμα

Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες ότι η Apple έχει το μονοπώλιο στο iOS. Και τι θέλεις; Να το δώσει και σε άλλες εταιρείες; Άλλο το μονοπώλιο, άλλο οι μονοπωλιακές πρακτικές και άλλο η δεσπόζουσα θέση, που μάλλον περί αυτού πρόκειται. Εξάλλου δεν μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης. Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι στον σημερινό κόσμο υπάρχει ως βασική η ανάγκη επικοινωνίας (ή ό,τι άλλο βασικό προσφέρουν τα smartphones), υπάρχουν εναλλακτικές. Δεν μονοπώλησε κανείς το Email ή το web banking ή την τηλεφωνία. (Πω πω ρε σεις, τρίτη την έβαλα την τηλεφωνία. 😄)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ignome4 είπε

Σωστή κίνηση, φασίζουσες και αντιδημοκρατικές νοοτροπίες Θα πρέπει να σταματήσουν εδώ και τώρα. Άλλο πράγμα να θέλω να προστατέψω το περιεχόμενο και τους καταναλωτές και άλλο με πρόσχημα αυτό να επιβάλω τους φασιστικους κανονισμούς μου. Αν ψάξετε θα βρείτε πολλούς μικρούς developers που δέχονται ανεπίτρεπτες συμπεριφορές από την Apple όπως επίσης και ένα πρόσφατο γεγονός που είχε δώσει το πράσινο φως για την παραγωγή παιχνιδιών για το Apple Arcade, το οποίο ακύρωσε μετά από μήνες δουλειάς μικρών και μεσαίων devs, φέρνοντας τους σε οικονομική ασφυξία. Προσωπικά αρχίζω να ντρέπομαι που στηρίζω μια τέτοια καθεστωτική εταιρία 

Θα ειχε 100% αξια αυτο που λες αν η epic γνωριζοντας το 30% δεν εβγαζε ποτε την εφαρμογη της στα stores.

Τι εκανε ομως; Χρησιμοποιησε τια πλατφορμες για να γινει δυνατη και να χτισει κοιμοτητα ικανη να την συντηρησει, και τωρα εκμεταλλευομενη και το μομεντουμ στην αμερικη το παιζει θιγμενη. Οταν εβγαζε εκατομμυρια απο τις πλατφορμες των google/apple δεν ειχε θεμα τοσο καιρο, ξαφνικα τωρα;

 

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

Τον Τάκη;

Τον μακη

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να λες ότι η Apple έχει το μονοπώλιο στο iOS. Και τι θέλεις; Να το δώσει και σε άλλες εταιρείες; Άλλο το μονοπώλιο, άλλο οι μονοπωλιακές πρακτικές και άλλο η δεσπόζουσα θέση, που μάλλον περί αυτού πρόκειται. Εξάλλου δεν μιλάμε για είδος πρώτης ανάγκης. Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι στον σημερινό κόσμο υπάρχει ως βασική η ανάγκη επικοινωνίας (ή ό,τι άλλο βασικό προσφέρουν τα smartphones), υπάρχουν εναλλακτικές. Δεν μονοπώλησε κανείς το Email ή το web banking ή την τηλεφωνία. (Πω πω ρε σεις, τρίτη την έβαλα την τηλεφωνία. 😄)

ναι, οκ, μονοπωλιακες τακτικες. το αν δεν ειναι ειδος αναγκης, τι σχεση εχει με την μηνυση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, KilliK said:

το αν δεν ειναι ειδος αναγκης, τι σχεση εχει με την μηνυση;

Με το πόσο εύκολα μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον για μονοπωλιακές πρακτικές. Παίζει ρόλο, εξ όσων γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Syngi είπε

Βασικά η Nintendo κέρδισε την δικη σύμφωνα με το βίντεο. 

ναι σωστα, την μπερδεξα με αλλη δικη την οποια εχασε, εχει και αλλα τετοια βιντεο το καναλι. αλλα η δικη την εβαλε στο στοχαστρο της Federation Trade Commission, η οποια ξεκινησε ελεγχο για μονοπωλιακες τακτικες. αυτο οδηγησε την ΝΙΝ στο χαλαρωσει τους κανονες της για αδειοδοτηση.

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Με το πόσο εύκολα μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον για μονοπωλιακές πρακτικές. Παίζει ρόλο, εξ όσων γνωρίζω.

εδω η κατηγορια ειναι για χασιμο κερδων της Epic, λογω των μονοπωλιακων τακτικων της Apple. κατι που φανταζομαι η FDT το παιρνει σοβαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, KilliK said:

εδω η κατηγορια ειναι για χασιμο κερδων της Epic, λογω των μονοπωλιακων τακτικων της Apple. κατι που φανταζομαι η FDT το παιρνει σοβαρα. 

Δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες αλλά με τα φτωχά μου νομικά, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα διαφυγόντων κερδών. Μονοπωλιακή πρακτική μπορεί να είναι ο περιορισμός εγκατάστασης εφαρμογών μόνο από το δικό της App Store αλλά πολύ δύσκολα το βλέπω να μπορέσει κάποιος να πετύχει τέτοια κατηγορία. Το 30%, ίσως να μπορούσε να θεωρηθεί αισχροκέρδεια και αυτό μόνο λόγω δεσπόζουσας θέσης (τεράστια βάση πελατών) αλλά κι αυτό νομίζω θα προσκρούσει στα περί μη βασικών αναγκών που έλεγα πριν αλλά και τις εναλλακτικής του Android. Μέχρι εκεί φτάνω δεν είμαι και νομικός. θα δείξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες αλλά με τα φτωχά μου νομικά, νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα διαφυγόντων κερδών. Μονοπωλιακή πρακτική μπορεί να είναι ο περιορισμός εγκατάστασης εφαρμογών μόνο από το δικό της App Store αλλά πολύ δύσκολα το βλέπω να μπορέσει κάποιος να πετύχει τέτοια κατηγορία. Το 30%, ίσως να μπορούσε να θεωρηθεί αισχροκέρδεια και αυτό μόνο λόγω δεσπόζουσας θέσης (τεράστια βάση πελατών) αλλά κι αυτό νομίζω θα προσκρούσει στα περί μη βασικών αναγκών που έλεγα πριν αλλά και τις εναλλακτικής του Android. Μέχρι εκεί φτάνω δεν είμαι και νομικός. θα δείξει.

τα διαφυγονται κερδη οφειλονται στο οτι δεν επιτρεπει στην Epic, να ανεβασει το δικο της store μεσα στην πλατφορμα της. στα ξενα σχολια που διαβασα, κανενας δεν αναφερε τα περι βασικων αναγκων ως αποτρεπτικο παραγοντα της μηνυσης. οποτε δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες, τουλαχιστον για αμερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, KilliK said:

τα διαφυγονται κερδη οφειλονται στο οτι δεν επιτρεπει στην Epic, να ανεβασει το δικο της store μεσα στην πλατφορμα της.στα ξενα σχολια που διαβασα, κανενας δεν αναφερε τα περι βασικων αναγκων ως αποτρεπτικο παραγοντα της μηνυσης. οποτε δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες, τουλαχιστον για αμερικη.

Σε κανέναν δεν επιτρέπει και ως τώρα η πρακτική της έχει «περάσει», οπότε το βλέπω δύσκολο (όχι απίθανο όμως) να κερδίσει η Epic. 
Παντού ισχύει. Αυτό που λέω είναι λόγω αυτού, η Epic έχει ένα όπλο λιγότερο. Φαντάσου να μην επρόκειτο περί παιχνιδιών αλλά περί κάποιας κρίσιμης υπηρεσίας. Δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο φυσικά, γι’ αυτό νομίζω ότι δεν αναφέρεται σε ό,τι έχεις διαβάσει. Ξαναλέω, δικές μου εικασίες είναι αλλά κουβέντα κάνουμε, σιγά μην το λύσουμε εμείς το θέμα. Εδώ οι μεγαλοδικηγόροι αυτών των εταιρειών συχνά δεν μπορούν και καταλήγουν σε συμβιβασμούς. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Epic παει για συμβιβασμο εξαρχης, γιαυτο και κατηγορει την Apple για πολλα. πχ αυτο να στησει δικο της shop στην πλατφορμα της Apple, δεν υπαρχει περιπτωση να γινει και το ξερει.

θα χασει καποια και θα κερδισει καποια αλλα, απο αυτα που ζηταει. αλλα η Apple δεν θα υποχωρησει, ειναι ξεροκεφαλη και με τεραστια δυναμη, και δεν θελει να αφησει κανενα νομικο προηγουμενο που μπορει να την δαγκωσει στο μελλον. οποτε θα την πολεμησει την Επικ, μεχρι να χασει τελειως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Θα ειχε 100% αξια αυτο που λες αν η epic γνωριζοντας το 30% δεν εβγαζε ποτε την εφαρμογη της στα stores.

Τι εκανε ομως; Χρησιμοποιησε τια πλατφορμες για να γινει δυνατη και να χτισει κοιμοτητα ικανη να την συντηρησει, και τωρα εκμεταλλευομενη και το μομεντουμ στην αμερικη το παιζει θιγμενη. Οταν εβγαζε εκατομμυρια απο τις πλατφορμες των google/apple δεν ειχε θεμα τοσο καιρο, ξαφνικα τωρα;

Τον μακη

Και ποια θα ήταν η εναλλακτική; Νομίζω ότι στην περίπτωση του Android το έδωσε σε third party’s store, επίσης να θυμίσω ότι η ίδια η Apple είχε παρουσιάσει μετά βαΐων και κλάδων την κυκλοφορία του Fortnite στο iOS και με αφορμή αυτό, παρέθεσα και τα γεγονότα και με άλλους μικρούς devs που δεν έχουν την ίδια δύναμη με την Epic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το υπερτατο trollinng θα ηταν να πει η Huwaei στην Epic , φερτο στο δικο μου store με τους δικου σου ορους ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...