Προς το περιεχόμενο

Αυτή είναι η λίστα των συσκευών της Samsung που θα λάβουν τρεις γενιές ενημερώσεων του Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, JohnnieGr88 είπε

iPhone 6s 2015 ακόμη δέχεται αναβαθμίσεις

Galaxy S8 2017 τπτ

Να μην παραπονιόμαστε για την apple μετά 😁

 

Ποιος κρατάει κινητό 5 χρόνια....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, pseira είπε

 

Ποιος κρατάει κινητό 5 χρόνια....

κανεις αλλα ενα ψωνιο θα αγορασει απο αγγελια κινητο 5 χρονων για να λεει πως εχει iphone.

Αν ειναι και λιγο "ψαγμενος" μπορει να λεει πως το δικο του το χει στειλει για να του αλλαξουν λαδια και σασμαν και αυτο ειναι του προπαπου του, του σταυροφορου  😈😅

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pseira είπε

 

Ποιος κρατάει κινητό 5 χρόνια....

Εμείς όλοι που ακόμα το έχουμε.. και δουλεύει μια  χαρά 

Επεξ/σία από babalek
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, pseira είπε

 

Ποιος κρατάει κινητό 5 χρόνια....

Κάποιος που θα το κρατήσει 3 χρόνια μπορεί να το δώσει μετά στους γονείς του η σε συγγενή του για τα επόμενα 2 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nick10000 είπε

κανεις αλλα ενα ψωνιο θα αγορασει απο αγγελια κινητο 5 χρονων για να λεει πως εχει iphone.

Η καποιος ο οποιος(λεω εγω τωρα)δεν το αγορασε το κινητο day one(για να πεις οτι το εχει 5χρονια),και το θελει απλα για τα βασικα πλεον χωρις να εχει μεγαλες απαιτησεις.

Επισης στην Ιαπωνια ακομα αγοραζουν Iphone 7(2016)μεχρι και σημερα https://www.counterpointresearch.com/top-5-smartphone-model-share-8-countries/

Και αυτοι ψωνια ειναι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι έχω η λίστα με τις συσκευές Samsung που θα πάρουν 4 αναβαθμίσεις·

Spoiler


 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

40 minutes ago, pseira said:

Ποιος κρατάει κινητό 5 χρόνια....

Εγώ. iPhone 4 απ’ το 2010 έως το 2016 (5,5 χρόνια) που πήρα το SE που έχω και σήμερα. Παίζει να το κρατήσω άλλον έναν χρόνο εκτός αν υποκύψω στο 12 (5.4"). 
Με άλλα λόγια, κάτω από 1000€ για 10 χρόνια. Καλά είναι. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnnieGr88 είπε

iPhone 6s 2015 ακόμη δέχεται αναβαθμίσεις

Galaxy S8 2017 τπτ

Να μην παραπονιόμαστε για την apple μετά 😁

Για αυτο υπαρχει το XDA για αρκετα κινητα που σταματησαν γρηγορα τις αναβαθμισεις και δεχονται ακομα πολλες δυνατοτητες και εκδοσεις λειτουργικου απο το 2012 και μετα. Το android μπορει να εχει λιγα χρονια επισημη υποστηριξη αλλα εχει πολυ περισσοτερα απο το iphone σε unofficial. Για οσους ξερουν προφανως αλλα δεν αναιρει το γεγονος οτι αν θες περνας σε αρκετα παλια κινητα android 10 και πηγαινουν και σφαιρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για αυτο υπαρχει το XDA για αρκετα κινητα που σταματησαν γρηγορα τις αναβαθμισεις και δεχονται ακομα πολλες δυνατοτητες και εκδοσεις λειτουργικου απο το 2012 και μετα. Το android μπορει να εχει λιγα χρονια επισημη υποστηριξη αλλα εχει πολυ περισσοτερα απο το iphone σε unofficial. Για οσους ξερουν προφανως αλλα δεν αναιρει το γεγονος οτι αν θες περνας σε αρκετα παλια κινητα android 10 και πηγαινουν και σφαιρα.

Χίλια μπράβο σε όσους ασχολούνται να αναπτύξουν τις αναβαθμίσεις αλλα όταν πλέον το κινητό το χρησιμοποιείς για τράπεζες κλπ και έχει ή συλλέγει  όλα σου τα δεδομένα η καλύτερη λύση είναι να έχεις εκδόσεις που σου δίνει ο κατασκευαστής. Το άρθρο το λέει άλλωστε 3 αναβαθμίσεις σε έκδοση και ενημερώσεις ασφαλειας όσο υπάρχουν διαθέσιμες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Κι έχω η λίστα με τις συσκευές Samsung που θα πάρουν 4 αναβαθμίσεις·

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


 


 

Εγώ. iPhone 4 απ’ το 2010 έως το 2016 (5,5 χρόνια) που πήρα το SE που έχω και σήμερα. Παίζει να το κρατήσω άλλον έναν χρόνο εκτός αν υποκύψω στο 12 (5.4"). 
Με άλλα λόγια, κάτω από 1000€ για 10 χρόνια. Καλά είναι. 

Το να μην πάρει μια νέα αναβάθμιση Android δεν σημαίνει ότι το πετάς ή δεν δουλεύει. Έχω ακόμα note 3 με Android 5 .Για την ηλικία του πάει μια χαρά και δουλεύει άψογα. Στην τελική 3 αναβαθμίσεις θα παίρνει ενώ η αππλ δίνει 5. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι έχουμε αλλάξει κινητό μέσα σε 3 χρόνια.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το αντροιντ σου δίνει ελευθερία και το προτιμώ από την φυλακή του ios και ας δίνει λιγότερες αναβαθμίσεις 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Θεωρητικά ναι. Αλλά εγώ επειδή είμαι κάπως επιφυλακτικός σε τέτοιες δηλώσεις, πιστεύω ότι η τρίτη ενημέρωση θα είναι κάτι αντίστοιχο με τα updates της Miui. Δηλαδή θα δώσει απλά update για το τελευταίο One UI με τα τελευταία features την δεδομένη περίοδο. Οπότε μπορεί να δώσει τα στάνταρ δύο major Android firmwares και το τρίτο να είναι απλά για το UI της Samsung.

Δεν νομίζω γιατί το ξεκαθάρισαν 3 major android update που σημαίνει 3 βασικές εκδόσεις android π.χ. 10 - 11 - 12 και όχι 10.1 - 10.2 - 10.3 που στην ουσία είναι μικρά update της major έκδοσης.

9 ώρες πριν, JohnnieGr88 είπε

iPhone 6s 2015 ακόμη δέχεται αναβαθμίσεις

Galaxy S8 2017 τπτ

Να μην παραπονιόμαστε για την apple μετά 😁

H Apple βγάζει το πολύ 2-3 μοντέλα το χρόνο όλες οι άλλες μάρκες όμως βγάζουν πολύ, μα πάρα πολύ περισσότερα και αν μιλήσουμε γενικότερα για το Android λογισμικό τότε μπορώ να πω πολύ άνετα άπειρα μοντέλα και μάρκες.

 

Δεν είναι το ίδιο λοιπόν και μην συγχέουμε κάποια πράγματα απλά γιατί μας βολεύει στο vs κομμάτι του ποστ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Pankar94 said:

Το να μην πάρει μια νέα αναβάθμιση Android δεν σημαίνει ότι το πετάς ή δεν δουλεύει. Έχω ακόμα note 3 με Android 5 .Για την ηλικία του πάει μια χαρά και δουλεύει άψογα. Στην τελική 3 αναβαθμίσεις θα παίρνει ενώ η αππλ δίνει 5. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι έχουμε αλλάξει κινητό μέσα σε 3 χρόνια.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το αντροιντ σου δίνει ελευθερία και το προτιμώ από την φυλακή του ios και ας δίνει λιγότερες αναβαθμίσεις 

Πλάκα κάνω και σχεδόν ποτέ δεν ειρωνεύομαι τις άλλες εταιρείες, απλώς η Samsung έχει ξεπεράσει λίγο το όριο αυτοαυγκράτησής μου 😄 και ίσως είναι η πρώτη φορά που το κάνω κιόλας. Συνήθως οι αντιπαραθέσεις μου έχουν να κάνουν με κολλημένους χρήστες, όχι με τις εταιρείες που στο κάτω-κάτω φτιάχνουν τα μηχανάκια που γουστάρουμε.

Σέβομαι πολύ το Android. Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, γνωρίζω ότι iOS όπως το ξέρουμε δεν υπάρχει χωρίς Android και Android δεν υπάρχει χωρίς iOS. Είμαι γέρος πια για τυφλές οπαδικές αντιπαραθέσεις αλλά και με λίγο πειραγματάκι δεν χάλασε ο κόσμος. 🤟

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Κι έχω η λίστα με τις συσκευές Samsung που θα πάρουν 4 αναβαθμίσεις·

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


 


 

Εγώ. iPhone 4 απ’ το 2010 έως το 2016 (5,5 χρόνια) που πήρα το SE που έχω και σήμερα. Παίζει να το κρατήσω άλλον έναν χρόνο εκτός αν υποκύψω στο 12 (5.4"). 
Με άλλα λόγια, κάτω από 1000€ για 10 χρόνια. Καλά είναι. 

Θα υποκύψεις, δεν τίθεται θέμα. 

Αυτό το 5.4" είναι ΛΟΥΚΟΥΜΙ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, stafaf said:

Θα υποκύψεις, δεν τίθεται θέμα. 

Αυτό το 5.4" είναι ΛΟΥΚΟΥΜΙ. 

Έτσι με βλέπω.

Και για να συνεχίσω λίγο on topic αλλά χωρίς πλάκα και πειράγματα: Βλέπω έναν παραλληλισμό στις ιστορίες της υποστήριξης παλαιών συσκευών στα καινούργια OS και την υποστήριξη παλαιών OS σε καινούριες συσκευές. Και εξηγώ: Η Apple κάνει ό,τι μπορεί για να μεταβούν οι χρήστες στο τελευταίο iOS γιατί η υποστήριξη/συμβατότητα του παλαιού iOS έχει κόστος γι’ αυτήν και κυρίως για τους devs που θα έπρεπε να ασχολούνται πολύ περισσότερο με τη συμβατότητα των εφαρμογών τους αφού κάθε νέα προσθήκη δυνατοτήτων που θα απαιτούσε τη χρήση του τελευταίου iOS θα οδηγούσε ουσιαστικά σε δύο χωριστές versions της εφαρμογής τους.

Απ’ την άλλη μεριά, η μεγάλη γκάμα διαφορετικών Android συσκευών κάνει πολύ πιο δύσκολη (= κοστοβόρα) την ικανοποίηση της απαίτησης για μακροχρόνια υποστήριξη. Δεν ξέρω ακριβώς τους λόγους, ως άσχετος με το Android αλλά η πολυπλοκότητα του πράγματος να κάνει να πιστεύω ότι δεν είναι εύκολο. Φυσικά όλες οι εταιρείες θέλουν να σπρώξουν τον κόσμο σε νέες αγορές αλλά νομίζω ότι οι αντιδράσεις είναι λίγο υπερβολικές.

Ίσως η Apple έχει βρει πιο κομψό τρόπο να «περνάει» τα αρνητικά της στοιχεία (no iOS  back π.χ) με λιγότερες αντιδράσεις. Οι ανατολίτες είναι λίγο της νοοτροπίας «θα το διατάξω και θα γίνει». Ο δυτικός θα σε ψήσει με πιο εκλεπτυσμένο τρόπο.

Σε όποια πλευρά κι είστε, αν ενδιαφέρεστε για το εμπορικό κομμάτι της τεχνολογίας, αξίζει να διαβάσετε τη βιογραφία του Jobs, ακόμα κι αν είστε «hater». Δεν είναι θέμα στρατοπέδου αλλά κατανόησης κάποιων πραγμάτων.

Ίσως γενίκευσα, ίσως κάνω και κάπου λάθος αλλά έτσι τα σκέπτομαι τα πράγματα. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

To galaxy s10 δηλαδή μέχρι πια έκδοση android θα πάρει επίσημα πλέον με το νέο πρόγραμμα?

Αρχικά το s10 με πια έκδοση android έρχεται?

Την 10?  Αν ναι τότε θα πάρει μέχρι την 13?

 

Λανσαριστηκε Μαρτιο 2019 με Android Pie 9. Aρα εχει παρει ηδη μια αναβαθμιση και θα παρει αλλες δυο. Τρεις θα παρει η σειρα 20. 

10 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Κάποιος που θα το κρατήσει 3 χρόνια μπορεί να το δώσει μετά στους γονείς του η σε συγγενή του για τα επόμενα 2 χρόνια.

 

Στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτων των συγγενων αν τους πεις κανε αναβαθμιση το κινητο στην νεα μεγαλη εκδοση android θα σου πουν τι ειναι αυτο τρωγεται;

 

2 ώρες πριν, Pankar94 είπε

Το να μην πάρει μια νέα αναβάθμιση Android δεν σημαίνει ότι το πετάς ή δεν δουλεύει. Έχω ακόμα note 3 με Android 5 .Για την ηλικία του πάει μια χαρά και δουλεύει άψογα. Στην τελική 3 αναβαθμίσεις θα παίρνει ενώ η αππλ δίνει 5. Έτσι κι αλλιώς οι περισσότεροι έχουμε αλλάξει κινητό μέσα σε 3 χρόνια.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι το αντροιντ σου δίνει ελευθερία και το προτιμώ από την φυλακή του ios και ας δίνει λιγότερες αναβαθμίσεις 

 

Eτσι ειναι δεν παει χαμενο το κινητο στην τελικη αν θες να το κρατησεις το δινεις σε ενα συγγενη που δεν εχει σχεση ιδιαιτερη με την τεχνολογια. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι πολυ σημαντικο αυτο που κανει η Apple ΕΙΔΙΚΑ για αρκετο απο το κοινο που απασχολει. 

Γιατι κανεις ουσιαστικα tech enthusiast ειτε απο apple ειτε απο android δεν κραταει συσκευη πανω απο 3 χρονια ουτε για αστειο. Σε 3 χρονια ακομη και μια vfm συσκευη ριχνει στα αυτια σε μια συσκευη ναυαρχιδα οποτε προσωπικα ποτε δεν καταλαβα το επιχειρημα περνω μια συσκευη 1000 ευρω και την κραταω 5-6 χρονια.. Αν δεν περισσευουν δεν ειναι κακο , αντιθετως απολυτα φυσιολογικο ειδικα εκει που εχουν φτασει τιμολογιακα τα κινητα πλεον, απλα θα ηταν πολυ πιο εξυπνο να παρεις 2 ή 3 συσκευες midrange σε αυτο το διαστημα και να εισαι και με καλυτερα κινητα απο το να εχεις αρχαιολογια σε μια 4ετια.

Πιο σημαντικες ειναι οι ενημερωσεις ασφαλειας που θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικες για 5ετια παντου.. Και να κανουν 3 χρονια ολοι οι κατασκευαστες στην android πλευρα τις μεγαλες αναβαθμισεις καλο θα ειναι.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...