Προς το περιεχόμενο

Αυτή είναι η λίστα των συσκευών της Samsung που θα λάβουν τρεις γενιές ενημερώσεων του Android


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λύσεις υπάρχουν. Το 99% των Android κινητών δεν έχουν παρει ακόμα ενημερώσεις ασφαλείας Αυγούστου και τις έχω εδώ και 10 μέρες σε κινητό του 2013. Όταν υπάρχει μεράκι όλα γίνονται. Όταν εταιρίες σαν τη Samsung κοροϊδεύουν τον κόσμο με φθηνές δικαιολογίες ότι δεν φτάνουν τα specs για νέα έκδοση τότε ρίξτε μαύρο. Στα κινητά επιλογές υπάρχουν. Στα tablets είναι η samsung η iPad που αυτά χωρίς amoled πάλι δεν αξίζουν και ας ειναι εργαλεία. 

 

Screenshot_20200821-101839368.jpg.75f052527e5cc7d305e58e7773e8ae16.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυσεις τετοιες υπηρχαν εδω και 10-12 χρονια και θα υπαρχουν παντα το ζητημα ειναι οτι υπαρχει μια μεγαλη μεριδα χρηστων που δεν θελει να καταφευγει σε τετοια πραγματα γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους τους χρηστες δεν θελουν να επεμβουν στην συσκευη τους ετσι ή γιατι φοβουνται. 

Οσοι γνωριζουν αλλωστε δεν ασχολουνται με αυτα και επεμβαινουν οπως θελουν στην συσκευη τους.. Εδω δουλευα android στο αθανατο HD2 μου για χρονια . Μιλαμε παντα για επισημες λυσεις με επισημη υποστηριξη απο κατασκευαστες. 

Το ζητημα των security patches θα επρεπε να απασχολει πολυ περισσοτερο την κοινοτητα κατα την προσωπικη μου αποψη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και οχι της παρουσης. 

Και αλλωστε μιας και κατηγορουμε την Samsung για εκμεταλλευση σε πολλα πραγματα και δικαιως, ας μην ξεχναμε οτι τα 3 χρονια στους περισσοτερους κατασκευαστες Android δεν υπαρχουν καν. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Λυσεις τετοιες υπηρχαν εδω και 10-12 χρονια και θα υπαρχουν παντα το ζητημα ειναι οτι υπαρχει μια μεγαλη μεριδα χρηστων που δεν θελει να καταφευγει σε τετοια πραγματα γιατι οι περισσοτεροι απο αυτους τους χρηστες δεν θελουν να επεμβουν στην συσκευη τους ετσι ή γιατι φοβουνται. 

Οσοι γνωριζουν αλλωστε δεν ασχολουνται με αυτα και επεμβαινουν οπως θελουν στην συσκευη τους.. Εδω δουλευα android στο αθανατο HD2 μου για χρονια . Μιλαμε παντα για επισημες λυσεις με επισημη υποστηριξη απο κατασκευαστες. 

Το ζητημα των security patches θα επρεπε να απασχολει πολυ περισσοτερο την κοινοτητα κατα την προσωπικη μου αποψη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και οχι της παρουσης. 

Και αλλωστε μιας και κατηγορουμε την Samsung για εκμεταλλευση σε πολλα πραγματα και δικαιως, ας μην ξεχναμε οτι τα 3 χρονια στους περισσοτερους κατασκευαστες Android δεν υπαρχουν καν. 

Με ενοχλούν οι δικαιολογίες των εταιριών. Ας πουν ότι δεν θέλουν να υποστηρίξουν τις παλιές συσκευές των 800+ ευρώ και όχι να λένε ότι δεν φτάνουν τα specs. Αυτό είναι κατάντια για μια εταιρία. Η Apple στο λέει ξεκάθαρα θα πάρει 5 χρόνια αναβαθμίσεις η συσκευή αλλά στις τελευταίες θα λείπουν κάποια πράγματα γιατί δεν υποστηρίζονται από το κινητό. Το HD2 αθάνατο παρεμπιπτόντως από τότε που η HTC κερναγε πόνο με τις συσκευές της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην ολες οι εταιρειες εχουν σκοπο την κερδοφορια και δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα. Η Apple παντως μονο φιλανθρωπικο ιδρυμα δεν ειναι και πελατοκεντρικη εταιρεια. Μια πελατοκεντρικη εταιρεια δεν γινεται η πρωτη εταιρεια των 2 τρις. 
Η Αpple εχει το μαχαιρι εχει και το καρπουζι για αυτο και δινει τοσα χρονια στις συσκευες της . Ουτε  για αδειες και αναβαθμισεις πληρωνει τον Γουγλη ουτε περιμενει αυτον να αποφασισει ποτε θα τα δωσει, ουτε πρεπει να κατσει να προσαρμοσει το καθε μεγαλο update στα δικα της user interfaces. Eχει κλειστο λειτουργικο, δικες τις αναβαθμισεις, ελεγχει τι θα μπει και τι οχι και δεν εξαρταται απο κανενα τριτο σε επιπεδο λογισμικου. Αυτο εχει τα καλα του σε συνδυασμο με το οικοσυστημα του εχει και τα ασχημα του τα οποια τα εχουμε συζητησει πολλες φορες. Παει αυτο.. Στο θεμα μας τωρα.

Εαν λοιπον γυρισει και πει η Samsung δινω στο Note 9 π.χ θα βγει ο χρηστης S9/S9+ και θα πει μα καλα γιατι πηρε αυτος και δεν πηρα εγω; Και αν παρει το S9/S9+ θα βγει ο χρηστης Note 8 και θα πει μας δουλευουν επρεπε να παρω και εγω! 

Σε καποια πραγματα αποφασιζεις που θα μπει η διαχωριστικη γραμμη και σταματας εκει. Προφανως και δεν ειναι θεμα επεξεργαστικης ισχυος, καθοτι υποστηριζεται η σειρα Α και ειναι θεμα μαρκετινγκ. Επρεπε απλα να μπει μια διαχωριστικη γραμμη και να υποστηριχτει η σειρα απο εκεινο το σημειο. Και προσεξε στην αρχη ειχαν μιλησει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ δεν ειχαν μεσα την σειρα Α αυτην την εβαλαν αργοτερα. 

Και προφανως ολο αυτο συμβαινει γιατι θελουν στα δυο τρια χρονια να εχεις αλλαξει συσκευη ειτε παρεις mainstream ειτε παρεις high end. 

Θα στο πω και αλλιως. Αυτος που εχει να δωσει για συσκευη 800+ ευρω δεν θα εχει μεγαλο προβλημα να παρει και την επομενη και ουτε θα περιμενει 3 χρονια να αναβαθμισει. 

Για τους υπολοιπους η αποψη μου ειναι αυτη που ειπα και πριν. Δεν εχει λογικη να δωσεις για μια συσκευη 1000 ευρω αν ειναι να την κρατησεις 4-5 χρονια αν σε ενδιαφερει η τεχνολογικη εξελιξη. 

Καλυτερα να παρεις ενα κινητο 500 ευρω 2 φορες σε αυτο το διαστημα και να εισαι καλυμμενος απο τα παντα.

Αλλα να βγαινεις ομως (ενω οταν αγοραζες το κινητο ειχες γνωση τι συνεβαινε και τι θα επερνες) και να ζητας τα ρεστα γιατι δεν σου δινουν κατι που δεν σου ειχαν υποσχεθει ποτε τοτε αυτο δεν ειναι λογικη αν με ρωτατε..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...