Προς το περιεχόμενο

LG 50UH635V "ξεπλυμένο" HDR περιεχόμενο


Lazarus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Έχω την LG 50UH635V. Την σύνδεσα με Gigabyte 1660 στο HDMI της με HDMI 2.0 καλώδιο. Όταν ενεργοποιώ το HDR στις ρυθμίσεις της κάρτας για αυτή την οθόνη τα χρώματα μου είναι τελείως ξεπλυμένα. 

O μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να γίνει αλλαγή των χρωμάτων σε YCbCr  από RGB μέσα από τη διαχείριση της κάθε κάρτας γραφικών. 

Επεξ/σία από Lazarus
Λύθηκε από αλλού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2020 στις 9:59 ΜΜ, Lazarus είπε

Καλησπέρα. 

Έχω την LG 50UH635V. Την σύνδεσα με Gigabyte 1660 στο HDMI της με HDMI 2.0 καλώδιο. Όταν ενεργοποιώ το HDR στις ρυθμίσεις της κάρτας για αυτή την οθόνη τα χρώματα μου είναι τελείως ξεπλυμένα. 

O μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να γίνει αλλαγή των χρωμάτων σε YCbCr  από RGB μέσα από τη διαχείριση της κάθε κάρτας γραφικών. 

Στα Windows είναι φυσιολογικό να ειναι ξεπλυμένα όταν έχεις ενεργό το HDR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Στα Windows είναι φυσιολογικό να ειναι ξεπλυμένα όταν έχεις ενεργό το HDR

Δεν ξέρω πραγματικά. Γιατί και στις ταινίες που παίζω με το VLC τα χρώματα έχουν και πάλι θέμα. Μόνο αν δηλώσω YCbCr 422 το δείχνει κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/8/2020 στις 9:59 ΜΜ, Lazarus είπε

Καλησπέρα. 

Έχω την LG 50UH635V. Την σύνδεσα με Gigabyte 1660 στο HDMI της με HDMI 2.0 καλώδιο. Όταν ενεργοποιώ το HDR στις ρυθμίσεις της κάρτας για αυτή την οθόνη τα χρώματα μου είναι τελείως ξεπλυμένα. 

O μόνος τρόπος να διορθωθεί είναι να γίνει αλλαγή των χρωμάτων σε YCbCr  από RGB μέσα από τη διαχείριση της κάθε κάρτας γραφικών. 

Αδερφε μου αν δεις τα specs της εχει hdr pro.. Με ενα google search θα καταλαβεις τι παιζει..https://www.google.com/search?q=what+is+hdr+pro&oq=what+is+hdr+pro&aqs=chrome..69i57j0l4.4276j0j4&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Αν θες σοβαρο hdr σε tv η pc monitor θες τουλαχιστον hdr 10 κ πανω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 1/9/2020 στις 8:50 ΜΜ, niko13 είπε

Αδερφε μου αν δεις τα specs της εχει hdr pro.. Με ενα google search θα καταλαβεις τι παιζει..https://www.google.com/search?q=what+is+hdr+pro&oq=what+is+hdr+pro&aqs=chrome..69i57j0l4.4276j0j4&client=ms-android-huawei-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

Αν θες σοβαρο hdr σε tv η pc monitor θες τουλαχιστον hdr 10 κ πανω.. 

Επανέρχομαι στο θέμα με κάτι που ανακάλυψα πρόσφατα. Το καλώδιο που χρειάζεσαι για να κάνεις αναπαραγωγή βίντεο σε HDR χρειάζεται καλώδιο HDMI 2.0a ή HDMI 2.0b ή το νεότερο HDMI 2.1( σε όλα υπάρχει compatibility με προηγούμενες εκδόσεις). Συνεπώς ο λόγος κατά πάσα πιθανότητα είναι η κατηγορία καλωδίου που θα συνδέσεις και όχι απαραίτητα το HDR PRO ή το βάθος χρώματος της τηλεόρασης να είναι αποκλειστικά 10bit. Μάλλον και το panel των 8bit+FRC που είχαν κυρίως όλες οι 4K HDR τηλεοράσεις μέχρι πρόσφατα μπορούν να δείξουν "σωστά" τέτοιο περιεχόμενο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

SOLVED 
Όλη η δουλειά γίνεται από το panel της Nvidia. Πρέπει να ρυθμίσεις πως το εύρος των χρωμάτων θα είναι από 0-255 στις ρυθμίσεις για το βίντεο. Η εικόνα ήρθε σωστά αμέσως μετά την επιλογή αυτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...