Προς το περιεχόμενο

Επιλογή γραφίδας για μάθημα εξ αποστάσεως


Spitzenklasse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φϊλοι συμforumίτες, καλησπέρα σας!

Θα ήθελα τα φώτα σας πριν προβώ στην αγορά μιας γραφίδας που είναι βέβαιο ότι θα μου χρειαστεί - εκπαιδευτικός γαρ - στα μαθήματα εξ αποστάσεως, αν και όποτε χρειαστεί να γίνουν και τη φετινή χρονιά.

Εκείνο που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι το μέγεθος της επιφάνειας "γραφής". Επειδή είμαι καθηγητής γερμανικών, θα χρειαστεί να αντικαταστήσω / υποκαταταστήσω τον παραδοσιακό πίνακα του φροντιστηρίου με τη γραφίδα, όσο βέβαια αυτό είναι δυνατό και για το λόγο αυτό θα ήθελα να θέσω ως προτεραιότητα το μέγεθος γιατί είμαι μαθημένος (αναγκασμένος, συνηθισμένος, πέστε το όπως θέλετε) να γράφω πολλά πράγματα και να κάνω διαγράμματα και επεξηγηματικά σχήματα.

Πέραν όμως αυτού είναι λογικό ότι θα υπάρχουν και άλλες παράμετροι, τις οποίες κάποιος πρέπει να λάβει υπόψη πριν από μία τέτοια αγορά. Αν εξαιρέσουμε τον παράγοντα κόστος που πιστεύω ότι "ό,τι πληρώνεις, παίρνεις", υπάρχει κάτι άλλο καθοριστικό που μου ξεφεύγει, πχ. η ταχύτητα αποκρίσεως ή το βάρος της γραφίδας; Μπορεί αυτά που ανέφερα να  είναι υπερβολικά για κάποιους αλλά θα με βοηθούσε αφάνταστα αν μπορούσατε να προτείνατε και κάποια μοντέλα που είτε γνωρίζετε είτε έχετε ήδη αγοράσει για δική σας χρήση.

Χίλια ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τον χρόνο που θα αφιερώσετε για την απάντησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως δε θες γραφιδα, και θες ενα διαδραστικο πινακα αφης;

https://www.skroutz.gr/c/2362/Pinakes-Afis.html?o=πινακες+αφης&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

ειχε εναν τετοιο πινακα ενας καθηγητης μαθηματικών στο φροντιστήριο το 2009 και χωρις μελανι, μέσω ενος προτζεκτορα, οτι "εγραφε" φαινοταν στον πινακα. Ετσι μπορουσε και να σβηνει οσες φορες ηθελεκαι να γυρναει σε προηγουμενες "σελιδες"

Συν οτι τον ειχε συνδεμενο με τον εκτυπωτη που ηταν εναν οροφο κατω, δεν ξερω αν τον ειχε συνδεσει ασυρματα ή με καλωδιο, και εστελνε τις "σεδιλες" και τις εκτυπωνε αβίαστα, χωρις κοπο.

Εκτος αν μιλας για κανονικη γραφιδα τυπου Wacom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, handsomegamer είπε

Μηπως δε θες γραφιδα, και θες ενα διαδραστικο πινακα αφης;

https://www.skroutz.gr/c/2362/Pinakes-Afis.html?o=πινακες+αφης&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

ειχε εναν τετοιο πινακα ενας καθηγητης μαθηματικών στο φροντιστήριο το 2009 και χωρις μελανι, μέσω ενος προτζεκτορα, οτι "εγραφε" φαινοταν στον πινακα. Ετσι μπορουσε και να σβηνει οσες φορες ηθελεκαι να γυρναει σε προηγουμενες "σελιδες"

Συν οτι τον ειχε συνδεμενο με τον εκτυπωτη που ηταν εναν οροφο κατω, δεν ξερω αν τον ειχε συνδεσει ασυρματα ή με καλωδιο, και εστελνε τις "σεδιλες" και τις εκτυπωνε αβίαστα, χωρις κοπο.

Εκτος αν μιλας για κανονικη γραφιδα τυπου Wacom.

Όχι, φίλε μου, δε μιλάω για διαδραστικό πίνακα, που έτσι κι αλλιώς έχουμε στο φροντιστήριο και τα οφέλη του είναι εξαιρετικά αλλά μόνο για το μάθημα στην τάξη. Απλώς ψάχνω να αγοράσω αυτό που είπες στο τέλος: "γραφίδα τύπου Wacom". Θα τη χρειαστώ για τα διαδικτυακά μαθήματα που μάλλον θα αναγκαστούμε να κάνουμε και τη φετινή χρονιά. Η μάρκα αυτή γνωρίζω ότι είναι κορυφαία και μου φαίνεται ότι εκεί θα καταλήξω αλλά απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται να προσέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Spitzenklasse είπε

Όχι, φίλε μου, δε μιλάω για διαδραστικό πίνακα, που έτσι κι αλλιώς έχουμε στο φροντιστήριο και τα οφέλη του είναι εξαιρετικά αλλά μόνο για το μάθημα στην τάξη. Απλώς ψάχνω να αγοράσω αυτό που είπες στο τέλος: "γραφίδα τύπου Wacom". Θα τη χρειαστώ για τα διαδικτυακά μαθήματα που μάλλον θα αναγκαστούμε να κάνουμε και τη φετινή χρονιά. Η μάρκα αυτή γνωρίζω ότι είναι κορυφαία και μου φαίνεται ότι εκεί θα καταλήξω αλλά απλά θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι που χρειάζεται να προσέξω. 

δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο που πρεπει να προσεξεις, εκτος απο το μεγεθος, για να εχεις την "'άπλα" σου να γραφεις. αυτες δουλευουν μονο με πενακι της wacom. Ειναι αρκετα ποιοτικες. υπαρχουν με δικια τους οθονη, ή απλα με επιφανεια αφης. Αυτές με απλη επιφανεια, εχουν συνηθως περισσοτερα επιπεδα πιεσης, δηλαδη οσο πιο πολυ πιεσεις το πενακι τοσο πιο εντονα θα γραψεις. 

Επειδη και γω εψαχνα και ειχα αγοράσει την https://www.skroutz.gr/s/7391112/Wacom-Intuos-Art-Medium.html  προπερσι, αν ενδιαφερεσαι την εχω στο κουτι της. Δυστυχώς δε τη χρησημοποιησα ποτέ. Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου μήνυμα.   

Επεξ/σία από handsomegamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση αυτού που είχα και γω στο μυαλό. Τελικά, παρήγγειλα χθες το βράδυ από το γερμανικό Amazon το μοντέλο Wacom One Medium 2017 (https://www.amazon.de/Wacom-CTL-672-S-One-Medium-2017-Schwarz/dp/B076H8RVXR/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=wacom&nav_sdd=aps&pd_rd_r=4abef9a7-fb67-4c8d-be3b-9510761ee0a2&pd_rd_w=G6uAH&pd_rd_wg=H8WK9&pf_rd_p=6163549d-f81b-446c-9a71-b5e6f9ffd795&pf_rd_r=D9WPK1XTSSXQND3QB8KZ&qid=1598089316&refinements=p_36%3A428372031&s=computers&sr=1-4).

Δεν με πειράζει το "2017" γιατί έχει αυτά που ήθελα και είναι ικανοποιητικό και σαν τιμή αφού βγήκε κοντά στα 80 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Καλά και τα σχόλια από χρήστες που το αγόρασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Spitzenklasse είπε

Ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση αυτού που είχα και γω στο μυαλό. Τελικά, παρήγγειλα χθες το βράδυ από το γερμανικό Amazon το μοντέλο Wacom One Medium 2017 (https://www.amazon.de/Wacom-CTL-672-S-One-Medium-2017-Schwarz/dp/B076H8RVXR/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=wacom&nav_sdd=aps&pd_rd_r=4abef9a7-fb67-4c8d-be3b-9510761ee0a2&pd_rd_w=G6uAH&pd_rd_wg=H8WK9&pf_rd_p=6163549d-f81b-446c-9a71-b5e6f9ffd795&pf_rd_r=D9WPK1XTSSXQND3QB8KZ&qid=1598089316&refinements=p_36%3A428372031&s=computers&sr=1-4).

Δεν με πειράζει το "2017" γιατί έχει αυτά που ήθελα και είναι ικανοποιητικό και σαν τιμή αφού βγήκε κοντά στα 80 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Καλά και τα σχόλια από χρήστες που το αγόρασαν.

Μια χαρά, εύχομαι να τη χαρείς και να βγει χρήσιμη! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/8/2020 στις 4:56 ΜΜ, handsomegamer είπε

Μηπως δε θες γραφιδα, και θες ενα διαδραστικο πινακα αφης;

https://www.skroutz.gr/c/2362/Pinakes-Afis.html?o=πινακες+αφης&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=1

ειχε εναν τετοιο πινακα ενας καθηγητης μαθηματικών στο φροντιστήριο το 2009 και χωρις μελανι, μέσω ενος προτζεκτορα, οτι "εγραφε" φαινοταν στον πινακα. Ετσι μπορουσε και να σβηνει οσες φορες ηθελεκαι να γυρναει σε προηγουμενες "σελιδες"

Συν οτι τον ειχε συνδεμενο με τον εκτυπωτη που ηταν εναν οροφο κατω, δεν ξερω αν τον ειχε συνδεσει ασυρματα ή με καλωδιο, και εστελνε τις "σεδιλες" και τις εκτυπωνε αβίαστα, χωρις κοπο.

Εκτος αν μιλας για κανονικη γραφιδα τυπου Wacom.

Φίλε μου συγγνώμη , μήπψς υπάρχει διαθέσιμη η γραφίδα ;

Σε ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...