Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εσωτερικό δίσκο έχασε το γράμμα


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Έχω εναν εσωτερικό δίσκο western digital που δούλευε απροβλημάτιστα μεχρι και πριν λίγη ώρα , μετα απο ενα restart του υπολογιστή τον βρίσκει κανονικά τον δίσκο και στο device manager αλλα στο disk management ενω τον έχει κανονικά τον δίσκο λεει RAW και δεν έχει γράμμα ξαφνικά οποτε και δεν μπορώ να μπώ στα περιεχόμενα .... , δοκίμασα να του κάνω assign τον ίδιο γράμμα με πρίν αλλα του ειπα να μην κάνει format , το έδωσε ναι μεν το γράμμα και το εμφανίζει κανονικά αλλα λεει no accesible.

Καμία πρόταση τι να δοκιμάσω μηπως επανέλθει χωρίς να κάνω format καθώς εχω πράγματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως έχει χαθεί και το partition γι' αυτό και ζητάει format όταν πας να τους δώσεις γράμμα. Νομίζω πως υπάρχει τρόπος να διαβάσεις τα δεδομένα με κάποιο πρόγραμμα ή σε linux. Ίσως κάποιος συμφορουμίτης γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και την υγεια του δισκου.Επαθα το ιδιο σε εξωτερικο wd πριν ενα χρονο, ο δισκος χτυπησε badsectors και γυρισε σε RAW

Επεξ/σία από Mr_Terror
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ενα διαγνωστικό τεστ και ειναι κομπλέ η υγεία του , προσπαθώ βασικά με ενα recovery program αν μπορώ να πάρω καποια αρχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Εγω με το easeus data recovery εκανα δουλεια.Εσωσα αρκετα αρχεια.

Με αυτο κανω scan και απο οτι φαίνεται βρίσκει ολα τα αρχεία , ελπίζω να τα ανακτήσει ακέραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Με αυτο κανω scan και απο οτι φαίνεται βρίσκει ολα τα αρχεία , ελπίζω να τα ανακτήσει ακέραια

Τα σφάλματα λογικής δομής επισκευάζονται εύκολα και χωρίς απώλειες, με εξαίρεση ΙΣΩΣ το τελευταία αρχείο που δούλευαν πριν την διακοπή.Ακόμα όμως κι αν δεν έχεις το λογισμικό για την επισκευή, με το ξε-σβηστήρι που δουλεύεις έχεις μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

Μετά partition και format με παράμετρο /r, ώστε αν υπάρχουν bad να απομονωθούν από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, snbblp είπε

Τα σφάλματα λογικής δομής επισκευάζονται εύκολα και χωρίς απώλειες, με εξαίρεση ΙΣΩΣ το τελευταία αρχείο που δούλευαν πριν την διακοπή.Ακόμα όμως κι αν δεν έχεις το λογισμικό για την επισκευή, με το ξε-σβηστήρι που δουλεύεις έχεις μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

Μετά partition και format με παράμετρο /r, ώστε αν υπάρχουν bad να απομονωθούν από τώρα.

βαλε και την εντολή επαναφοράς λογικής δομής να την έχουμε 🙂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κανω επαναφορά των αρχείων με το παραπάνω πρόγραμμα και μετα ο δίσκος μαλλον θα πάει για σουτ γιατι δεν θέλω να ρισκάρω να βάλω παλι πράγματα εκει μέσα , και πολύ κράτησε ο wd green νομίζω πρέπει να έκλεισε 8ετια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

και μενα wd green ηταν.Εχουν θεματα οι συγκεκριμενοι δισκοι.

Ναι εντάξει δεν ηταν ποτε για πολλά για αποθήκευση ειχα 2 ίδιους , ε ενας μετα απο τόσα χρόνια φαίνεται οτι ψίλο ψόφησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aris_ είπε

βαλε και την εντολή επαναφοράς λογικής δομής να την έχουμε 🙂 

rebuild με paragon έκανα εγώ, που ανακατασκευάζει με βάση το περιεχόμενο που θα βρει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snbblp είπε

rebuild με paragon έκανα εγώ, που ανακατασκευάζει με βάση το περιεχόμενο που θα βρει

νόμιζα οτι είχες σειρα εντολών οκ 

να είσαι καλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, snbblp είπε

rebuild με paragon έκανα εγώ, που ανακατασκευάζει με βάση το περιεχόμενο που θα βρει

Αυτο ειναι το πρόγραμμα https://www.paragon-software.com/home/hdm-windows/# ?

Και δεν χρειάζεται format ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SPANK είπε

Αυτο ειναι το πρόγραμμα https://www.paragon-software.com/home/hdm-windows/# ?

Και δεν χρειάζεται format ?

Οχι. Σπάνια η περίπτωση που δεν τα καταφέρνει. Στην σπάνια περίπτωση που ΔΕΝ, υπάρχουν δύο ακόμα λύσεις:
1. Stellar Data Recovery Technician
2. R-Studio

ΥΠΟΨΗ:
ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΣΕ LIVE HDD. Πάντα σε αντίγραφο.

9 ώρες πριν, SPANK είπε

Αυτο ειναι το πρόγραμμα https://www.paragon-software.com/home/hdm-windows/# ?

Και δεν χρειάζεται format ?

Εμείς έχουμε την επαγγελματική βέρσιον (Paragon Hard Disk Manager™ 15 Premium) όμως αυτό που σε ενδιαφέρει υπάρχει και στην οικιακή βέρσιον που είναι το δεύτερο στα βοηθητικά (Boot Corrector to fix problems inflicted by logical errors, hardware malfunctions, or failures)

Επεξ/σία από snbblp
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...